Wydarzenia 2015

Lata: 2009, 10, 11, 12, 13, 14, 15

 

 

 

WARSZTATY

DLA BUDUJĄCYCH

CYWILIZACJĘ ŻYCIA

 11 kwietnia 2015r.

 

             11 kwietnia 2015 roku w naszej parafii z inicjatywy Stowarzyszenia dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli, odbyły się warsztaty dla obrońców życia człowieka, poprzedzone Mszą Świętą.

            Trwając w radości ze Zmartwychwstania naszego Pana, uczestnicy warsztatów jak i inne osoby, którym bliskie jest wezwanie św. Jana Pawła II do budowania cywilizacji życia, zjednoczyli się na wspólnej modlitwie podczas Mszy Świętej odprawianej w intencji obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przewodniczył  jej ks. Jacek Jabłoński, a homilię wygłosił gospodarz parafii ks. proboszcz Andrzej Jaworski. Wpatrując się w Ewangeliczne wydarzenia związane ze spotkaniem Zmartwychwstałego Pana, ksiądz proboszcz podkreślał świętość życia każdego człowieka, płciowości, macierzyństwa, a także wartość rodziny i małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny.

              W samych warsztatach, które prowadziła p. Małgorzata Bojarska z duszpasterstwa rodzin diecezji włocławskiej, uczestniczyło 14 osób prezentujących rozmaite zawody i miejsca pracy. Wszystkim przyświecał wspólny cel: przygotować się do realizacji różnych form działań na rzecz obrony małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny, wsparcia rodziny i ochrony życia człowieka od naturalnego poczęcia aż po kres. Tematyka zajęć obejmowała zadania obrońców życia, zawarte - wg dra J. Willkie - w czterech obszarach: modlitwy, uczenia się, uczenia innych i pomocy, a także aspekty merytoryczne (zagadnienia embriologiczne, nazewnictwo, antykoncepcja, naprotechnologia) i metodykę prowadzenia zajęć, czy rozmów z osobami o różnych poglądach i postawach. Uczestnicy poznali zasady pracy w grupie, szanse i zagrożenia wynikające z faktu bycia obrońcą życia człowieka, znaczenie języka prokreacji i zasadność dbałości o wyrażenia pro-life, elementy programu edukacyjnego „Jaś w każdej szkole”. Otrzymali także materiały edukacyjne z polskich organizacji za życiem: Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka (www.pro-life.pl), Human Life International - Polska (www.hli.org.pl), Bractwa Małych Stópek (www.dlazycia.info), Fundacji „Głos dla Życia” (www.glosdlazycia.pl).

          W tym dniu w intencji rodzin i synodu biskupów poświeconego rodzinie - żeby „mógł przywrócić wszystkim świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny” - odmawiana była także Modlitwa do Świętej Rodziny, którą ułożył papież Franciszek.

Jezu, Maryjo i Józefie
w Was kontemplujemy
blask prawdziwej miłości,
do Was zwracamy się z ufnością.

Święta Rodzino z Nazaretu,
uczyń także nasze rodziny
środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,
autentycznymi szkołami Ewangelii
i małymi Kościołami domowymi.

Święta Rodzino z Nazaretu
niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza
przemocy, zamknięcia i podziałów:
ktokolwiek został zraniony albo zgorszony
niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

Święta Rodzino z Nazaretu,
oby przyszły Synod Biskupów
mógł przywrócić wszystkim świadomość
sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,
jej piękna w Bożym zamyśle.

Jezu, Maryjo i Józefie
Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.

Umocnieniem i drogowskazem dla wszystkich uczestników warsztatów były słowa z przypadającej na ten dzień Ewangelii wg św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”, Ewangelię Życia!


 

 

 

EUCHARYSTIA MŁODYCH

10 kwietnia 2015r.

 

 

 

 

 W ramach przygotowań  do Światowych Dni Młodzieży Kraków’2016, młodzież z naszego rejonu wraz z duszpasterzami, spotkała się na kolejnej EUCHARYSTII MŁODYCH, w dniu 10 kwietnia 2015r. o godz.1900, tym razem  naszej parafii.  We Mszy Świętej uczestniczyli młodzi także z parafii św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, z parafii św. Wojciecha BM w Sieradzu Męka, i parafii św. Katarzyny w Korczewie wraz z duszpasterzami. Eucharystii przewodniczył ks. Sławomir Wysocki. Wraz z nim koncelebrowali: ks. Łukasz Ściślewski – duszpasterz młodzieży rejonu sieradzkiego, ks. Paweł Szudzik i ks. Jacek Jabłoński - jako gospodarz spotkania, który także wygłosił homilię. Liturgię Słowa przygotowały wybrane przedstawicielki młodzieży – Klaudia Chlebowska i Gabriela Półgrabia, a oprawę muzyczną wykonała młodzieżowa schola „Uwielbienie”. W swojej homilii ks. Jacek podkreślił znaczenie Zmartwychwstania naszego Pana dla chrześcijanina. Tylko Zmartwychwstały jest źródłem bezpieczeństwa, pokoju i prawdziwej radości dla nas. Jemu każdy winien się oddać bez zastrzeżeń, z całkowitym zaufaniem, bo On jest jedynym Panem naszego życia.

