2010

BŁOGOSŁAW BOŻE DZIECIĘ

naszym dzieciom, dorosłym i starszym,

naszym rodzinom, naszej parafii,

wszystkim ludziom udziel pokoju i radości.

Życzą kapłani od św. Pawła w Zduńskiej Woli

Boże Narodzenie 2010


PIELGRZYMKA DO LICHENIA

 

W sobotę 11 września z parafii Św. Pawła w Zduńskiej Woli udaliśmy się pielgrzymką autokarową do sanktuarium Maryjnego w Lichenia. Była to grupa 90 osobowa. Nawiedziliśmy najpierw miejsce objawień czyli Grąbliński las. Potem udaliśmy się do Bazyliki NMP, prosząc Matkę Bolesną o Boże błogosławieństwo dla naszej budującej się parafii oraz w wszystkich intencjach własnych jak i za tych, którzy o to prosili. Po Mszy udaliśmy się do starej części sanktuarium, gdzie historia objawień i miejsca została nam przedstawiona przez przewodnika. Ostatnim punktem była Golgota i droga krzyżowa.


WAKACYJNE WSPOMNIENIA

Minął już czas błogiego wypoczynku spędzonego podczas wakacji. Pozostały jedynie wspomnienia i przeżycia utrwalone na zdjęciach i filmach. Z pewnością pomogą one do podjęcia nowych zajęć i zdobywania wiedzy, gdyż doświadczenia wakacyjne również w jakiś sposób ubogacają człowieka, o to co zobaczył i dowiedział się. Tychże wrażeń dostarczył wyjazd modlitewno – rekreacyjny naszym ministrantom w góry do Zakopanego. Każdy dzień rozpoczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą, z jednej strony prosząc od dobrego dnia, a z drugiej dzieląc się refleksami po przeżytym dniu. Każdego też dnia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy samo miasto Zakopane, spacerując po jego głównej alei; nawiedzając stary zabytkowy cmentarz oraz stary drewniany kościół i pokłoniliśmy się Matce Bożej Fatimskiej w sanktuarium na Krzeptówkach. Kolejny dzień spędziliśmy w Krakowie nawiedzając sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Następnie zwiedzaliśmy zamek na Wawelu, głównie katedrę, wieżę z dzwonem Zygmunta i królewskie groby. Dalej przeszliśmy na stary rynek, po zwiedzeniu którego przeszliśmy pod bramę floriańską i wróciliśmy do Zakopanego. Trzeci dzień był bardzo intensywny. Wyjście w góry i zdobycie Giewontu oraz wejście na kopę Kondracką. Po takim wysiłku następnego dnia udaliśmy się na przyjemny relaks na baseny do Bukowiny Tatrzańskiej. Po południu udaliśmy się na rusinową polanę oraz nawiedziliśmy pobliskie sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach. Mimo że dni były wypełnione wędrówkami i dawało odczuć się zmęczenie, to jednak szybko ustępowało dla gry w piłkę siatkową czy też nożną. Ostatniego piątego dnia udaliśmy się do Kuźnic, aby zdobywać kolejne szczyty, ale z powodu pojawienia się nieoczekiwanych trudności wróciliśmy przez góry do miejsca zamieszkania. Zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Wadowicach nawiedzając Bazylikę w której był ochrzczony Jan Paweł II oraz dom rodzinny Ojca Świętego. Do Zduńskiej Woli przybyliśmy wieczorem, gdzie oczekiwali już na nas stęsknieni rodzice. Wyjazd w góry wiąże się z wysiłkiem, ale i z pięknymi widokami i radością zdobywania szczytów gór, a także poznawania nowych ludzi na górskich szlakach. Miejmy nadzieję, że piękno gór urzeknie młodych ludzi i może znów zechcą tam wrócić. Zdjęcia w galerii


PARAFIALNY DZIEŃ DZIECKA

 

