2011

Inkantacje

 

W oktawie Wszystkich świętych – 3 listopada mogliśmy zobaczyć spektakl teatralny poświęcony pamięci o zmarłych, zwany tradycyjnie „Zaduszki” pt. Inkantacje. Przedstawienie wystawili uczniowie szkół średnich, wchodzących w skład grupy Maksymilian w reżyserii pana Zbigniewa Rudeckiego.


Modlitwa na fundamentach kościoła

 

W ostatnią niedzielę października nabożeństwo różańcowe sprawowaliśmy na nowych fundamentach kościoła. Była to pierwsza liturgia sprawowana na tym miejscu. Modlitwa ta była dziękczynieniem za powołanie nowej parafii i rozpoczętej budowy, prosząc jednocześnie o Boże błogosławieństwo dla wznoszenia nowej świątyni, wszystkich jej dobrodziejów i ofiarodawców.


Pielgrzymka do Włoch

 

Pielgrzymowanie do osób i miejsc świętych jest znane w chrześcijaństwie od samego początku. Nie było to obce Narodowi Wybranemu, który pielgrzymował do świątyni Jerozolimskiej. Człowiek pielgrzymuje, bo jego życie jest jedną wielką pielgrzymką do domu Ojca.

W dniach 10 – 21 września 2011 roku odbyła się pielgrzymka z naszej parafii św. Pawła do Włoch. Wzięło w niej 43 osoby, pokonując autokarem prawie 4 tysięcy kilometrów. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą świętą , po której wyruszyliśmy w podróż zatrzymując się następujących miejscach: w Czechach nawiedziliśmy piękną neogotycką katedrę św. Wacława i stary rynek w Ołomuńcu. W Wenecji wspaniały rejs między wyspami i wspaniała katedra świętego Marka.  Kolejne miejsce to Asyż – miejsce św. Franciszka. Dwa dni spędziliśmy w Rzymie, a wiec spotkanie z Ojcem Świętym na audiencji generalnej w auli Pawła VI, zwiedzanie Rzymu antycznego, muzeów watykańskich, kaplicy Sykstyńskiej, Bazyliki św. Piotra, św. Jana na Lateranie oraz Święte Schody po których chodził Chrystus, a które zostały przywiezione w czasach średnich. Ważnym punktem naszego pielgrzymowania było nawiedzenie i Msza w Bazylice św. Pawła za murami, patrona naszej parafii. Kolejne miejsce to Monte Casinio: polski cmentarz wojskowy oraz klasztor benedyktynów. Potem  ruiny miasta Pompei, pobyt  na wyspie Capri i przejazd do San Giovani Rotondo miejsca św. Ojca Pio. Następnie miasto Lanciano, gdzie uczciliśmy Chrystusa Eucharystycznego obecnego w cudzie jaki pozostawił nam w 8 wieku, kiedy to podczas Mszy św. chleb i wino przemieniły się w Ciało i Krew oraz miasteczko Mannopello, w którym kontemplowaliśmy Święte Oblicze Pana Jezusa, pozostawione na chuście spoczywającej na twarzy Jezusa podczas złożenia ciała do grobu. Ostatnie miejsca to Loreto – gdzie  znajduje się domek Maryi przywieziony tu przez krzyżowców, oraz Padwa gdzie znajduje się Bazylika i grób św. Antoniego.

                Z pielgrzymką wiąże się pewien trud związany z wielogodzinna podróżą w autokarze; trud związany z wysoką temperaturą, której nie znamy w miesiącu wrześniu. Te i wszystkie trudy i niedogodności ofiarowaliśmy w intencji naszej parafii a szczególnie rozpoczętej budowy nowej świątyni. Napełnieni tyloma przeżyciami i wrażeniami, ubogaceni duchowo będzie powodowało, że będziemy chcieli wrócić do tych miejsc.


Poświęcenie placu pod budowę Kościoła

 

W wigilię uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. Bp Wiesław Mering dokonał poświęcenia placu na którym już wkrótce rozpoczną się prace związane z budową Kościoła p. w. św. Pawła w Zduńskiej Woli.

Mijają już trzy lata kiedy po raz pierwszy sprawowana była liturgia z poświęceniem placu i krzyża w miejscu powstawania nowej parafii, lecz przez ten czas granice zakupionego terenu uległy nieco zmianie i powiększeniu. Nabyta ziemia jest bezpośrednim miejscem budowy nowego kościoła, który jest już wpisany plany przestrzenne miasta. Na przełomie sierpnia i września rozpoczną się prace związane z zalaniem fundamentów. Sprawowana Eucharystia była modlitwą dziękczynno – błagalną za to co już się dokonało i prośbą o Boże błogosławieństwo dla kontynuowania tego ogromnego dzieła. We Mszy świętej uczestniczyli kapłani z dekanatu jak i pracownicy kurii włocławskiej oraz inicjator powstania nowej parafii ks. Prałat Józef Nocny. Uczestniczyły władze Senatu RP, samorządu oraz wszyscy ci których praca jest związana projektowaniem i budową kościoła, a także liczni wierni. W Homilii ks. Biskup zwrócił uwagę, że budowa kościoła przypada na czas wzmożonych ataków na kościół i wezwał, aby trwać przy Ewangelii Chrystusa i nie bać się zabierać głosu w kwestiach społecznych, gdy chodzi przede wszystkim o dobro człowieka i jego godność. Na zakończenie Mszy świętej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo czerwcowe, po którym wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarza znajdującego się na miejscu powstania nowej świątyni. Po przybyciu ks. Proboszcz wyraził prośbę o poświęcenie placu, aby ten nowy kościół: „Chrystus Eucharystyczny przyjął ją jako swoją własność, której będzie udzielał swoich łask i odbierał cześć i uwielbienie”. Chociaż poświęcenie odnosi się do rzeczy materialnej, to modlitwa błogosławieństwa ma swe ukierunkowanie personalistyczne. Mówi bowiem: „pobłogosław wiernych, którzy przygotowali to miejsce by na nim zbudować swój kościół, ku Twojej chwale(…)”. Po tych słowach ks. Biskup pokropił wodą święconą ziemię na znak wybrania jej na szczególne miejsce obecności Chrystusa Eucharystycznego, a lud odśpiewał dziękczynne Te Deum. Na zakończenie liturgii ks. Biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem” na „synów i córki, którzy z radością zgromadzili się na rozpoczęcie budowy nowego kościoła, aby wzrastali jako świątynia Bożej chwały, aż udoskonaleni przez działanie łaski, zostaną umieszczeni w murach niebieskiego miasta”. Zdjęcia w galerii.


UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ

 

W Boże Ciało jako parafia uczestniczyliśmy w procesji miejskiej, która wyruszyła z Bazyliki i zakończyła się w parafii św. Antoniego, po drodze zatrzymując się przy czterech stacjach. Trzeci ołtarz zlokalizowany przed Zespołem Szkół Elektronicznych przygotowywała nasza parafia. Za pomoc w jego budowie dziękujemy: firmie reklamowej p. Trawka, p. Lewandowskim, p. Wdowiak, p. Wartalskim, Waldemarowi Wolnemu, Krzysztofowi Witczak, Tomaszowi Dulin, Dariuszowi Pągowskiemu, Henryce Zasadzińskiej. Zdjęcia w galerii.


Parafialny dzień dziecka u św. Pawła

 

Wiele radości wypływa z faktu, że mamy już miesiąc czerwiec, który w kościele jest poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Bliski jest koniec roku szkolnego, rozpoczynające się lato i oczekiwanie na wakacje. W tym miesiącu dużo uwagi poświęcamy dzieciom, aby sprawić im jak najwięcej radości. Parafia św. Pawła w Zduńskiej Woli zorganizowała po raz drugi parafialny dzień dziecka, który odbył się 5 czerwca 2011 roku. Rozpoczął się on uroczystą Mszą św., której przewodniczył Prefekt Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. Marcin Idzikowski, a homilię wygłosił ks. Ryszard Szczygielski, salezjanin pracujący na misjach na Madagaskarze. Bogu niech będą dzięki za duchowe łaski nam udzielone w czasie tej liturgii. Po Mszy Św. nastąpiła część zabawowo – rekreacyjna na placu kościelnym. Można było wysłuchać występów reprezentacji dzieci ze wszystkich zduńskowolskich przedszkoli; dowiedzieć się od panów policjantów o zasadach bezpieczeństwa; zobaczyć pokaz psów szkolonych do celów rehabilitacji dzieci, oraz posłuchać zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Oprócz tego dzieci brały udział w różnych konkursach, bawić się w wesołym miasteczku, losować fanty, a także uczyć się łowienia maskotek. Został także rozstrzygnięty konkurs maksymilianowy dla gimnazjum, organizowany w ramach obchodów Roku Maksymilianowego. Nasz wspaniały dzień dziecka dał mnóstwo radości nie tylko dzieciom ale także i dorosłym. Nie udało by się go zorganizować dzięki licznym dobrodziejom zarówno z naszej parafii jak i spoza; podziękowania należą się także wszystkim którzy pomogli w jego zorganizowaniu i przeprowadzeniu. Bogu niech będą dzięki za wspaniałe przeżycia duchowe nam w tym dniu udzielone oraz za wiele radości, które z pewnością długo pamiętać będziemy. Była to również dobra sposobność jak można we wspólnocie i w rodzinie przeżywać Dzień Pański. Zdjęcia w galerii.


PIELGRZYMKA DZIĘKCZYNNA

 

W środę dzieci które przystąpiły w niedzielę 8 maja 2011 roku do pierwszej Komunii Świętej, udały się do sanktuarium Maryjnego w Licheniu, aby podziękować przez ręce Matki Bożej za dar pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej.


PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

 

8 maja 2011 roku odbyła się podniosła uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10. Po raz pierwszy w pełni uczestniczyło we Mszy Świętej 37 dzieci. Natomiast 15 maja swoją Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej przeżywały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9, oraz dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych. Módlmy się w intencji dzieci i ich rodziców, aby pogłębiała się ich wiara w żywą obecność Chrystusa Eucharystycznego.


UROCZYSTOŚĆ NMP

 

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski w naszej parafii odbyła się bardzo rzadka uroczystość, dziękowaliśmy Panu Bogu za 70 lat sakramentu małżeństwa Heleny i Zygmunta Mamos i prosiliśmy o dalsze Boże Błogosławieństwo dla czcigodnych Jubilatów.


NIEDZIELA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY była powodem wielu radości dla Kościoła. Jest to bowiem niedziela Bożego Miłosierdzia, o którą prosił sam Zbawiciel św. Faustynę. To także pierwszy dzień maja – miesiąca poświęconego Maryi. I ostatni powód do radości do beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II, wielkiego orędownika Maryi, który wprowadził do kalendarza liturgicznego święto Bożego Miłosierdzia, oraz kanonizował św. Faustynę Kowalską.

Bogu niech będą dzięki za nowo beatyfikowanego, a ty błogosławiony Janie Pawle II prowadź nas do wyżyn nieba, gdzie Chrystus Zmartwychwstały przygarnia do swego miłosiernego serca.


ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE 2011

 

Niech Chrystus Pan Zmartwychwstały obdarza swoim pokojem i wzmocni w nas nadzieję w przyszłe zmartwychwstanie nasze.