2016


 

 Narodzenie Pańskie IMG_5378

 

„Gdy jednak nastała pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupić tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo”   (Ga 4,4-6)

        Tajemnica wcielenia Syna Bożego i Jego narodzin z Niepokalanej Maryi Dziewicy ukazuje nam prawdę o nieskończonej miłości Boga do człowieka. Oto bowiem Bóg Ojciec w swojej dobroci posyła swego Syna na ziemię, abyśmy mogli stać się przez Niego przybranymi dziećmi samego Boga. Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie. W adwentowej refleksji,
w skupieniu przy konfesjonale,w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę,do gorącego
o otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni Was swoim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój.

        Niech radość z narodzin Bożej Dzieciny zagości we wszystkich sercach Parafian, napełniając je wiarą, nadzieją, miłością i Bożym pokojem. Błogosławionych świąt Bożego narodzenia oraz obfitości wszelkich łask w nadchodzącym Roku Pańskim 2017 z pamięcią
w modlitwie, życzą:

Ks. Andrzej Jaworski – proboszcz,

Ks. Piotr Kowalski i ks. Cezary Garnuszek – wikariusze,

Ks. Jan Dominiak – senior

 


 

20161214_100408DAR SERCA

 

       „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czyn dzieli się z innymi” św. Jan Paweł II. To tak w czwartek 14 grudnia br w już po raz piaty w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli zorganizowana została akcja „DAR SERCA”. Tego dnia odbył się finał zbiórki darów (prezentów świątecznych) wśród całej społeczności szkolnej dla dzieci z rodzin objętych pomocą Parafialnego Zespołu Caritas (PZC) w naszej parafii. Na zaproszenie do włączenia się w pomoc pozytywnie odpowiedziała w tym roku także społeczność Szkoły Podstawowej nrr 7 w Zduńskiej Woli, Zespołu Gimnazjum i Szkół Podstawowych im. ks. Jana Twardowskiego  w Janiszewicach, a także OHP w Zduńskiej Woli. Akcja jak co roku sprzyjała budzeniu wrażliwości na potrzeby innych. Tego dnia dwóch mikołajów przyjmowało przygotowane dary serca, a darczyńców obdarowywali słodyczami pozyskanymi od zaprzyjaźnionego sponsora. Podarki zostały przewiezione do parafii św. Pawła Ap. by za pośrednictwem PZC przekazane zostały potrzebującym dzieciom. Ponadto Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna i in. pracownicy przekazali środki finansowe z przeznaczenie na wsparcie materialne rodzin w okresie zbliżających się świąt.

       Za wszystkie dary serca, te malutkie i te duże, a także za pamięć o najbardziej potrzebujących społeczność Zespołu Szkół im. m. Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli otrzymała gorące podziękowania od ks. proboszcza i PZC.

 


 

20161209_152516ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI DLA RODZIN OBJĘTYCH

POMOCĄ PZC

 

 

          Już po raz trzeci Parafialny Zespół Caritas, działający w naszej parafii, przy współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas z ZS nr1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli wziął  udział w zbiórce żywności na rzecz rodzin objętych pomocą PZC. Tym razem akcja miała miejsce w Carrefour  Market w dn. 10-11 grudnia 2016r. W sklepie zebrano 300kg żywności, a w samej parafii złożono jej 150kg. W tym roku pomoc żywnościowa w okresie przedświątecznym przekazana zostanie do 109 rodzin objętych pomocą PZC. Ponadto dzieci z 49 rodzin otrzyma paczki ze słodyczami i upominkami. Za każdą okazaną pomoc, wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom PZC i SKC składamy Bóg zapłać. Wszystkie dzieła Caritas można przez cały rok wspierać, składając dobrowolne ofiary do skarbony przy wyjściu z kaplicy.

 


 

SEW_6740 IMIENINY KSIĘDZA PROBOSZCZA

 

         30 listopada br., w święto św. Andrzeja Ap., jednego z najbliższych uczniów Chrystusa, w naszej wspólnocie parafialnej, na Mszy Świętej o godz. 17.00 złączyliśmy się w modlitwie dziękczynno – błagalnej w intencji Księdza Proboszcza Andrzeja Jaworskiego. W tym dniu w sposób szczególny dziękowaliśmy Panu Bogu za dar jakim obdarzył naszą wspólnotę parafialną posyłając Księdza Proboszcza do nas wszystkich. Dziękowaliśmy za ogrom łask i darów, jakimi Pan obdarza nas przez osobę Księdza Andrzeja. Pamiętając w modlitwach na co dzień o solenizancie, dziś w sposób szczególny mogliśmy wyrazić nasze szczere z serca płynące życzenia.

            Drogi Księże Proboszczu – Czcigodny Solenizancie –  niech miłość i łaska Pana towarzyszą Księdzu przez wszystkie dni życia. Życzymy zdrowia, pokoju serca, radości i umiejętności przezwyciężania wszelkich trudności na wzór św. Andrzeja. Niech Matka Najświętsza ma zawsze Księdza Proboszcza w swojej opiece.

Wspólnota Parafii Świętego Pawła Apostoła


 

IMG_5102ADWENT – CZAS OCZEKIWANIA

NA PRZYJŚCIE ZBAWICIELA

 

            W niedzielę 27 listopada rozpoczęliśmy Adwent, który trwać będzie 4 tygodnie do wigilii Bożego Narodzenia – 24 grudnia. W tym czasie przygotowujemy się na spotkanie z Jezusem w Bożym Narodzeniu, a poprzez sakramentalne przyjście Pana, na Jego spotkanie w Dniu Ostatecznym (paruzja).

           We właściwym przeżywaniu tego okresu pomogły nam REKOLEKCJE ADWENTOWE (26-29.11.2016r.), które prowadził pochodzący ze Zduńskiej Woli, ks. Zbigniew Raj proboszcz parafii Broniewo. W tym współczesnym świecie, przepełnionym informacją, wyzwaniami i oczekiwaniami, mogliśmy się zatrzymać, by pochylić się nad Słowem Bożym, nad naszą relacją z Panem, ale i z nami samymi i z innymi ludźmi. Jak nauczał ks. Zbigniew, to rekolekcje są czasem pozbierania się każdego z nas, bowiem wymuszają na nas konieczność zatrzymania się, zwolnienia choć na chwilę w naszym życiu. Tylko na takiej drodze możemy ponownie zatęsknić za Bogiem, Miłością, niewyczerpanym Źródłem Miłosierdzia. Trzeba bowiem umieć czekać – czekać na Boga. Jak wskazywał nam ksiądz rekolekcjonista, ludzkie czekanie powinno być przepełnione modlitwą, milczeniem, a także wdzięcznością wobec Pana za wszelkie nawet najdrobniejsze dary jakie od Niego otrzymujemy każdego dnia naszego życia. Gdy wypełnimy te warunki, jak mówił ks. Zbigniew, „pokój zakwitnie kiedy Pan przybędzie” (Ps 72). Bogu niech będą dzięki za Księdza rekolekcjonistę – ks. Zbigniewa. Niech Pan Księdzu wynagradza za posługę w naszej wspólnocie, a nade wszystko za rozbudzenie w nas potrzeby gorliwej czujności w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa.

                Choć rekolekcje dobiegły końca, nasze oczekiwanie na spotkanie ze Zbawicielem trwa dalej.  Wraz z Maryją mistrzynią adwentowego czuwania nie ustawajmy na modlitwie. Zapraszamy dzieci i młodzież z lampionami, osoby starsze ze świecami na Msze Świętą Roratnią – Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie:

  • w poniedziałki wtorki, środy i piątki o godz. 17.00
  • w czwartki i soboty o godz. 7.00

               Trwajmy w modlitwie, dobrych uczynkach byśmy nie przegapili okazji do prawdziwego spotkania z Bogiem, który przez swoją zbawczą łaskę stale przychodzi do każdego z nas.

roraty

 


20161125_202109IDŹCIE I GŁOŚCIE …

2016/2017

 

          Za nami już kolejny rok liturgiczny, który upłynął pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie”, a jego tematem przewodnim był chrzest i jego konsekwencje. Był to trzeci rok (2016/2017) realizacji czteroletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

          Od pierwszej niedzieli Adwentu będziemy przeżywać nowy rok kościelny, który zakończy się na sobocie 34 tygodnia zwykłego. Jak początek każdego roku zmusza nas do spojrzenia w przeszłość, ale i w przyszłość, tak i we wspólnocie kościoła rodzić się będą pytania o to, co wniesie nowy rok, jakie miejsce w tym czasie w moim życiu zajmie Bóg, co mam robić by być jeszcze lepszym, by z ufnością wypełniać czyny miłosierdzia? W przeżywaniu tego roku liturgicznego do refleksji mają nas skłaniać słowa: „IDŹCIE I GŁOŚCIE”, a tematem ma być świadectwo i misja. W tym kontekście konieczne będzie byśmy w naszej wspólnocie wiernych wzajemnie się motywowali do osobistego spotkania z Jezusem, do nawrócenia łączącego się z osobistym świadectwem wiary w codziennym życiu, chęci zrozumienia czym jest post i pokuta. Dlatego zaangażujmy się jeszcze gorliwiej w nabożeństwa pokutne, nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca w ramach uczestnictwa w Wielkiej nowennie Fatimskiej, czy w inne działania pokutne i wynagradzające. Każdego dnia w tym szczególnym roku pamiętajmy też o mocy Słowa Bożego, które przemienia człowieka, byśmy odważnie szli i głosili swym życiem jak miłosierny jest Pan.