19 czerwca w naszej parafii modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla dzieci i młodzieży oraz dla ich rodzin. Był to nasz pierwszy parafialny dzień dziecka, który został włączony w obchody Święta młodych diecezji włocławskiej rejonu sieradzko zduńskowolskiego. Rozpoczęliśmy go wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu. Podczas tej adoracji młodzież odczytywała teksty modlitw na temat wiary, miłości, przebaczenia i dziękczynienia przeplatane pieśniami wykonywanymi przez zespół młodzieżowy z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Sieradza. Swoim słowem ubogacił nas o. Marcin, którego poznaliśmy w czasie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych; zachęcał on aby nie bać się wyznawać wiary, niezależnie na jakim jesteśmy stanowisku czy urzędzie. Adoracja zakończyła litania do Serca Pana Jezusa i eucharystyczne błogosławieństwo. Po Adoracji sprawowana była Msza święta w intencji dzieci i młodzieży, której przewodniczył ks. Prałat Marian Bronikowski, wikariusz biskupi na rejon sieradzko – zduńskowolski. Homilię wygłosił ks. Dr Dariusz Kaliński, dziekan dekanatu zduńskowolskiego. Mszę koncelebrowali: ks. Andrzej Jaworski, proboszcz parafii św. Pawła, ks. Grzegorz Nowicki z wydziału duszpasterskiego diecezji włocławskiej, ks. Tomasz Wnęk, wikariusz parafii świętego Antoniego i ks. Jacek Borowski wikariusz parafii św. Pawła.

            Po Mszy świętej nastąpiła druga cześć spotkania, która odbyła się na placu przed kaplicą. Miała ona charakter kulturalno – rekreacyjny. Odbywały się różnego rodzaju konkursy, między innymi: konkurs piosenki religijnej w której wszystkich uhonorowano jednomyślnie, natomiast w reprezentacji szkół wyróżnienie otrzymała szkoła podstawowa nr 2 i publiczne gimnazjum nr 2 w Zduńskiej Woli. Innymi konkursami był: konkurs wiedzy na temat uzależnień oraz malowanie plakatów o tej tematyce. Było przeciąganie liny, różnego rodzaju gry w piłkę, rzuty do celu, malowanie rysunków o tematyce religijnej, robienie aniołków z bibuły, malowanie tatuaży. Z konkursu nikt nie odszedł chociażby bez najmniejszego upominku. Zobaczyć można było sprzęt strażacki, pokazy ratownicze i zabawić się w pianie. Korzystać można było z wesołego miasteczka i zdobyć pamiątkę w loterii fantowej. Zmęczeni mogli posilić się kiełbaską z grilla, napojem i poczęstować się ciastkiem. Spotkanie zakończyło się około godz. 19.00, a chociaż wszyscy już zmęczeni, to jednak zadowoleni z udanego spotkania.

            Uroczystość w naszej parafii nie mogła by się odbyć gdyby nie pomoc wielu osób. Dziękujemy serdecznie wysokim paniom i panom, którzy pomagali od kilku tygodni w przygotowaniu i przeprowadzeniu dnia parafialnego. Dziękujemy uczniom z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Zduńskiej Woli za przygotowanie i przeprowadzenie konkursów. Serdeczne podziękowania dla ofiarodawców i dobrodziejów za ich otwartość i życzliwość. Dziękujemy szczególnie:

Urzędowi Miasta Zduńska Wola

p. Senatorowi Markowi Trzcińskiemu,

właścicielom Firmy Agros Nowa p. Irenie i Tadeuszowi Niewiadomskim,

Firmie Reklamowej p. Danucie i Bogdanowi Trawka,

właścicielowi sklepu art. biurowych i papierniczych p. Dariuszowi Forteckiemu,

właścicielom sklepu spożywczego p. Witkowskim z Czech,

właścicielom Piekarni „Anna” p. Annie i Robertowi Szydłowskim,

Hurtowi „Corect”,

Drukarni „Centrum”

p. Marii i Markowi Zbęk,

p. Marzenie i Zbigniewowi Wawrzyniak,

p. Marii i Karolowi Zembrzuskim,

Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli,

Restauracji „Biesiada” p. Jakubowi i Agnieszce Klemżyńskim,

p. Mariannie Kurowskiej,

p. Danucie i Piotrowi Lewandowskim,

Dyrekcjom Szkół: Zespołu Szkół Specjalnych, Publicznego Gimnazjum nr 4, Zespołu Szkół Elektronicznych,

Paniom za upieczenie ciasta.