Na zakończenie krótkie słowo wdzięczności za Eucharystię wygłosił ks. Łukasz, który zachęcił młodych do podjęcia wyzwania bycia wolontariuszem podczas zarówno dni diecezjalnych jak i ŚDM w Krakowie w  2016r. i zaprosił już dziś na kolejne spotkania młodych: w 8 maja br. w parafii WNMP w Zduńskiej Woli, a 21 czerwca br- w parafii św. Katarzyny w Korczewie.  Tradycyjnie po Mszy św. chętni spotkali się w salce na tzw. "poddaszu", gdzie dla wszystkich przygotowane były napoje i słodkie bułeczki.

Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie przygotowujące nas do ŚDM w Krakowie. Szczegółowe informacje zostaną podane w ogłoszeniach parafialnych.



 

WIELKA - NOC

 

Niech Zmartwychwstanie Pańskie,

które niesie odrodzenie duchowe,

napełni wszystkich spokojem i wiarą,

da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

 

Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja!

z pamięcią w modlitwie

 ks. Andrzej Jaworski, ks. Jacek Jabłoński,

ks. Piotr Kowalski, ks. Jan Dominiak


 

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

      Obchody Triduum Paschalnego trwają od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej, a wiec trzy dni:

  • pierwszy dzień rozpoczyna się od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy Liturgią Męki Pańskiej  w Wielki Piątek,
  • drugi dzień  to czas liturgicznej ciszy i smutku, kiedy to Kościół nie sprawuje Mszy Świętej do wieczora Wielkiej Soboty,
  • trzeci dzień, ten w którym Chrystus zmartwychwstał.

Noc Paschalna oraz całą Niedziela Wielkanocna, to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedziele przez cały rok. (Zdjęcia w galerii)

 

 

WIELKI CZWARTEK

 

 

To szczególny dzień  wspominania wydarzeń z Wieczernika- ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa. Ewangelia przypomina o tym, że przed wieczerzą Pan Jezus umył swoim uczniom nogi. Nauczyciel i Pan, uczynił coś co zwykle czynił sługa. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w naszej parafii wieczorem sprawowana była Msza Święta Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg, którego dokonał ks. proboszcz. Ceremonia przypomniała obecnym że wszelkie przewodzenie w Kościele powinno odbywać się w duchu służby bliźniemu. Tego dnia dziękowaliśmy Panu Bogu za Eucharystię i Sakrament Kapłaństwa. Jak pisał w swojej encyklice Jan Paweł II – Ecclesia de Eucharystia vivit: „nie ma Eucharystii bez kapłaństwa, tak jak nie istnieje kapłaństwo bez Eucharystii”, a „Kościół żyje dzięki Eucharystii”. Reprezentantki wspólnoty św. Marty w imieniu wszystkich parafian składali życzenia kapłanom posługującym dla nas: ks. Andrzejowi Jaworskiemu, ks. Jackowi Jabłońskiemu, ks. Piotrowi Kowalskiemu, ks. Janowi Dominiakowi.

 

O Jezu, Najwyższy Kapłanie!
Ty, który w niewypowiedzianej miłości do ludzi pozwoliłeś,

by z Twego Najświętszego Serca zrodziło się kapłaństwo,

zechciej coraz obficiej przez ich posługę

okazywać światu uświęcające strumienie Twej nieskończonej miłości.
Spraw, by kapłani stanowili z Tobą jedno, przemień i uczyń ich świętymi.

Przez Twoja łaskę niech staną się doskonałymi narzędziami Twego Miłosierdzia i Miłości.

Działaj w nich, razem z nimi i poprzez nich.

Spraw, aby przez wierne naśladownictwo Twoich cnót,

dokonywali w Twoje Imię i mocą  Twojego Ducha dzieł,

których Ty sam dokonałeś dla zbawienia świata.
O Jezu, powróć do nas i króluj nad nami poprzez Twoich kapłanów.

Przez ich życie idź przez współczesny świat nauczając, przebaczając,

pocieszając, błogosławiąc, uświęcając, zbawiając,

tworząc na nowo więź miłości między Sercem Boga i sercem człowieka. Amen.
Św. Janie Mario Vianneyu - módl się za nami.