 SPOTKANIE DUSZPASTERSTWA

INTELIGENCJI KATOLICKIEJ

 

          W dniu 14 listopada 2016 r. po Mszy Świętej wieczornej odbyło się spotkanie DIK-u, na którym prelekcje wygłosił ks. Mariusz Budkiewicz nt. „250 lecie powołania parafii p.w. Wniebowzięcia NMP”.  Ze względu na bardzo obszerną tematykę prelegent zawęził swoją wypowiedź do przybliżenia faktów związanych z położeniem geograficznym i historią parafii.

       Dzieje Zduńskiej Woli są ciekawe i obszerne. Zdunowie pierwotnie lepili garnki, dopiero w XIX w. trudnili się stawianiem pieców. Człon Wola wziął nazwę od osadników, którzy nie płacili podatków. Zduńska Wola należała do rdzennej diecezji gnieźnieńskiej, ustanowionej w 999 r. przez papieża Sylwestra II.  Do XVIII w. Zduńska Wola, jako jedna z wiosek należała do parafii Korczew w dekanacie szadkowskim. W 1599 r., kiedy dziedzicem był Marcin Skotowski, miał miejsce akt erekcyjny kaplicy w Zduńskiej Woli. Pstroński w swoich Tekach napisał wzmiankę o tej kaplicy. Pierwszy kościół był drewniany. 22 grudnia 1766 r. łowczy Feliks Złotnicki wystąpił o utworzenie parafii obejmującej Zduńską Wolę, Opiesin i Stęszyce, jako „zadośćuczynienie za uczynki młodości mojej”. Erygowanie parafii nastąpiło 2 maja 1767 r. w Łowiczu. Postanowienia dotyczące tego faktu zostały zapisane w aktach grodzkich Ziemi Wieluńskiej. Feliks Złotnicki utworzył miasto Czekaj. W 1788 r. parafia obejmowała już 8 miejscowości. W 1825 r. nastąpiła lokacja miasta Zduńska Wola. Proboszczowie parafii integrowali społeczność niemiecką i polską. Ks. Proboszcz Franciszek Kapałczyński poświęcił murowany, trzynawowy kościół parafialny w 1888 r.

             Ks. Mariusz Budkiewicz, będący obecnie kapłanem parafii Wniebowzięcia NMP niezwykle ciekawie zaprezentował historię parafii i czekamy z niecierpliwością na dalsze przybliżenie dziejów parafii, z  której w 2009 r. została erygowana nasza parafia – św. Pawła Apostoła.

 


 

IMG_484990 ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY

 

             W niedzielę 23 października 2016r. wraz z całym Kościołem katolickim nasza parafia obchodziła ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY rozpoczynający w Polsce TYDZIEŃ MISYJNY (23-29.2016r.). W tym szczególnym Roku Miłosierdzia jak wskazuje papież Franciszek w swym Orędziu: „Światowy Dzień Misyjny 2016 zaprasza nas do spojrzenia na misję ad gentes jako wspaniałe, ogromne dzieło miłosierdzia, zarówno co do ducha, jak i co do ciała (…) wszyscy jesteśmy zaproszeni do „wyjścia” jako uczniowie- misjonarze, każdy oddając na tę służbę swoje talenty, swoją kreatywność, swoją mądrość i doświadczenie, aby nieść orędzie Bożej czułości i współczucia całej rodzinie ludzkiej.

           W niedzielę misyjną naszą wspólnotę parafialną ubogaciło świadectwo żywego głoszenia miłosierdzia Bożego przez przedstawicieli Misyjnej Rodziny Salezjańskiej. Wśród nas gościli tego dnia Ks. Marek Kowalski (SDB) i wolontariusz Sanza, którzy przybliżyli znaczenie modlitwy za misje i misjonarzy w krajach Afryki, mówili o potrzebach krajów misyjnych oraz przedstawili zakres działalności Salezjanów m.in. w Mokambo. Po każdej Mszy Świętej można było wesprzeć misje datkiem lub zakupem rękodzieła podopiecznych misji salezjańskich.

Każdy z nas jako uczeń Chrystusa – misjonarz może wspierać misje nie tylko w Tygodniu misyjnym, ale każdego dnia, m.in. poprzez:

  1. modlitwę za misjonarzy, ewangelizatorów, ich podopiecznych, za tych w wszystkich, którzy Chrystusa jeszcze nie znają. Możemy też w tej intencji pościć, ofiarowywać cierpienia, umartwienia czy niewygody,
  2. DUCHOWĄ ADOPCJE MISJONARZA – dar serca w postaci codziennej modlitwy za konkretnego misjonarza,
  3. wsparcie materialne w formie datku na konkretny cel misyjny, przez Internet czy telefon (SMS np. o treści „Misje” na nr 72032 – koszt 2,46 zł z VAT), odpis 1 proc. Podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, czy
  4. ADOPCJE SERCA – wsparcie finansowe konkretnego dziecka, którego celem jest umożliwienie dziecku edukacji i modlitwa za nie; (np. http://www.misje.salezjanie.pl/index.php/dzialalnosc/adopcja-na-odleglosc/program; http://misje.michalitki.pl/adopcja-serca/   i inne
  5. wolontariat, którego celem może być wyjazd do pracy na misjach czy zaangażowanie na rzecz misji w kraju.
    Nie ustawajmy w swych działaniach, znajdźmy swoją formę bycia uczniem – misjonarzem by wypełnić polecenie Pana „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19). Pamiętajmy każdego dnia o modlitwie w intencjach misji i prośmy o nowe powołania misyjne.

 


SDM Diecezja wloclawskaDIECEZJALNE DZIĘKCZYNIENIE

ZA XXXI ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

WE WŁOCŁAWKU

„Błogosławieni miłosierni

albowiem oni miłosierdzia dostąpią”

 

                 W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, inicjatora ŚDM – 22 października – młodzież z naszego miasta, a w tym i z naszej parafii, uczestniczyła w DIECEZJALNYM DZIĘKCZYNIENIU ZA XXXI ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY. Całemu pielgrzymowaniu do Włocławka towarzyszyła modlitwa, skupienie.  Wyjazd zorganizował ks. Łukasz Ściślewski rejonowy duszpasterz młodych przy współpracy z kapłanami zduńskowolskich parafii. Z naszej parafii grupa młodzieży – wolontariuszy ŚDM,  pielgrzymowała pod opieka ks. Cezarego.

               W drodze na spotkanie młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami, zatrzymali się na tamie we Włocławku, na prawym brzegu Wisły, gdzie wyłowiono z wody ciało Księdza Jerzego, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984r. Chwila skupienia i modlitwy nastąpiła już przy barierce, gdzie znajduje się kuloodporna szyba ze znakiem krzyża, a pod nią kwiaty i zapalone znicze, a następnie na przy krzyżu stojącym na płaskim trawiastym półwyspie wcinającym się w nurt Wisły.

               We włocławskiej katedrze wypełnionej tego dnia po brzegi młodymi wolontariuszami ŚDM z całej diecezji i ich duszpasterzami, przybyli zjednoczyli się na uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Po raz kolejny młodzi zostali zaproszeni do tego by zapraszali nieustannie Jezusa do swego życia i trwali w przyjaźni z Nim. Za przykładem św. Jana Pawła II, Sekretarki Bożego Miłosierdzia s. Faustyny i św. Jose Sanchez del Rio meksykańskiego młodego męczennika, młodzi zostali wezwani do tego by byli świadkami Bożej obecności w codziennym życiu, by zapraszali innych do tej szczególnej przyjaźni z Nim. Młodzi wraz ze swymi duszpasterzami, słowem i śpiewem wielbili Boga dziękując mu za dar XXXI ŚDM w Krakowie, za dar bycia Dziećmi Bożymi, za dar wspólnoty Kościoła. Jak wspomina nasza młoda parafianka Ania „wszędzie było czuć ducha Światowych Dni Młodzieży, tak jakby wróciło się do lipcowych wydarzeń”. Po wspólnej Uczcie Eucharystycznej uczestnicy Diecezjalnego Dziękczynienia za XXXI ŚDM, umacniali swoje relacje na wspólnej Agapie, gdzie ugoszczeni zostali ciepłym posiłkiem.