Dziękuję wszystkim, którzy ufundowali fanty do loterii.


 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

 

27 maja o godzinie 17.00 rozpoczęła sie Msza św. której przewodniczył ks. Bp Stanisław Gębicki. Podczas tej Eucharystii do sakramentu Bierzmowania przystąpiła młodzież, która w szczególnie ostatnim roku przygotowywała się do jego przyjęcia. Niech dary Ducha Świętego udzielone w tym sakramencie, będą rozwijane przez tych, którzy zapragnęłi stać się dojrzałymi chrześcijanami. Zdjęcia w galerii.


UROCZYSTOŚĆ ROCZNICY I KOMUNII ŚWIĘTEJ

 

23 maja na Mszy Świętej dziękowaliśmy Panu Bogu za dzieci, które obchodziły pierwszą rocznicę pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Dziękowaliśmy za ten wielki dar i prosiliśmy o umocnienie w wierze. Zdjęcia w galerii.


UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ

 

       Maj to miesiąc poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, której to szczególną cześć oddajemy podczas nabożeństw majowych. Jest to także miesiąc w czasie którym dzieci przystępują do I Komunii świętej, a wiec pierwszy raz w pełni uczestniczą we Mszy świętej. 9 maja 2010 w naszej parafii swoją uroczystość I Komunii świętej przeżywało 32 dzieci, tydzień później tj. 16 maja swoją uroczystość miała druga grupa w której przystąpiło 36 dzieci. Po uroczystościach przez cały tydzień uczestniczyły we Mszy świętej, aby trwać w dziękczynieniu za tak wielki dar Eucharystii.


ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

 

Chrystus jest źródłem życia, które nie przeminie. Daje nam przeto nadzieję, że ostatnie słowo należy do życia, a śmierć została pokonana przez miłość Chrystusa. Niech On nas obdarzy pokojem i radością, a my pamiętajmy, że nie ma Zmartwychwstania bez Krzyża.


ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

 

Nie ma ważniejszych wydarzeń dla chrześcijanina, które w tym czasie mają swoje miejsce, a więc: ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa w Wielki Czwartek. To co Jezus zapowiedział wypełnił w Wielki Piątek – wydając swe ciało na ukrzyżowanie i przelewając krew za zbawienie nasze i całego świata. Chociaż ciało umarło to Duch Jezusa zstępuje do otchłani, aby wyprowadzić tych którzy są w niewoli grzechu. My będąc na ziemi czuwajmy przy grobie Jezusa, bo trzeciego dnia Zmartwychwstanie. Czuwajmy zatem gdy „wzejdzie słońce nie znające zachodu”, byśmy nie przespali tego poranka.


NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ

 

Ostatnia niedziela przed świętami Wielkanocnymi upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia przynosimy do poświęcenia gałązki palm, aby podobnie jak ludzie w Jerozolimie powitać przychodzącego w Eucharystii Pana. W naszej parafii było widać różnorodność palm, począwszy od tych jakimi witali Pana Jezusa Żydzi, po te tradycyjne skomponowane w kolorowy bukiet, mający wyrazić radość z przybycia Mesjasza. Po Mszy Świętej odbył się konkurs na palmę wielkanocną. Wszystkim kompozytorom i artystom gratulujemy, za pracę i trud jaki wnieśli robiąc rozmaite palmy.


ODPUST KU CZCI ŚWIĘTEGO PAWŁA

 

25 stycznia w święto nawrócenia św. Pawła, odbył się pierwszy w historii naszej parafii patronalny odpust. Parafialny odpust jest ważnym świętem danej parafii, niejako obchodzi swoje imieniny. Ważniejszym jednakże akcentem jest wymiar duchowy, gdyż odpust w rozumieniu nauki Kościoła Katolickiego jest darowaniem kary, która słusznie się nam należy za popełnione grzechy. Aby dostąpić odpustu należy wypełnić warunki odpustu, który można ofiarować tylko za siebie lub za zmarłego. Tegorocznym obchodom uroczystości ku czci św. Pawła przewodniczył Pasterz Diecezji J. E. ks. Biskup Wiesław Mering.