 Liturgia Wielkiego Czwartku  zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy na znak uwięzienia Pana Jezusa. Do późnych godzin  mogliśmy trwać na adoracji w ciszy i zadumie.

 

 

WIELKI PIĄTEK

 

 

 

..to dzień Krzyża, to szczególny dzień w roku, kiedy to Jezus – Baranek Paschalny umarł na krzyżu za nasze grzechy, po czym został złożony do grobu. W tym dniu nie celebruje się Mszy Świętej. Centralnym wydarzeniem Liturgii Męki Pańskiej była adoracja Krzyża. Ponadto od rana przez cały dzień, w naszej parafii czuwaliśmy na wspólnej modlitwie podczas Jutrzni z godziną czytań, adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, Koronki do Bożego Miłosierdzia, Gorzkich Żali.  Na koniec Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego przy którym czuwaliśmy  do godz.23.00

 

O Jezu Miłosierny, rozpięty na krzyżu, wspomnij na naszą godzinę śmierci.

O Najmiłosierniejsze Serce Jezusa, otwarte włócznią, ukryj mnie w godzinę śmierci.

O Krwi i Wodo któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego,

jako zdrój niezgłębionego Miłosierdzia dla mnie (obmyj mnie z grzechów i przewinień moich). Jezu konający, Zakładniku Miłosierdzia, złagodź gniew Boży w mojej śmierci godzinie.
O Jezu mój, niech ostatnie dni wygnania będą całkowicie według Twej Najświętszej Woli.

Łączę swoje cierpienia, gorycze i samo konanie z Męką Twoją św. i ofiaruję się za świat cały,

aby uprosić obfitość Miłosierdzia Bożego dla dusz, a szczególnie dla dusz (grzeszników).

Ufam mocno i zdaję się całkowicie na wolę Twoją świętą, która jest Miłosierdziem samym. Miłosierdzie Twoje będzie mi wszystkim w tej ostatniej godzinie...

                                                                                                         Z dzienniczka św. Faustyny

 

 

 

 

WIELKA SOBOTA

 

 

 

 

to dzień ciszy i oczekiwania. Wspólnie trwaliśmy przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa, a także jego zstąpienie do otchłani, gdzie obwieszcza wieść o pokonaniu śmierci wszystkim zmarłym przed wiekami. Modliliśmy się wspólnie na Jutrzni z godzina czytań, Koronce do Bożego Miłosierdzia i Nowennie przed Niedzielą Miłosierdzia. Wieczorem, po zachodzie słońca, uczestniczyliśmy w Liturgii Wigilii Paschalnej, która nie jest typową Mszą Świętą, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej składa się z Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej.

 

O Jezu, Boże wiekuisty, dziękuję Ci za niezliczone łaski i dobrodziejstwa Twoje.

Niech każde uderzenie serca mojego będzie nowym hymnem dziękczynienia ku Tobie, Boże. Każda kropla krwi mojej niech krąży dla Ciebie, Panie;

dusza moja - to jeden hymn uwielbienia miłosierdzia Twego.

Kocham Cię, Boże, dla Ciebie samego.

Dzięki Ci, Boże, za chrzest święty,

Który mnie wszczepił w rodzinę Bożą,

Jest to dar łaski wielki i niepojęty,

Który nam dusze przeobraża.

Z dzienniczka św. Faustyny

 

W naszej parafii procesja rezurekcyjna odbywa się w Wielkanoc przed pierwszą Mszą Świętą o godz.6,00. Jako zjednoczenie chrześcijan całemu światu ogłaszamy radosną wieść, że śmierć została pokonana, Chrystus Zmartwychwstał. Alleluja!

 

NOWENNA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO należy do skarbca pobożności ludowej i jest jednym z najbardziej znanych nabożeństw w całym chrześcijańskim świecie. W uroczysty sposób jest ona sprawowana przed doroczną uroczystością Miłosierdzia Bożego, przeżywaną zawsze w drugą Niedzielę Wielkanocną w tzw. Białą Niedzielę. Rozpoczyna się w Wielki Piątek, a kończy w Sobotę w oktawie Wielkanocy.

W naszej parafii Nowennę do Miłosierdzia Bożego z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, sprawujemy o godz. 15.00 w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę oraz od Wielkanocy do soboty o godz. 16.30


 

OTWARTE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
DLA INTELIGENCJI

„Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”

 

 

 

 

           

            W Niedzielę Palmową w naszej parafii rozpoczęły się REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA INTELIGENCJI, pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Organizatorami byli Klub Inteligencji Katolickiej (KIK), Duszpasterstwo DIK i  Parafia św. Pawła Apostola w Zduńskiej Woli (Zdjęcia w galerii). Był to kolejny szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym partykularnego Kościoła, czas próby, czas lekcji i nauk, które prowadził ks. prałat mgr-lic. Grzegorz Stanisław Drzewiecki, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupii Małej.