              Z młodzieńczym entuzjazmem, bardzo umocnieni pielgrzymi powrócili do swoich parafii, swoich szkół, swoich rodzin, by z odwagą świadczyć o miłosierdziu Jezusa, o radości trwania w przyjaźni z Nim.


 

PIELGRZYMKA DO WATYKANU I RZYMU

 

dsc_6909_0        W dniach 12 – 18 października 2016 roku grupa 46 pątników pielgrzymowała do Wiecznego Miasta i Stolicy następcy św. Piotra. Na trasie pielgrzymowania odwiedziliśmy cztery bazyliki, w których przechodząc przez Drzwi Święte i spełniając zwykłe warunki zyskaliśmy odpust w roku Jubileuszu Miłosierdzia. Największym przeżyciem była sprawowana Msza Święta przy grobie wielkiego Papieża św. Jana Pawła II oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem w niedzielę na modlitwie Anioł Pański, kiedy objeżdżając plac papa mobile dwa razy przejechał koło naszej grupy na odległość dwóch metrów. Podczas pielgrzymowania zwiedziliśmy Rzym antyczny, starożytny, barokowy, chrześcijański oraz Watykan.


dikSPOTKANIE DUSZPASTERSTWA

INTELIGENCJI KATOLICKIEJ

 

                   W dniu 10 października 2016 r. Duszpasterstwo Inteligencji Katolickiej uczestniczyło o godz. 17.00. w Eucharystii, następnie  w nabożeństwie różańcowym oraz spotkaniu, podczas którego prelekcję wygłosił ks. dr prałat Dariusz Kaliński na temat „Jedność i prawdziwość Kościoła według katolików i protestantów”. Na wstępie prezes DIK – u, B. Macherzyński powitał ks. prelegenta i nowego opiekuna naszej wspólnoty, ks. Cezarego Garnuszka. Ks. D. Kaliński już dzisiaj zaprosił wszystkich zebranych na spotkanie ekumeniczne, które odbędzie się w Tygodniu Jedności – 20 stycznia 2017 r. o godz. 18.00. w Bazylice Mniejszej na ul. Kościelnej.

                  Każdy inaczej rozumie jedność i prawdziwość. Wobec tego czy warto się spotykać? Warto. Jedność i prawdziwość rozumiana jest przez  katolików jako fundament oparty na Chrystusie – prawdziwym człowieku i prawdziwym Bogu. Jeśli Chrystus jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem to Kościół jest boski i ludzki, widzialny i niewidzialny.

               Luter inaczej rozumiał Kościół –jako ludzki i ukryty. Wobec protestantów do jedności Kościoła wystarczy zgodność Ewangelii i zgodne z Ewangelią sprawowanie Eucharystii. W Konstytucji dogmatycznej o KościeleLUMEN GENTIUM”, w Deklaracji Kongregacji Nauki Wiary Kościoła Rzymskokatolickiego „Dominus Iesus” o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła, w Encyklice Jana Pawła II „UT UNUM SINT” podkreślana jest prawda, że Kościół Chrystusa trwa w Kościele katolickim – jeden, jedyny Kościół trwa w jedności z Biskupem Rzymu i wszystkimi  biskupami.

Czynniki prawdziwości Kościoła:

  1. Kościołem Jezusa jest w pełni kościół katolicki.
  2. Słowo Boże, łaska chrztu świętego, głęboka wiara, staranie się o dary Ducha Świętego, jeśli dążą do prawdy.

              Pierwszym wskaźnikiem prawdziwości jest Papież. W pełni prawdziwym Kościołem jest wspólnota złączona strukturalnie z biskupem Rzymu jako namiestnikiem Jezusa Chrystusa i następcą Św. Piotra. Rzymskokatolicki Kościół jako istniejący od XXI-stuleci poprzez zachowanie sukcesji apostolskiej jest tym jedynym prawdziwym Kościołem Jezusa Chrystusa. Im więcej prawdziwych znaków w Kościele, tym bardziej prawdziwy jest Kościół. Kościół prawosławny i Kościół Katolicki są Kościołami siostrzanymi. W Kościele prawosławnym brakuje tylko łączności z papieżem. Warto trwać w modlitwie o jedność Kościoła.

               Serdecznie wszystkich zapraszamy na kolejne spotkania Duszpasterstwa Inteligencji Katolickiej w każdy drugi poniedziałek miesiąca, Msza Święta o godz. 17.00. i prelekcja. Przedstawiamy harmonogram spotkań:

14 listopada 2016 – ks. Mariusz Budkiewicz

12 grudnia  2016 – ks. Jarosław Szpolorowski

9 stycznia 2017 – spotkanie opłatkowe, godz. 18.00.

13 lutego 2017 – ks. Piotr Jasek FDP

13 marca 2017 – ks. prałat Dariusz Czupryński

24 kwietnia 2017 – spotkanie wielkanocne

8 maja 2017 – ks. Piotr Kowalski

Czerwiec 2017 – pielgrzymka.


img_6949ŚP. Ks. PRAŁAT JÓZEF NOCNY

          1 września 2016r. we Włoszech zmarł ks. prałat Józef Nocny, proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli w latach 1990-2009. Pełnił wówczas jednocześnie przez kilka kadencji urząd dziekana zduńskowolskiego i wikariusza biskupiego na rejon sieradzki. Laureat Medalu „Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”.

      To dziełem śp. ks. prał. Józefa Nocnego  jest zakończenie budowy Ośrodka Pamięci św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, rekonstrukcja Muzeum Domu Urodzin św. Maksymiliana i uzyskanie rangi diecezjalnego Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego dla kościoła Wniebowzięcia NMP oraz tytułu Bazyliki Mniejszej. Ks. prałat był także inicjatorem powołania Parafii św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli oraz fundatorem dla naszej parafii dzwonu św. Józef (ton „Cis”)

       Ceremonia pogrzebowa odbyła się dn. 13 września 2016r. w kościele p.w. Ducha Świętego we Włocławku Michalinie. Doczesne szczątki zostały pochowane na tamtejszym cmentarzu. W naszej parafii Msza Święta gregoriańska za śp. ks. prałata Józefa Nocnego zostanie odprawiona w styczniu 2017r.


 

CaritasTo co robimy, jest tylko kroplą w oceanie.

Jednak gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy.”

                                            św. Matka Teresa z Kalkuty

 PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS

          NIE USTAJE W SWYCH DZIAŁANIACH

 

           Parafialny Zespół Caritas (PZC) działający przy naszej parafii dzięki m.in. życzliwości wielu parafian i innych Zduńskowolan, nie ustaje w swych działaniach na rzecz potrzebujących. Okresowo prowadzona jest zbiórka makulatury, ze sprzedaży której w ciągu roku szkolnego finansowane są obiady dla dzieci i młodzieży ze szkół z terenu parafii. W samym czerwcu zebranych zostało 6 ton 490 kilogramów makulatury, w tym 800 kg przekazała Firma LOTOS. W roku 2016 w sumie zebrano już 19 ton 20kg. Kolejne zbiórki planowane są w terminach: 1-9 września, 1-18 października, 1-19 grudnia. Dzięki tej akcji w roku szkolnym 2016/2017, PCZ planuje ufundować 400 obiadów miesięcznie dla dzieci w szkołach. Akcję tę można wspierać przez cały rok, gdyż trwa zbiórka środków finansowych do puszki PCZ znajdującej się na końcu naszej świątyni.

           W sierpniu 2016r. w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechu” PZC przygotował 33 plecaki i 53 wyprawki z przyborami szkolnymi dla dzieci i młodzieży z rodzin objętych pomocą zespołu.

          Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w te akcje oraz tym którzy wsparli  je finansowo. Te i inne dzieła charytatywne PZC można wspierać przez cały rok wpłacając ofiary na konto Caritasu:

PARAFIA ŚW. PAWŁA- CARITAS, ul. Zielona 49a, 98-220 Zduńska Wola

Konto nr: 53 1240 3305 1111 0010 5129 5463 z dopiskiem: ofiary na cele charytatywne


 

IMG_4302       PIELGRZYMKA NA

       JASNĄ GÓRĘ

 

                22 sierpnia ze Zduńskiej Woli wyruszyła XXVI Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wśród pątników zmierzających na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej nie brakowało i przedstawicieli naszej parafii. Wędrujący do tronu Pani Jasnogórskiej w Roku Miłosierdzia, pielgrzymowali skupiając swoje duchowe rozważania wokół hasła „Nowe życie w Chrystusie”. Pielgrzymi piesi nie pozostawali w tych dniach osamotnieni podczas swojej drogi. Codziennie bowiem w naszej parafii wierni, którzy nie wybrali się na pielgrzymkę, gromadzili się na Apelach Jasnogórskich, modląc się w intencji pielgrzymów, łącząc się z nimi duchowo. W czwartek 25 sierpnia na powitanie XXVI Pieszej Pielgrzymki Zduńskowolskiej, z Parafii św. Pawła Ap. wyruszyła na Jasną Górę pielgrzymka autokarowa. Ta grupa pielgrzymów po dotarciu do tronu Jasnogórskiej Pani uczestniczyła we Mszy Świętej przed obliczem Czarnej Madonny oraz w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. W godzinach popołudniowych z entuzjazmem, wzruszeniem i z kwiatami w ręku pątnicy pielgrzymki autokarowej powitali uczestników pielgrzymki pieszej. W tym świętym czasie rekolekcji w drodze, zarówno pątnicy pielgrzymki pieszej na Jasną Górę, pielgrzymki autokarowej jak i duchowej, dziękowali Czarnej Madonnie za wszystkie otrzymywane łaski i radości oraz powierzali swoje troski.


 

                       IMG_9513                                      POŻEGNANIE KSIĘDZA JACKA

 

          W niedzielę 21 sierpnia 2016r. podczas Mszy Świętej o godz.12.30 wspólnota naszej parafii modliła się w intencji księdza Jacka Jabłońskiego wikariusza parafii pw. św. Pawła Ap. w okresie 30.06.2011-21.08.2016. Ksiądz Biskup skierował ks. wikariusza do pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Tego dnia ksiądz Jacek wygłosił swoje ostatnie kazanie, a także dziękował za czas posługi duszpasterskiej w naszej parafii i prosił o modlitwie w Jego intencji. Ks. Proboszcz wyraził księdzu wikariuszowi słowa wdzięczności za jego posługę w naszej parafii trwającą 5 lat i 50 dni, a w tym m.in. za pracę z młodzieżą, za przygotowania kandydatów do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania oraz do Światowych Dni Młodzieży, za opiekę nad grupami parafialnymi i in. Wśród żegnających księdza Jacka znaleźli się przedstawiciele grup parafialnych: Duszpasterstwa Inteligencji Katolickiej, Parafialnego Zespołu Caritas, Wspólnoty Św. Marty, Bielanek, Ministrantów, Chóru parafialnego „Cantate Deo i Kwartetu oraz scholi dziecięcej i młodzieżowej „Uwielbienie”. Podziękowanie za sakramenty, za wspólne pielgrzymowanie, a także za bardzo życzliwe pasterzowanie i za każdy ciepły uśmiech, dobre słowo wyraziła także młodzież parafialna.
Życzymy Księdzu Jackowi wszelkich Łask Bożych, by z odwagą „całemu światu głosił Ewangelię”, krocząc za Panem Jezusem – jedyną Drogą, Prawdą i Życiem.

IMG_9493POWITANIE NOWEGO WIKARIUSZA

PARAFII ŚW. PAWŁA AP.

Z dniem 20 sierpnia 2016r. Ksiądz Biskup mianował nowym wikariuszem parafii św. Pawła Ap.- księdza Cezarego Garnuszka, który pełnił posługę wikariusza parafii w Dąbiu nad Nerem. W niedzielę 21 sierpnia na Mszy Świętej o godz. 12.30 Ksiądz proboszcz wraz z całą wspólnotą parafialną powitał nowego wikariusza życząc Mu błogosławieństwa Bożego oraz obfitości łask na każdy dzień posługi w naszej wspólnocie. Wiernym natomiast polecił pamięci modlitewnej posługę nowego wikariusza w naszej parafii.


 

Pielgrzymka ElblągXXIV ELBLĄSKA PIELGRZYMKA PIESZA

NA JASNĄ GÓRĘ

PRZYSTANEK – ZDUŃSKA WOLA

 

           Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku podąża do Częstochowy pokonując trasę długości ponad 500 km.
W tym roku – Roku Miłosierdzia – pielgrzymi świętowali 1050- lecie Chrztu Polski pod hasłem: „Ochrzczeni by żyć”. Jak co roku wielu Zduńskowolan kwiatami witało przybyłych do naszego miasta. W naszej parafii na nocleg 7 sierpnia zatrzymała się grupa 105 osób. I w tym roku nie brakło rodzin goszczących pątników. Wspólnota parafian wraz z pielgrzymami zjednoczyła się w niedzielę na wspólnej modlitwie- Apelu Jasnogórskim, a następnego dnia przed wyruszeniem pielgrzymów w dalszą drogę – na porannej Mszy Świętej.
Bóg zapłać pątnikom za świadectwa wiary i obecność wśród nas. Niech Wasze ofiarne pielgrzymowanie przynosi codziennie piękne owoce. Każdy, kto chciałby wesprzeć osoby pielgrzymujące może sam stać się duchowym pielgrzymem i jednoczyć się z wędrującymi do Jasnogórskiej Pani podczas modlitwy. Poprzez deklaracje modlitwy w intencji pątników zyskujemy dostęp do Bożych łask, jakie w trudzie pielgrzymowania każdy z idących szlakiem pątniczym wysługuje u Miłosiernego Pana za przyczyną Matki Pani Jasnogórskiej.

 

CODZIENNA MODLITWA DUCHOWEGO PIELGRZYMOWANIA

Wszechmogący Wieczny Boże, Ty niegdyś dla ludu wędrującego przez pustynię

byłeś wodzem i drogą, otaczaj opieką tych wszystkich,

którzy podjęli się trudu pieszej pielgrzymki,

daj im szczęśliwie dojść do Tronu Jasnogórskiej Pani

i dopomóż bezpiecznie powrócić do domów.

Najlepszy nasz Ojcze, Ty przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym

prowadzisz do siebie swój Kościół Pielgrzymujący na ziemi,

dozwól, abyśmy Ciebie szukali ponad wszystko

i zawsze kroczyli w naszej ziemskiej pielgrzymce drogą Twoich przykazań.

Panie nieba i ziemi, Ty nam dałeś Najświętszą Maryję Pannę

jako wzór do naśladowania. Spraw, abyśmy w Nią wpatrzeni,

postępowali drogą nowego życia.

                                             Amen

 Odmówić: Ojcze Nasz – Zdrowaś Maryjo – Pod Twoją Obronę.


Papiez

 ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Z UDZIAŁEM  OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

KRAKÓW – BRZEGI

 

           W sobotę 30 lipca 2016 r. z naszej parafii wyruszyła autokarowa dwudniowa pielgrzymka na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa Brzegów. Grupa 66 pątników ze Zduńskiej Woli, pod kierunkiem ks. Jacka Jabłońskiego i ks. Sławomira Wysockiego pielgrzymowała na spotkanie m.in. z Ojcem Świętym Franciszkiem do Campus Misericordia (Pole Miłosierdzia) pokonując w ostatnim odcinku ok.12 km pieszo. W samym już wędrowaniu na wyznaczone przez organizatorów miejsce w sektorze F9, spotkanie młodych już się rozwijało. Na ulicach nie brakowało radosnej młodzieży z różnych stron kraju, Europy i całego świata, pozdrawiających się wzajemnie dobrym słowem i gestem.

               W sobotę młodzież zebrana na Polu Miłosierdzia trwała na czuwaniu z papieżem Franciszkiem. Był to czas modlitwy, medytacji i śpiewu w oczekiwaniu na niedzielną Eucharystię. Ojciec Święty to spotkanie rozpoczął od przejścia przez Bramę Miłosierdzia wraz z reprezentantami wszystkich kontynentów. Uczestnicy rozważali 5 stacji nawiązujących do modlitwy ŚDM „Naucz nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, miłość oziębłym, przebaczenie winnym i radość smutnym. Niech iskra miłosiernej miłości, którą w nas zapaliłeś, stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca i odnawiającym oblicze ziemi”. Dodatkowo sens tej modlitwy został podkreślony w przejmujących świadectwach wiary i miłosierdzia Boga opowiedzianych przez 3 młodych chrześcijan: Polki, Syryjki i Peruwianina. Punktem centralnym czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu i śpiew Koronki do Bożego Miłosierdzia. W swoim słowie skierowanym do zebranych, papież zwrócił uwagę, że Pan Jezus to nie „Pan komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów (…)by chodzić pod drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, (..) która rodzi się z miłości Boga, radością, która pozostawia w sercu każdy gest, każdą postawę miłosierdzia”. Papież wskazując na naukę samego Chrystusa apelował do młodych, by porzucili drogi separacji, podziału, bezsensu, a ruszyli drogą którą jest Jezus, by pozostawili ślad wypełniając swoją historię a także dzieje wielu innych ludzi. Na zakończenie zebrani wysłuchali koncertu  „Credo in Misericordiam Dei”. Młodzież pozostała na Polach Miłosierdzia do niedzieli, zacieśniając śpiewem, tańcem zebraną tam wspólnotę.

