Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w 1826r. Celem tej grupy jest według założycielki, wspieranie modlitwą, ofiara duchową i materialną działań misyjnych Kościoła. „Najważniejszą rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich” – napisała wtedy. Paulina Jaricot zorganizowała 15osobowe grupy nazwane z czasem „Żywymi Różami”. Każda osób zobowiązana była do odmawiania jednej tajemnicy (dziesiątek różańca), czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa, jakby odmówili cały różaniec. Niedomówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, a utratę zasługi. Papież Grzegorz XVI wydał ‘breve’ aprobujące stowarzyszenie. W krótkim czasie Żywy Różaniec rozprzestrzenił się w całej Francji a następnie na świecie. Założycielka pisała „wszędzie, gdzie tworzą się piętnastki, można zauważyć nie notowane wcześniej umacnianie się dobra”. Jan Paweł II wprowadził do różańca nową część – tajemnice światła, by „różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii”. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, a więc „Żywe Róże” składają się z 20osób. W Polsce obowiązuje nas Ceremoniał Żywego Różańca opracowany przez o. Szymona Niezgodę OP w 1977r. dla uczczenia stulecia objawień Matki bożej w Gietrzwałdzie, a zatwierdzony przez Prymasa Polski Kard. Stefana Wyszyńskiego. Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, 6 razy w roku, a mianowicie w dniu:
- przyjęcia do Żywego Różańca,
- Narodzenia Pana Jezusa (25.XII),
- Ofiarowania Pańskiego (2.II),
- Zwiastowania NMP (25.III),
- Zmartwychwstania Pańskiego,
- Wniebowzięcia NMP (15.VIII),
W naszej parafii grupa modlitewna „Żywy Różaniec” istnieje od 2009r. Istnieją cztery róże różańcowe. Każda róża to 20 osób, tyle ile jest tajemnic w czterech częściach różańca świętego. Spotkanie tej grupy odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca po Mszy Świętej wieczornej, na którym jest wymiana tajemnic i ustalenie intencji na nowy miesiąc. Po Mszy Świętej wieczornej, a w styczniu po rannej, jest odprawiane jest Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Członkowie Żywego Różańca” biorą także udział w Nabożeństwach Fatimskich od maja do października każdego 13- ego dnia miesiąca.
Osoby chcące włączyć się w modlitwę i działalność kół różańcowych prosimy zgłosić się do ks. Artura Machały.
INTENCJE MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA 2024
PAŹDZIERNIK 2024
RÓŻA I: Intencja papieska – Za wspólną misję – aby Kościół nadal wspierał ze wszystkich sił synodalny styl życia, jako znak współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i misję łączące księży, osoby konsekrowane
i świeckich.
RÓŻA II: Za rodziny naszej Parafii – o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski.
RÓŻA III: Za dzieło powstawania i o błogosławieństwo Boże dla dobrodziejów i ofiarodawców budowy naszej świątyni.
RÓŻA IV: Za dzieła misyjne oraz za misjonarzy świeckich i duchownych.
LISTOPAD 2024
RÓŻA I: Za dzieła misyjne oraz za misjonarzy świeckich i duchownych.
RÓŻA II: Intencja papieska – Za osoby, które straciły dzieci – aby znaleźli wsparcie we wspólnocie oraz zaznali pokoju i pocieszenia Ducha Świętego.
RÓŻA III: Za zmarłych z naszej wspólnoty parafialnej, szczególnie z Kół Żywego Różańca oraz dusze w czyśćcu cierpiące.
RÓŻA IV: Za dzieło powstawania i o błogosławieństwo Boże dla dobrodziejów i ofiarodawców budowy naszej świątyni.
GRUDZIEŃ 2024
RÓŻA I: Za dzieło powstawania i o błogosławieństwo Boże dla dobrodziejów i ofiarodawców budowy naszej świątyni.
RÓŻA II: Za dzieła misyjne oraz za misjonarzy świeckich i duchownych.
RÓŻA III: Intencja papieska – Za pielgrzymów nadziei – aby nadchodzący jubileusz umocnił nas w wierze, pomógł nam lepiej poznać Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym życiu i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.
RÓŻA IV: O dobre przeżycie czasu adwentu dla wszystkich parafian i przygotowanie na przyjęcie Jezusa.