Kaznodzieja w prowadzonych ćwiczeniach duchowych zachęcał do rozważania nad tym, czy chrześcijanin nie posiada nieprawdziwego obrazu Pana Boga  w swoim sercu i umyśle. Fałszywy obraz powstaje na bazie starych schematów postrzegania Pana Boga, pewnych nawyków i przyzwyczajeń i bardzo często jest powodem Jego odrzucania. Do tego także przyczynia się w dzisiejszym świecie wyraźnie obserwowalny przez nas upadek autorytetów w naszych środowiskach. Jednocześnie rodzi się równolegle potrzeba sięgania po autorytety, potrzeba ich odnajdywania. Ks. prałat Grzegorz Drzewiecki  apelował, zachęcał, byśmy stawali się odważnymi w byciu takimi autorytetami dla innych, poprzez wyznaczanie wymagań sobie i ludziom w środowiskach w jakich żyjemy. Takie wymagania niezmiennie od wieków stawia przed człowiekiem Kościół Chrystusowy. Jak przypominał rekolekcjonista Pan Bóg jest Miłością (por. J 4,8.16) i podejmując wobec człowieka jakiekolwiek działanie, zawsze czyni to z miłości. Celem tego jest ostateczne dobro człowieka. Każdy czas jest dobry do nawrócenia, ale zależy od rozumowego wyboru (przemiany myślenia) i wolnej woli współpracy z Panem. Bóg, który jest Miłością, czeka na każdego człowieka. Droga nawrócenia zawsze kieruje grzesznika w stronę pogłębionej relacji miłości z Bogiem.

            Serdeczne „Bóg zapłać!” księdzu prał. Grzegorzowi Drzewieckiemu za kierownictwo podczas tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych. Był to niezwykły czas: skupienia, wyciszenia i zasłuchania w Słowo Boże. Życzymy Księdzu obfitych Łask Bożych. Niech przez Księdza posługę kapłańską, duszpasterską Pan ukazuje światu uświęcające strumienie swej nieskończonej miłości.

                                                                                                                                       Bóg zapłać!


 

NIEDZIELA PALMOWA

 

– diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży

w Koninie

            

 

 

             W dniu 29 marca 2015r., kilkuosobowa grupa młodzieży reprezentująca naszą parafię, pod opieką ks. Jacka Jabłońskiego, przeżywała  Niedzielę Palmową w parafii św. Maksymiliana
w Koninie, obchodzoną na szczeblu diecezjalnym jako XXX Światowy Dzień Młodzieży. To święto młodych jest kolejnym etapem przygotowań do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie, już w przyszłym roku. Podczas tego radosnego dnia, młodzież w liczbie 1050 osób, i towarzyszących jej 80kapłanów, byli uczestnikami koncertu ewangelizacyjnego zespołu „Jordan” przybyłego tego dnia do Konina z naszego miasta. Niezwykle ubogacającym dla wszystkich uczestników Dnia Młodzieży były świadectwa reprezentantów młodych: Piotra, Agaty i Marty, którzy odważnie dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z wyznawaną wiarą. Szczytem modlitwy była Eucharystia, pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp Wiesława Alojzego Meringa Pasterza naszej diecezji. W swoim słowie na zakończenie Mszy Świętej, Ksiądz Biskup zachęcał młodzież do podjęcia zadań związanych z byciem współgospodarzami Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016r. oraz poprzedzających ich bezpośrednio „dni w diecezji”. W recepcie na szczęście zalecał młodym nieustanne poszukiwanie w życiu Chrystusa i dzielenie się z innymi radością bycia chrześcijaninem oraz budowanie relacji z Panem na modlitwie. Jak wspomina jedna z uczestniczek wyjazdu – Gabrysia - zapamiętała apel Pasterza diecezji o odważne dawanie świadectwa w obronie życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o odpowiedzialne obdarzanie innych miłością. Podczas spotkania można było nabyć gadżety związane z ŚDM: grę Campus Mundi oraz albumik upamiętniający peregrynację krzyża ŚDM w naszej diecezji. Dochód ze sprzedaży tych gadżetów przeznaczony będzie na organizację ŚDM w naszej diecezji.
(Zdjęcia w galerii)

          Wspólny wyjazd do Konina był kolejną okazją dla młodych do nawiązywania i umacniania wzajemnych relacji, doświadczania obecności Boga w drugim człowieku, podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jakie trwają w parafiach naszej diecezji.