               W niedzielę na Campus Misericordia pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej Posłania na zakończenie ŚDM pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Rozważając fragment Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 19,1-9) dot. Zacheusza, Ojciec Święty wskazywał młodemu Kościołowi, że „jesteśmy umiłowanymi dziećmi Bożymi – zawsze nimi jesteśmy. (…) Bóg nas miłuje takimi, jakimi jesteśmy, i żaden grzech, wada czy błąd nie sprawi, by zmienił swoje zdanie”. Jak nauczał Papież Franciszek, „Bóg zachęca nas do prawdziwej odwagi: byśmy byli silniejsi niż zło, kochając wszystkich, nawet naszych nieprzyjaciół. Mogą się z was śmiać, bo wierzycie w łagodną i pokorną moc miłosierdzia. Nie bójcie się, ale pomyślcie o słowach tych dni: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Na zakończenie ŚDM papież Franciszek zaprosił młodych duchem chrześcijan na kolejne Światowe Dni Młodzieży w 2019 r. do Panamy.

             Bogu niech będą dzięki za możliwość doświadczania Jego Miłosierdzia we wspólnocie wierzących podczas XXXI ŚDM w Krakowie, za spotkanie z Piotrem naszych czasów, za entuzjazm i energię młodych, wielkie serce, gościnność i życzliwość mieszkańców Krakowa oraz organizatorów i wolontariuszy ŚDM, za cały ich trud.


Obraz MB CzestochowskiejPIELGRZYMOWANIE  W RAMACH ŚDM

NA JASNĄ GÓRĘ

NA SPOTKANIE Z UDZIAŁEM

OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA


 

             W czwartek 28 lipca 2016 r. z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę. Ponieważ jednak pątnicy obecni byli na wałach jasnogórskich już od bardzo wczesnych godzin rannych, uczestniczyli w czterogodzinnym czuwaniu podczas którego m.in. rozważali nauczanie papieża św. Jana Pawła II. Następnie wszyscy przybyli zjednoczyli się na modlitwie podczas uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej z okazji 1050 -lecia chrztu Polski, odprawionej pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Choć papież przybył do Polski na Światowe Dni Młodzieży, spotykał się z każdym pielgrzymem, nie tylko młodzieżą. W swoim słowie do przybyłych tłumów pielgrzymów podkreślał rolę Maryi w życiu Chrystusa i wiernych, jako „Matki i Służebnicy”, która bierze sobie do serca problemy i dyskretnie, ale skutecznie interweniuje. Wskazywał na rolę babć i matek w przekazywaniu „autentycznej wiary” kolejnym pokoleniom. Znając historię naszego narodu, fakt pokonywania wielu trudnych chwil w jedności, modlił się by Maryja zaszczepiała w nas swoją wrażliwość i wyobraźnię w służbie potrzebującym, a także by zaszczepiała pragnienie wykraczania ponad krzywdy i rany przeszłości, a wspierała w unikaniu narzucania swojej woli innym czy izolowania się. Papież wspominał także św. Jana Pawła II i św. Faustynę Kowalską nazywając ich „łagodnymi ale zdecydowanymi głosicielami Bożego Miłosierdzia”.

           Tego dnia na Jasnej Górze Ojciec Święty modlił się w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie także złożył dar dla sanktuarium – złotą różę, tak jak wcześniej uczynili to papież św. Jan Paweł II i papież Benedykt XVI. W podziękowaniu za odwiedziny i modlitwę papież Franciszek otrzymał od polskich duchownych krzyż z drewna liczącego ponad lat, a więc tak wiekowego jak chrześcijaństwo w Polsce. Dla pielgrzymujących tego dnia, spotkanie z papieżem Franciszkiem u stóp Jasnogórskiej Pani było niezapomnianym doświadczeniem żywej wiary, pogłębieniem relacji z Panem.


POŻEGNANIERoza

PANA MARIUSZA ORGANISTY,

ANIMATORA PIĘKNEJ MODLITWY

 

          W czwartek 28 lipca 2016 r. na Mszy Świętej o godz.17.00 nasza wspólnota parafialna modliła się w intencji organisty Pana Mariusza Wiktorowskiego, który zakończył swoją posługę w naszej parafii. Słowo podziękowania wygłosił ks. proboszcz i przedstawiciele parafian. W czasie Eucharystii naszą modlitwę ubogacał śpiew chóru „Cantate Deo” prowadzony pod kierunkiem pana Mariusza. Pan organista w ciągu całego roku prowadził także scholę dziecięcą i kwartet „Vera ars”, wspierał scholę młodzieżową „Uwielbienie”. Swoją dobrą, profesjonalną pracą prowadząc te grupy przyczynił się do tego, iż życie naszej parafii było ożywione. Jego śpiew i gra na organach, rozbrzmiewające w naszej świątyni w ciągu minionego roku, trafiały do serc wiernych i budziły u głębokie przeżycia, pobudzały do modlitwy i refleksji, a tym samym zbliżały do Boga.

         Dziękujemy Panu Mariuszowi za posługę w naszej parafii, za każdy uśmiech i dobre słowo. Niech Duch Święty, który oświeca serca i umysły ludzkie, napełnia Pana Mariusza swoimi darami i drogami realizowanego powołania, prowadzi ku świętości.

                                                                                              Szczęść Boże!


SDM - kaplica„DNI W DIECEZJI”Logo ŚDM

pod hasłem „MISERICORDIA”

w ramach

      Światowych Dni Młodzieży ‘ 2016

                            20-25 lipca 2016 r.

            Za nami „Dni w diecezji”, czyli pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży – Kraków ‘ 2016 przeżywany w całej diecezji włocławskiej, a w tym i w naszym mieście, w naszej parafii. Do Zduńskiej Woli 20 lipca br. przybyła młodzież z Korei Południowej wraz z trzema Kapłanami – łącznie 34 osoby. Wszyscy bez wyjątku zostali ugoszczeni w 15 domach zduńskowolskich rodzin, a w tym i na terenie naszej parafii. Powitanie młodzieży koreańskiej przez lokalną społeczność, zgodne ze staropolską tradycją – chlebem i solą, nastąpiło w środę 20 lipca na terenie parafii p.w. Wniebowzięcia NMP. Ks. dziekan Dariusz Kaliński wygłosił do naszych przyjaciół z zagranicy krótkie słowo w języku angielskim. Dla naszych gości miłym zaskoczeniem było powitanie w ich języku ojczystym oraz ofiarowanie upominków związanych z diecezją włocławską.

DZIEŃ PIERWSZY – „FOLK DAY”

Pierwsze spotkanie tego wielkiego święta młodych miało miejsce w naszej parafii w czwartek 21 lipca, podczas bardzo uroczystej Mszy Świętej, którą wspólnie koncelebrowali 3 kapłani z Korei Płd i z lokalnych parafii. Choć modlitwa w tej wspólnocie brzmiała w trzech językach (angielskim, koreańskim i polskim), potrzeba uwielbienia Boga zjednoczyła wszystkich obecnych. W homilii wygłoszonej przez rejonowego duszpasterza młodych – ks. Łukasz Ściślewski podkreślał znaczenie Eucharystii jako „daru Miłosiernego Boga dla człowieka, życiodajnego daru, źródła życia. To Najświętszy Sakrament, który stanowi centrum spotkania Boga i człowieka, jest źródłem niekończącej się i niepojętej miłości”. Tego dnia młodzież zagraniczna wraz z polską oraz z duszpasterzami pielgrzymowała do Włocławka. Tam poza spotkaniami integrującymi, wszyscy mieli okazję zwiedzić Bazylikę Katedralną, Muzeum Diecezjalne, Seminarium Duchowne, miejsce męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na koniec spotkania wszyscy uczestniczyli w „Festiwalu Młodych” koncercie, którego inauguracji dokonał m.in. biskup włocławski Wiesław A. Mering.

DRUGI DZIEŃ – DZIEŃ MIŁOSIERDZIA – MARCY IS IN YOU!

W kolejnym dniu święta młodych, młodzież wraz z duszpasterzami swoje spotkanie rozpoczęła od wspólnej Mszy Świętej w Kościele p.w. św. Katarzyny w Korczewie. I tym razem modlitwa w trzech językach umocniła serca zebranych, zacieśniła więzy przyjaźni. W homilii wygłoszonej także przez ks. Łukasza Ściślewskiego zebrani skupiali się wokół słów „Bądźcie tak doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt5,48) Prawdziwe szczęście każdy człowiek może osiągnąć tylko w Bogu zmierzając do Niego drogami swego powołania – na drodze kapłaństwa, życia zakonnego, ale także w małżeństwie, w rodzinie. Wzorem takiego życia jest świętość Maryi i Józefa, pełnych zawsze miłości, prostoty i oddania, gotowości do służby.