NIEDZIELA PALMOWA

29 marca 2015

 

 

 

           Niedzielą Palmową, zwaną też Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, który wprowadza nas w celebrację Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z wielowiekowym już zwyczajem, w tym dniu święcone były palmy. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. O wjeździe tym przypominają wszyscy ewangeliści, a jeszcze bardziej czytelny staje się na tle proroctwa Starego Testamentu, z księgi proroka Zachariasza, który mówi, że Mesjasz jako „Król, twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny- jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy” (Za 9,9). Tego dnia obok podkreślenia momentu tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, czytany jest opis Jego męki, jaka dokona się pięć dni później, w Wielki Piątek.

          Zgodnie już z tradycją naszej parafii i w tym roku gromadziliśmy się o godz.1100 w murach nowobudowanego kościoła, gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta z procesją do kaplicy. Po Eucharystii rozstrzygnięty został KONKURS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową oraz stworzenie okazji do zaprezentowania przez uczestników konkursu własnych pomysłów, zdolności. Palmy wykonane przez dzieci i młodzież budziły zachwyt, a autorzy najpiękniejszy zostali nagrodzeni. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za wkład pracy w te piękne rękodzieła i  gratulujemy! (Zdjęcia w galerii)

          Ponadto przez cały dzień tradycyjne palmy, przed każdą Mszą Świętą rozprowadzała Wspólnota św. Marty. Zebrany dochód jest przeznaczony na organizację Parafialnego Dnia Dziecka. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli to dzieło.


 

 

WIELKANOCNA POMOC

„Tak pomagamy”

 marzec’ 2015

 

 

 

Parafialny Zespół Caritas przy Parafii św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli oraz Szkolne Koło Caritas działające przy Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli, podczas akcji ogólnopolskiej „Tak pomagamy” zebrało w dyskoncie „Biedronka” 450 kg żywności. Z ofiar złożonych na jałmużnę postną zakupiono 1450 kg żywności. W sobotę 28 marca br rozdano paczki na święta wielkanocne dla 105 rodzin objętych pomocą Caritas, a Szkolne Koło Caritas przygotowało i rozniosło po domach 37 paczek świątecznych ze słodyczami dla dzieci.


 

WIELKIE ŚWIĘTO W NASZEJ PARAFII

 Udzielenie Sakramentu Bierzmowania młodzieży oraz poświęcenie dzwonu św. Józef

 15 marca 2015 r.

 

 

W IV niedzielę Wielkiego Postu, dnia 15 marca 2015r. o godz. 1230, zgromadziły nas w kościele wielkie, historyczne wydarzenia: uroczystość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania przez młodzież naszej parafii i poświęcenie dzwonu imienia św. Józefa. (Zdjęcia w Galerii)  

Sakramentu Bierzmowania będącego sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej udzielił J.E. Ks. Bp Stanisław Gębicki - Biskup Pomocniczy Diecezji Włocławskiej.  W uroczystości wzięli udział kapłani: dziekan zduńskowolski Ks. prał. dr Dariusz Kaliński, wicedziekan Ks. Ryszard Kucharski, Ks. Andrzej Jaworski gospodarz naszej parafii oraz kapłani z parafii sąsiednich. Po uroczystym powitaniu zgromadzonych przez Ks. Andrzeja Jaworskiego, przedstawiciele Rodziców poprosili Księdza Biskupa o udzielnie młodzieży Bierzmowania i modlitwę, wyrażając pragnienie aby „Duch Święty kształtował ich sumienia, by potrafili wybierać światło, a unikać ciemności, by przez całe życie byli wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii.”

J.E. Ksiądz Biskup w swoim słowie wygłoszonym do zgromadzenia liturgicznego, podkreślił znaczenie bycia wiernym wyznawanej wierze i krzyżowi Chrystusa. Za przykład podał młodym, osobę polskiego mistrza olimpijskiego p. Kamila Stocha, który wielokrotnie podkreślał w swych publicznych wystąpieniach, że jest wierzący. Sportowiec modli się nie tylko w sytuacjach trudnych, w czasie przygotowań do konkurencji, ale także dziękuje Panu Bogu za wszystko, gdyż jak twierdzi, wszystko Jemu zawdzięcza. Ksiądz Biskup Stanisław przypomniał także zgromadzonym słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas homilii w czasie Mszy Świętej w Zakopanem pod Giewontem, w dniu 6 czerwca 1997r., kiedy to wzywał wierzących do tego, by nie wstydzili się Krzyża. Jego Ekscelencja nawiązał do słów naszego Rodaka, który apelował wówczas: „Dziękujmy Bożej opatrzności za to, ze krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”. Za słowami papieża, Ksiądz Biskup  wzywał młodych, aby dzięki przyjętym darom Ducha Świętego, byli odważnymi i wiernymi świadkami  swoje wiary.

Podczas uroczystości Ks. Biskup pobłogosławił także pamiątki przyjęcia Sakramentu Bierzmowania – krzyże przywiezione dla młodzieży przez Ks. Proboszcza z Ziemi Świętej. Jak zwracała uwagę komentatorka, to „na krzyżu zawisło Zbawienie świata. Krzyż Chrystusa jest darem Bożym dla wszystkich ludzi, na którym dokonało się zbawienie świata. Niech ten poświęcony dziś krzyż przypomina nam postanowienia podjęte przy sakramencie związane z umacnianiem i pogłębianiem wiary, a zwłaszcza postępowaniem według jej zasad.”

Na koniec tej pierwszej części uroczystości, bierzmowani podziękowali J.E. Ks. Biskupowi za modlitwę i udzielenie Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wyrażając pragnienie świadczenia o naszej wierze przez regularne uczęszczanie na katechizacje opartą o Pismo Święte, a także obiecali często spotykać się z Chrystusem w Komunii św. i w Sakramencie Pokuty, a miłością bliźniego i dobrymi uczynkami okazywać wierność Jednorodzonemu Synowi Bożemu i Kościołowi. Nie zabrakło także słów wdzięczności  wobec Księdza Proboszcza Andrzeja Jaworskiego, Ks. Jacka Jabłońskiego (opiekuna kandydatów do Bierzmowania), Ks. Piotra, rodziców i wychowawców za trud włożony w przygotowanie młodzieży do tego szczególnego dla nich dnia oraz wszystkim tym, którzy swoją posługą ubogacili liturgię: scholi młodzieżowej „Uwielbienie”, ministrantom, panu organiście i panu kościelnemu oraz całej wspólnocie parafialnej, świadkom za wsparcie duchowe i modlitwę.

W drugiej części uroczystości nastąpił ważny i historyczny moment dla parafii -  akt uroczystego poświęcenia przez ks. bp. Stanisława Gębickiego, dzwonu imienia Świętego Józefa. Został on dla naszej parafii ufundowany przez Ks. Prałata Józefa Nocnego, który jest także inicjatorem powstania wspólnoty naszej parafii. Waży on 260 kg i ma 74 cm średnicy, a ton Cis. Dzwon wykonany został  w Pracowni Ludwisarskiej Felczyńskich -Taciszów.  Dzwon wraz z dzwonem św. Jan Paweł II, będzie bił na pół godziny przed Mszami Świętymi, o godz. 12,00 oraz w każdy piątek o godz. 15.00 w Godzinie Miłosierdzia.

Jak mówił jeden z portugalskich biskupów w czasie ceremonii poświęcenia nowego dzwonu: „dźwięk dzwonów jest echem głosu Boga”. Niech będzie dla nas wezwaniem do nawrócenia i nieustannym zaproszeniem do modlitwy, do spotkania z Panem Bogiem żywym i prawdziwym w Eucharystii.

 


 

PRZYGOTOWANIE DO OBCHODÓW 1050-LECIA CHRZTU POLSKI

 prelekcja ks. bpa Adama Lepy

(11 marca 2015 r.)

 

 

 

Centralne obchody 1050 - lecia Chrztu Polski odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Poznaniu – w najstarszym arcybiskupstwie. Mieszko przyjął chrzest z Pragi Czeskiej w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966. W aspekcie patriotycznym władca włączył Polskę do rodziny europejskiej. Oddał swoje państwo pod opiekę papieża.

Można zadać pytanie: „Polsko, co zrobiłaś ze swoim chrztem”?

Rachunek sumienia indywidualny, Kościoła i całego społeczeństwa przygotowuje nas do przeżycia rocznicy chrztu. Jan Paweł II napisał „Pamięć i tożsamość”, w której zawarł myśl, „Jeśli nie robimy rachunku sumienia ani indywidualnie ani społeczeństwa, tracimy tożsamość”. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.

- Psalm 90, werset 90 zawiera słowa „Panie naucz nas liczyć dni nasze,  
abyśmy osiągnęli m
ądrość serca”. Ta mądrość serca ważna jest, by dobrze przygotować się do tej  rocznicy chrztu. Rocznica chrztu powinna na skłaniać do poczucie odpowiedzialności za wartości chrześcijańskie i dawania publicznie świadectwa wiary.

Obchody chrztu będą miały charakter państwowy i kościelny. Będą się przejawiały w różnych formach i postaciach: m. in. scena chrztu będzie odtwarzana kilkakrotnie.

Rocznica chrztu skłania do zaintonowania „Gaude Mater Polonia” – Raduj się Polsko, która jesteś naszą Matką.