Po wspólnej uczcie duchowej młodzież koreańska i polska wyjechała do  Świnic Warckich, miejsca urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej, patronki ŚDM. Wraz z młodzieżą zagraniczną goszcząca w całej diecezji włocławskiej, wspólnota młodego Kościoła nawiedziła dom św. Faustyny w Głogowcu, a następnie rozważając w pieszej pielgrzymce stacje Drogi Krzyżowej i niosąc relikwie świętej, udała się do Sanktuarium Chrztu św. Faustyny, gdzie pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Meringa nastąpiła uroczysta celebracja Godziny Miłosierdzia. Na koniec spotkania młodzi wysłuchali koncertu pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu chórów i orkiestr Ziemi Świnickiej. Przez cały dzień posługę wolontaryjną dla uczestników ŚDM „Dni w diecezji” w Świnicach Warckich, pełniła młodzież zduńskowolska, w tym i z naszej parafii.

TRZECI DZIEŃ – DZIEŃ MARYJNY – HAIL MARY, FULL OF GRACE

W sobotę 23 lipca uczestnicy „Dni w diecezji” – ŚDM Kraków’2016 pielgrzymowali do stóp Matki Bożej Licheńskiej. Tego dnia wspólnota gości zagranicznych goszczących w całej diecezji włocławskiej (młodzież z Korei Południowej, Ukrainy, Kazachstanu, Argentyny i Peru, Francji, Kanady, Anglii i Mongolii) wraz z polską młodzieżą i duszpasterzami nawiedziła Chełmno nad Nerem- KULMHOF (miejsce byłego niemieckiego Obozu Zagłady), a także miejsce objawień Matki Bożej w Grąblinie. W samym Licheniu Starym młodzież jednoczyła się zarówno podczas Mszy Świętej w Bazylice NMP Licheńskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Bp Wiesław Mering, a także na wspólnym zwiedzaniu Sanktuarium Licheńskiego i na  biesiadowaniu. Było to kolejne spotkanie młodych, w którym poza dzieleniem się własnym doświadczeniem wiary, młodzi poznawali kulturę swoich krajów, przełamywali bariery językowe, zacieśniali przyjaźnie międzynarodowe.

CZWARTY DZIEŃ – POZANJ NASZĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ – MEET OUR HOMELAND

Niedzielę – czwarty dzień obchodów ŚDM w diecezji, młodzież zagraniczna spędziła w naszym mieście wraz z rodzinami u których gościła. Jak każdego dnia młodzi wraz z Polakami zjednoczyli się na Mszy Świętej, tym razem w Bazylice Mniejszej WNMP w Zduńskiej Woli. Po zjednoczeniu na Uczcie Pańskiej młodzież z Korei, piosenką z gestem w języku narodowym podziękowała Bogu i wspólnocie Kościoła za wszelkie dobro, za dar wspólnoty modlitwy i życia. Następnie goście zwiedzili Muzeum Dom Urodzenia św. Maksymiliana. Tego dnia także młodzież koreańska została podjęta w domach naszych parafian uroczystym obiadem. Na zakończenie dnia wszyscy zagraniczni goście (z Korei Południowej, ale i z Ukrainy, podejmowani w parafii szadkowskiej) wraz z polską młodzieżą, wolontariuszami ŚDM, rodzinami goszczącymi w swoich domach młodych podczas „Dni w  diecezji”, duszpasterzami rejonu zduńskowolskiego oraz z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych i in. organizatorami tych dni, spotkali się podczas Pikniku Integracyjnego. Niezapomnianym wydarzeniem dla młodzieży ukraińskiej i koreańskiej było posadzenie drzewka w Alei Młodzieży Świata na terenie PG nr 1 w Zduńskiej Woli. Uczestnicy pikniku zwiedzali wystawę o mieście, szkole, tradycjach i dorobku regionu, a także w ramach wymiany kulturowej każda z grup prezentowała pokazy wokalno – taneczne swojego narodu. Wszyscy przybyli włączyli się także do wspólnego tańca – Poloneza, wykonali skoczny, żywiołowy taniec „Belgijka” do celtyckiej melodii, poprowadzonych przez wolontariuszy ŚDM, a także bawili się przy muzyce Kapeli Podwórkowej „Szadkowiacy”. Uczestnicy pikniku obejrzeli filmy promujące ŚDM w naszej diecezji i w Krakowie oraz przypominający postać inicjatora tego światowego święta młodych – św. Jana Pawła II. Dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Czechach wszyscy uczestnicy pikniku mogli kosztować różnorakich smakołyków z tradycyjnej polskiej kuchni. Na zakończenie biesiadowania wszyscy czuwali na Apelu Jasnogórskim.

PIĄTY DZIEŃ – ZAKOŃCZENIE „DNI W DIECEZJI”

W poniedziałek 25 lipca nasza wspólnota ŚDM zgromadziła się na ostatniej wspólnej Mszy Świętej w parafii św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, której przewodniczył dziekan ks. Dariusz Kaliński. Tego dnia wszyscy także stanowili jedno. Dzięki rozważaniom w homilii wygłoszonej przez ks. Łukasza Ściślewskiego pochylaliśmy się nad znaczeniem krzyża, narzędziem naszego zbawienia, znakiem miłości Boga do człowieka. Na zakończenie Uczty Miłości nie brakowało słów wdzięczności wzajemnie wypowiadanych, łez wzruszenia i radosnych uniesień z powodu doświadczania daru miłości bliźniego w tej wspólnocie. Młodzież z Korei Południowej na zakończenie spotkania w tradycyjnym narodowym geście pokłonu wyraziła wdzięczność wobec wszystkich Polaków dzięki którym czas „Dni w diecezji” spędzany w Zduńskiej Woli był źródłem doświadczania niewyczerpanego bogactwa kultury, ale także prawdziwym doświadczaniem Boga w drugim człowieku. Tego dnia młodzież koreańska, ale i autokar zduńskowolskich wolontariuszy wyruszył na kolejne spotkania ŚDM do Krakowa.

Bóg zapłać młodzieży – wolontariuszom ŚDM i rodzinom za zaangażowanie w zapewnienie pielgrzymom atrakcyjnego i owocnego pobytu w Zduńskiej Woli i innych miejscach diecezji włocławskiej podczas „Dni w Diecezji” pod hasłem „Misericordia”, a także wszystkim wiernym za wsparcie duchowe XXI Światowych Dni Młodzieży’ Karków 2016.


Praga

PIELGRZYMKA DO CZECH

Wrocław – Wambierzyce – Praga
– Kutna Hora – Bardo

 17 – 19 czerwca 2016 r.

 

       Nasze pielgrzymowanie w Roku Miłosierdzia, rozpoczęliśmy od zawiązania wspólnoty i zjednoczenia z Panem podczas wspólnej Mszy Świętej. Grupa podróżujących liczyła 48 osób. Inicjatorem organizacji pielgrzymki do Czech był ks. Jacek Jabłoński, opiekun duchowy pątników. Pośród nas nie zabrakło reprezentantów różnych pokoleń: od dzieci ze wspólnoty Bielanek i Ministrantów, przez młodzież ze scholi parafialnej „Uwielbienie”, po osoby starsze. Cała pielgrzymka wypełniona była licznymi przeżyciami. Każdego dnia modliliśmy się Różańcem, Koronką do Bożego Miłosierdzia, Litanią do Serca Jezusowego, a także pieśniami wielbiącymi Boga i Jego Matkę. Codziennie też jednoczyliśmy się z Panem podczas Mszy Świętej. Opiekun duchowy dbał byśmy poza radościami z życia ziemskiego nie zapominali o nieustannym ufaniu Panu Bogu i o staraniu się „naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość” (Mt 6,33).

Pierwszym celem wędrówki była wielka atrakcja dla dzieci i młodzieży, ale i jak się okazało dla dorosłych – AFRYKARIUM  we Wrocławiu – unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Tego dnia mieliśmy okazje zwiedzić także czeski Browar Broumov z 1384r. Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Wambierzyc, do Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, gdzie w indywidualnej modlitwie każdy mógł zawierzyć siebie i swoich bliskich naszej Matce.

Drugiego dnia już radowaliśmy się pobytem w Pradze. Tu nasze oczy nie mogły się nacieszyć pięknem Hradczany – katedry św. Wita, Loreta, Zamku, Ogrodów, Złotej Uliczki, Mostu Karola ze słynnymi rzeźbami, a także Starym Miastem: Rynkiem Staromiejskim, Ratuszem z Wieżą Zegarową, pomnikiem Husa, czy główną ulicą Pragi – Vaclavske Namesti. Tego dnia Bogu dziękowaliśmy za wszelkie otrzymane łaski podczas wspólnej Mszy Świętej w Kościele Matki Bożej Śnieżnej w Pradze.