Skłońmy się do refleksji i zadajmy sobie pytania:

- Czym dla każdego z nas jest ten chrzest z 966 roku?

- Czym dla mnie jest mój chrzest?

Podczas przyjęcia chrztu świętego należy zwrócić szczególną uwagę na poszczególne elementy tego rytuału: m. in.: wyznanie wiary, powierzenie światła rodzicom chrzestnym. Akt włączenia do wspólnoty chrześcijańskiej dokonuje się przy robieniu znaku krzyża na czole dziecka. Błogosławienie dziecka przez rodziców, chrzestnych, rodzeństwo i dalszą rodzinę jest bardzo istotnym elementem chrztu.

Im więcej błogosławieństwa w domu, tym mniej przekleństwa.

Uczestnicząc w uroczystościach Triduum Paschalnego, a zwłaszcza w liturgii w Wielką Sobotę dziękujmy za dar chrztu Polski, który dał początek państwu polskiemu.

 



 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

poprowadził ks. prof. dr Zbigniew Formella SDB

 

 

 

01 marca 2015 r. – niedziela

Ks. Rekolekcjonista przypomniał hasło tego roku duszpasterskiego a zarazem tematu wielkopostnych rozważań: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

W czasie rekolekcji i całego wielkiego Postu mamy się przemieniać na lepsze. Zaznaczył, że ci, co chodzą do Kościoła też powinni przyjrzeć się swojemu nawróceniu: przede wszystkim w pryzmacie swoich relacji z Panem Bogiem, po wtóre w relacji: ja i bliźni, po trzecie: ja wobec siebie. Kościół zaleca chrześcijanom trzy wielkopostne praktyki — modlitwę, post i jałmużnę.

Nasza miłość do Boga ujawnia się w modlitwie oraz w przyjmowanych sakramentach. W modlitwie nie chodzi o ilość wypowiadanych słów, kolejnych modlitw, poniekąd zaliczanie, że im więcej powiemy, tym lepiej, chodzi o modlitwę serca. Ks. Zbigniew zwrócił uwagę, byśmy pamiętali, że Pan Bóg jest Ojcem Miłosiernym: często wymagającym, ale Miłosiernym, jeżeli tylko przyjdziemy do Niego i powiemy, że zbłądziliśmy, zgrzeszyliśmy, ale chcemy powrócić do Bożej Miłości, to Bóg przebaczy nam wszystkie winy.

 02.03.2015 r. – poniedziałek

 Ojciec Rekolekcjonista opowiadając historię ze swojego życia, która miała miejsce w autobusie, w którym nagannie zachowywali się młodzi chłopcy, zwrócił uwagę, żebyśmy nie byli bierni wobec zła. Miłość do ludzi nie wyraża się tylko w aspekcie pozytywnych relacji, ale także w podejściu do sytuacji trudnych.

Ks. Zbigniew przybliżył również znaczenie poszczególnych uczynków względem ciała i duszy, ukierunkowując nasze postępowanie w Wielkim Poście.

Uczynki miłosierne względem ciała:

1. Głodnych nakarmić.
2. Spragnionych napoić.
3. Nagich przyodziać.
4. Podróżnych w dom przyjąć.
5. Więźniów pocieszać.
6. Chorych nawiedzać.
7. Umarłych pogrzebać.

Uczynki miłosierne względem duszy:
1. Grzeszących upominać.
2. Nieumiejących pouczać.
3. Wątpiącym dobrze radzić.
4. Strapionych pocieszać.
5. Krzywdy cierpliwie znosić.
6. Urazy chętnie darować.
7. Modlić się za żywych i umarłych.

03.03.2015 r. – wtorek

Miłość do siebie przejawia się w szacunku do siebie i akceptacji. Nie można kochać bliźniego, jeśli nie kocha się samego siebie – nie chodzi tu o egoistyczną miłość. Nie można kochać bliźniego, jeśli nie są zaspokojone podstawowe potrzeby człowieka: picie, jedzenie, spanie. Warto dbać o siebie i swoje potrzeby, bo dzięki temu zarówno my jesteśmy szczęśliwi, jak i nasi bliscy. Należy żyć teraźniejszością i przyszłością, a nie rozpamiętywać błędy przeszłości, tylko wyciągać z nich wnioski. Koniecznie musimy zadbać o nasze relacje z bliźnimi, zwłaszcza z tymi, z którymi żyjemy pod jednym dachem.

Rozważaniom rekolekcyjnym patronowała bł. Teresa z Kalkuty.

Dziękujemy Ojcu Rekolekcjoniście za wygłoszone nauki. Przeżyjmy dalszą część Wielkiego Postu biorąc udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej.


 

DUSZPASTERSTWO MŁODZIEŻY W KONTEKŚCIE PRZEMIAN RELIGIJNOŚCI MŁODEGO POKOLNIA

  prelekcja ks. dra Mariana Bronikowskiego

(03 lutego 2015 r.)

 

W dniu 3 lutego 2015 r. po Mszy Świętej o godz. 17.00. odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Inteligencji Katolickiej z Ks. Prałatem Marianem Bronikowskim nt. „Duszpasterstwo młodzieży w kontekście przemian religijności młodego pokolenia”.

Kościół się nigdy nie starzeje, gdyż mówi o miłości Jezusa Chrystusa. Przez ponad 2000 lat Chrystus odnawia swój Kościół.

Zmieniła się religijność młodego pokolenia, gdyż zmienia się również podejście kolejnych papieży wobec zadań współczesnego Kościoła.

Drogą Kościoła jest człowiek – to wizja Jana Pawła II.

Drogą Kościoła jest miłość – to wizja Benedykta XVI.

Zadaniem Kościoła jest wyjście – to wizja papieża Franciszka. To wyjście najbardziej określają trzy czasowniki: iść, budować, wyznawać. Trzeba wyjść na peryferie nędzy, biedy, bólu.

Prelegent wyjaśnił znaczenie słowa "peryferia" w kontekście tego tematu:

Peryferie to miejsca, gdzie nie ma Boga.

Peryferia egzystencjonalne to miejsca, gdzie dominuje ból, choroba, smutek.

Peryferia to wszystkie sytuacje, gdzie wierni są narażeni na ograbienie z wiary.

Peryferia to również stan braku nadziei.

Peryferia to stan utraty wiary.

W obecnym duszpasterstwie ważna jest bliskość Kościoła wobec każdego człowieka. To jest również zadanie dla każdego z nas. Najważniejsze jest, by żyć tym, co głosimy. Przekazywanie prawdy indywidualnie do młodzieży, to ewangelizacja młodego człowieka. To piękne, gdy młodzi ludzie ewangelizują młodych.

 Już wkrótce, w 2016 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Młodzi całego świata pragną poznać nasze rodziny oraz bogactwo naszej wiary. To również dla nas zadanie, dla naszej diecezji, naszego miasta, naszej parafii.


 

 

ODPUST PARAFIALNY  

Nawrócenie Świętego Pawła Ap.

25 stycznia 2015r.

 

W niedzielę 25 stycznia w naszej parafii przeżywaliśmy odpust – święto patronalne kościoła parafialnego. W tym dniu przypada święto nawrócenia św. Pawła Apostoła. Uroczysta  Msza Święta odpustowa odprawiona została o godz. 1230. Przybyło na nią wielu gości, wśród nich księża z naszego dekanatu zduńskowolskiego. Mszy Świętej przewodniczył  ks. prałat Grzegorz Drzewiecki, proboszcz parafii Charłupia Mała. Wpatrując się w życie i nawrócenie św. Pawła Ap., kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, iż aby dostrzec
i przyjąć Jezusa jako swego Pana, trzeba umieć zamknąć oczy na świat zewnętrzny, oderwać się od tego, co powierzchowne, zmysłowe. Warunkiem nawrócenia i spotkania
z Bogiem jest patrzenie sercem. Sam akt nawrócenia, tak jak i u św. Pawła, jest  początkiem nowego procesu, który nazwać można „szkołą Jezusa Chrystusa”. W niej, od Niego samego uczymy się jak żyć, jak działać, odkrywać sens Chrystusowego krzyża. Kaznodzieja wezwał nas do tego, abyśmy w dzisiejszym świecie nie bali się dawać świadectwa wyznawanej wiary. Być bowiem chrześcijaninem, to trwać w postawie pokuty i nawrócenia, ale też
w postawie gotowości obrony świętości. Z tego też wynika nasza odpowiedzialność za Kościół, którego jesteśmy członkami. Podczas wszystkich Mszy Świętych odprawianych tego dnia, liturgię ubogacał swym śpiewem zespół Jordan. Ponadto o godz. 16.00 mieliśmy okazję uczestniczyć w  koncercie kolęd tego zespołu.
(Zdjęcia w Galerii)

          W tym dniu każdy mógł uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami na wszystkich Mszach Świętych (należało być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunie Świętą, pomodlić się w intencjach papieża Franciszka). Odpust ten – wspaniały dar od Boga - można było ofiarować za siebie samego lub za osobę zmarłą.

            Niech św. Paweł  nieustannie nam towarzyszy i wspiera w budowaniu wspólnoty Kościoła, abyśmy pamiętali jego nauczanie: „ z całą pokorą, delikatnością i cierpliwością znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.  Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest.  Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.” (Ef 4,2-6)