Trzeciego dnia pielgrzymowania niesamowitych, niezapomnianych przeżyć dostarczyła nam wędrówka do miejscowości Sedlec, gdzie zajrzeliśmy do tajemniczych podziemi średniowiecznej gotyckiej Kaplicy Czaszek.  Był to moment refleksji dla każdego nad przemijaniem życia ludzkiego. Następnie nawiedziliśmy kościół Wniebowzięcia NMP wznoszący się na miejscu, gdzie przed wiekami stał najstarszy w Czechach klasztor Cystersów. Kolejnym wyzwaniem dla pielgrzymów było bardzo ekscytujące przejście trasą turystyczną po zabytkowej kopalni srebra w Kutna Hora. W centrum miasta nawiedziliśmy także katedrę św. Barbary, która wraz z innymi zabytkami miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na koniec dnia dziękowaliśmy Bogu za wszelkie łaski podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Bardo. W tym dniu parafia przeżywała 50-lecie rocznicy kanonizacji słynącej łaskami Figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. W ostatnim punkcie naszego pielgrzymowania obejrzeliśmy pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej pt. „Dzień dobry Marilyn”.

Bogu niech będą dzięki za ten wspaniały czas pielgrzymowania do Czech, a także Bóg zapłać składamy tym wszystkim, którzy do tego wydarzenia się przyczynili…


Logo ŚDMŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY  KRAKÓW ‘2016 r.

 PRZYGOTOWANIA

  18 czerwca 2016 r.

 

        Trwając w ostatniej fazie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r., delegacja młodzieży z naszej parafii, uczestniczyła w spotkaniu szkoleniowym wolontariuszy ŚDM w Świnicach Warckich. Rozpoczęło się ono wspólnotą modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia w nowej części Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny, a następnie przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Tego dnia wolontariusze podczas spotkania z sierżant sztabową Agatą Bierzyńską uczyli się w jaki sposób należy reagować w sytuacjach kryzysowych, jak udzielać pierwszej pomocy, a także poznali podstawowe informacje na temat funkcjonowania numerów alarmowych, czy ogólne zasady bezpieczeństwa. Po tym szkoleniu wolontariusze uczestniczyli w spotkaniu z kustoszem Sanktuarium w Świnicach Warckich – ks. Januszem Kowalskim oraz odpowiedzialnym za wolontariat ks. Krzysztofem Stawickim, który przydzielał młodzieży zadania do realizacji 22 lipca podczas dnia miłosierdzia w Świnicach Warckich. Na zakończenie tych działań przygotowawczych  wolontariusze wraz z Diecezjalnym Centrum ŚDM naszej diecezji uczestniczyli we wspólnej agapie.


Zdjecie z marszu dla zycia

IV Marsz dla zycia

             5 czerwca 2016 roku już po raz czwarty odbył się Marsz dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli, na którym zgromadziło się około tysiąca osób. I tym razem nie zabrakło rodzin z dziećmi, przedstawicieli szkół, placówek pomocy społecznej, różnego rodzaju stowarzyszeń, wspólnot parafialnych wraz z osobami duchownymi, a także przedstawicieli lokalnych władz samorządowych. Hasło tegorocznego marszu brzmiało „Każde życie jest bezcenne”.  Tegoroczny marsz w Zduńskiej Woli przypadł w dniu kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, patrona dzieci nienarodzonych, rodziców pragnących potomstwa i dzieci mających trudności w nauce.

To wielkie święto życia i rodziny, rozpoczęto Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej p.w. Wniebowzięcia NMP w intencji poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.  Eucharystii przewodniczył ks. prał. dr Dariusz Kaliński dziekan zduńskowolski, a w koncelebrze byli ks. Andrzej Jaworski (proboszcz parafii św. Pawła Ap), ks. Łukasz Ściślewski (parafia św. Maksymiliana), ks. Michał Kamiński FDP (parafia św. Antoniego) oraz ks. Tomasz Makarewicz SAC (Lublin), który wygłosił homilię. W swym słowie zwrócił uwagę na prawdę  płynącą z Pisma Świętego – na fakt, że życie to Boży dar, Boża łaska, dzieło w którym my uczestniczymy. Jesteśmy zaproszeni do umiłowania życia, do dzielenia się nim jak chlebem. „Bóg jest Miłośnikiem życia”– mówił kaznodzieja – który stawia przed nami świadków życia m.in. św. Maksymiliana, św. o. Stanisława Papczyńskiego”. Każdy z nas żyjących jest także powołany do tego, by stawać się prorokiem życia, by być posłannikiem życia w dzisiejszym świecie” . W oprawę muzyczną liturgii włączył się Zespół Guadalupe z Lublina.

Następnie ulicami miasta w kolorowym korowodzie obecni tego dnia przemaszerowali na Piknik Rodzinny do parafii św. Pawła Ap., gdzie włączyli się we wspólny Piknik Rodzinny zorganizowany w ramach Parafialnego Dnia Dziecka. Znakiem dla mieszkańców miasta był jak co roku przejazd motocyklistów poprzedzający marsz. Barwności wędrującym dodali aktorzy Amatorskiego Teatru Cultus prowadzonego pod kierunkiem p. Zygmunta Leguna z parafii p.w. św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, Zespół Guadalupe w ludowych strojach meksykańskich, a także kolorowe banery, które swoimi treściami promowały wartość życia i rodziny, balony i kolorowe wiatraczki. Rytm marszowi nadawała Miejska Orkiestra Dęta.

Na scenie podczas festynu nie brakowało licznych atrakcji takich jak występy młodych tancerzy ze Studia Tańca ARABESQUE, Koncertu Uwielbienia w wykonaniu Zespołu Guadalupe, a także wielkich emocji z powodu rozstrzygnięcia i nagrodzenia zwycięzców: FINAŁU PARAFIALNEGO DNIA DZIECKA  i IV edycji konkursu plastycznego i na baner pt „Każde życie jest bezcenne” pod patronatem Starosty Zduńskowolskiego. Podczas Pikniku Rodzinnego zorganizowanego przy współpracy parafii p.w. św. Pawła Ap.i Stowarzyszenia dla Życia i Rodziny, nie zabrakło zabaw na dmuchańcach, czy na trampolinie, strzelnicy, zabytkowych motocykli i in. Całe rodziny, siedząc przy stolikach mogły delektować się, zimnymi i ciepłymi napojami, słodkim ciastem, a także grillem zorganizowanym zarówno przez parafię jak i dzięki Burmistrzowi Miasta i Gminy Szadek. Dzieci zaś z rozbawieniem, mając umalowane twarze i uplecione kolorowe warkocze, dmuchały bańki mydlane, krążyły wokół stolików i przygotowanych stoisk smakując lody, watę cukrową itp. Dla dorosłych nie brakło także stoiska z materiałami Pro-life oraz zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem „Wybieraj życie” w pełni chroniącym życie dzieci nienarodzonych.  Ponadto podczas Pikniku Rodzinnego, miała miejsce akcja:  „PAKIET DLA MALUCHA: kaszka i pielucha”,  czyli zbiórka produktów dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Łodzi.

Patronat honorowy nad marszem objęli Jego Ekscelencja Ks. Biskup Wiesław Alojzy Mering Ordynariusz Diecezji Włocławskiej a także Starosta Zduńskowolski  Pan Wojciech Rychlik, Prezydent Miasta Zduńska Wola Pan Piotr Niedźwiecki, Wójt Gminy Zapolice Pan Witold Oleszczyk, Wójt Gminy Zduńska Wola Pan Henryk Staniucha, Burmistrz Miasta i Gminy Szadek Pan Artur Ławniczak. Patronat medialny już po raz czwarty objęła Telewizja Kablowa ZW MEDIA. Organizatorami marszu byli: Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli, parafia św. Pawła Ap. oraz parafia Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli przy współpracy ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta Zduńska Wola, UG Zduńska Wola, UMiG Szadek, UG Zapolice oraz wsparciu środowiska lokalnego.

Marsze dla Życia i Rodziny to ogólnopolska akcja, w której w tym roku uczestniczyło ponad 140 miast w kraju. Zebrane tłumy przemaszerowały także ulicami Zduńskiej Woli, aby zamanifestować swoje przywiązanie do wartości jakimi są rodzina i bezcenne ludzkie życie.

Dziękujemy z całego serca wszystkim obecnym na IV Marszu dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli, a także tym którzy wspierali inicjatywę duchowo, materialnie, czy swoim bezpośrednim zaangażowaniem w jego organizację.

 

    Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny

w Zduńskiej Woli


 

Dzien dziecka

                Za nami 5 czerwca, dzień w którym po raz siódmy uczestniczyliśmy w PARAFIALNYM DNIU DZIECKA – FESTYNIE RODZINNYM. Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy go od zjednoczenia na wspólnej modlitwie podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w murach nowobudowanej świątyni w intencji parafian oraz dzieci, przewodniczył ks. Andrzej Jaworski proboszcz parafii. W słowie skierowanym do wiernych, za św. Janem Pawłem II,   zwrócił uwagę na fakt, że to dzieci są przyszłością Kościoła, przyszłością wspólnoty narodu, to one zastąpią nas, gdy dorosną. Dzieci nie są własnością rodziców, a darem o który zobowiązani są dbać. Kaznodzieja zachęcał do błogosławienia dzieci przez rodziców, a wiec do działania, przez które Bóg wyświadcza nam swą łaskawość. Sam Pan Jezus dorosłym głosił Dobrą Nowinę a dzieciom błogosławił. Od samym zaś dzieci powinniśmy uczyć się postawy ufności i prawdomówności.

            Po Eucharystii rozpoczął się oczekiwany przez całe rodziny – Parafialny Festyn Rodzinny – pełen rozrywki i akcentów artystycznych. Teren parafialny wypełniały dziecięce atrakcje: wesołe miasteczko, dmuchane zamki, trampoliny, rodeo, stanowisko strzelnicze, łowienie kaczuszek, stanowisko dla maluszków z sensoplastyki, bańki mydlane, stoisko plastyczne. Dzieciom malowano twarze, splatano kolorowe warkoczyki. Nie brakowało także smakołyków: ciast, lodów, waty cukrowej, popcornu, napojów ciepłych i zimnych, grilla. Ponadto każdy mógł wziąć udział w loterii. Dla dzieci nagrodami głównymi były rower, tablet oraz wycieczka dla 4 osób do Warszawy, a dla dorosłych pielgrzymka do Rzymu, wizyta w zakładzie fryzjerskim, optycznym, w sklepach mięsnym i chemicznym oraz w Fitness Club Family Center.

Tego dnia na scenie wystąpił Zespół Rodzinny SAMI TWOI – BIBLIA W PIOSENCE,  harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej prowadzili harce z zabawy, Zespół „Sędziejowianki”, a także nie brakowało dzieci w świetnej zabawie podczas ZUMBOWANIA z panią Kamilą z Family Center Fitness Club. Od godziny 17,00 w Festyn Parafialny włączył się IV Marsz dla Życia i Rodziny organizowany przez Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli podczas, którego odbył się pokaz taneczny dzieci ze Studia Tańca Arabesque. Na zakończenie pikniku zebrani zjednoczyli się w Koncercie Uwielbienia Zespołu Guadlaupe.

Wręczono nagrody w ramach zwycięzcą IV Turnieju Ministrantów w piłkę nożną o puchar Dziekana Zduńskowolskiego. W turnieju udział wzięli ministranci z parafii św. Maksymiliana, św. Pawła Apostoła, św. Katarzyny z Korczewa oraz św. Wojciecha z Sieradza-Męki. W kategorii Szkoła Podstawowa pierwsze miejsce zdobyła parafia św. Maksymiliana, drugie parafia św. Wojciecha w Sieradzu-Męce, a trzecie parafia św. Katarzyny z Korczewa. W kategorii Gimnazjum pierwsze miejsce zdobyła parafia św. Katarzyny w Korczewie, drugie parafia św. Wojciecha w Sieradzu-Męce, a trzecie parafia św. Maksymiliana. Czwarte miejsce w obu kategoriach przypadło ministrantom z parafii św. Pawła Apostoła. Nad organizacją i przebiegiem turnieju czuwali księża wikariusze, a koordynatorem był ks. Piotr Kowalski.

Widok roześmianych twarzy dzieci, szczęśliwych rodzin napawał wielką radością organizatorów Parafialnego Dnia Dziecka – Festynu Rodzinnego. Panu Bogu niech będą wielkie dzięki za wszystkie łaski i doświadczenia jakie tego dnia otrzymaliśmy oraz błogosławi: wszystkim fundatorom VII Parafialnego Dnia Dziecka – Festynu Rodzinnego, osobom dobrego serca za wsparcie duchowe, materialne i osobiste oraz młodzieży i dorosłym z różnych parafii, którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie oraz przeprowadzenie całego wydarzenia.


 

ministranci 2016UROCZYSTOŚĆ PRZYJĘCIA KANDYDATÓW

DO SŁUŻBY LITURGICZNEJ OŁTARZA

 

               Podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 1115 w niedzielę 29 maja 2016 r., kolejna grupa, tym razem 9 chłopców została przyjęta do grona Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej parafii. Wśród nich byli: Kamil Kmieć, Szymon Szewczyk, Szymon Jaworski, Konrad Szewczyk, Filip Zawiasa, Norbert Urban, Stanisław Andrysiak, Jakub Wiśniewski i Tomasz Kardecki. Chłopcy przez wiele miesięcy przygotowywali się do tej zaszczytnej funkcji pod kierunkiem ks. Piotra Kowalskiego. Podczas tej Mszy Świętej proboszcz naszej parafii ksiądz Andrzej Jaworski, uznając szczere pragnienie chłopców do pełnienia służby ministranta w zgromadzeniu liturgicznym, dopuścił ich do tych zadań a także udzielił im błogosławieństwa Bożego. Od tej pory będą mogli nosić świętą księgę, krzyż – zwycięski sztandar naszej wiary, a także dawać znaki dzwonkami, podawać dary ofiarne oraz na cześć Boga nosić kadzidło i światło. Na znak, iż zostali dopuszczeni do służby ołtarza, przyjęli komże.

Dziękując Chrystusowi Panu za łaskę powołania ministranckiego, chłopcy przyrzekli święte czynności ministranta wypełniać pobożnie, gorliwie i radośnie na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej.

Całej Liturgicznej Służbie Ołtarza  życzymy niesłabnącej gorliwości w służbie przy ołtarzu Pana, aby wiernie wypełniali swoje zadania w duchu wiary, nadziei i miłości czerpiąc radość z tej służby.

                                                                                         Szczęść Boże!


 

Serce JezusaUROCZYSTOŚĆ

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ

 

              W czwartek 26 maja, tak jak w całej Polsce, tak i w naszym mieście przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. Wierni z naszej parafii wraz innymi mieszkańcami Zduńskiej Woli zjednoczyli się na wspólnej modlitwie podczas Mszy Świętej w parafii św. Antoniego. Następnie parafianie wzięli udział w procesji miejskiej z Najświętszym Sakramentem do Bazyliki Wniebowzięcia NMP. Wśród uczestników procesji nie zabrakło i tym razem Wspólnoty Bielanek, dzieci I Komunijnych w swych strojach sypiących płatki kwiatów przed Panem Jezusem, jak i asysty niosącej chorągwie. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy czterech ołtarzach, by zgłębiać Słowo Boże. Drugi z nich zlokalizowany jak i w poprzednich latach, przed Zespołem Szkół Elektronicznych, przygotowali wierni z naszej parafii pod kierunkiem ks. Piotra Kowalskiego. Do refleksji przy ołtarzu tym poza Słowem Bożym skłaniał wizerunek Serca Pana Jezusa i napis: „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, to jest bowiem Ciało moje, które za Was będzie wydane”.

Przedłużenie obchodów Bożego Ciała będziemy przeżywać w poszczególnych parafiach przez cały tydzień. Od piątku i my w ramach Oktawy Bożego Ciała po Mszy Świętej wieczornej będziemy wędrować w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół naszej kaplicy. Te dni, które przed nami, to czas szczególnej łaski, szczególnej obecności Pana Jezusa wśród nas. Ostatniego dnia tej oktawy poświęcone zostaną wianki wykonane z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych będące symbolem ludzkiej pracy, darem Bożym służącym ludziom i wszelkim stworzeniom.


 

MilosierdziePIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

„Pozwólcie dzieciom

przychodzić do Mnie” (Łk 18,16)

 A.D. 2016

 

            W niedzielę 8 i 15 maja 2016 r. dwie grupy dzieci przystąpiły w naszej parafii  do I Komunii Świętej: ze Szkoły Podstawowej Nr 10 i Szkoły Podstawowej Nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli. W tym szczególnym Roku Miłosierdzia, było to 77 dzieci. W darze ołtarza Rodzice tych pociech złożyli ornaty oraz ofiarę na budowę kościoła. Do tego wielkiego, szczęśliwego wydarzenia, dzieci przygotował ks. Piotr wraz z Paniami katechetkami.

Pierwsza Komunia Święta dla dziecka i dla jego Rodziców była szansą na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. To sam Bóg zapragnął być pokarmem dla człowieka – Dziecka Bożego. Eucharystia wraz z Komunią Świętą jest niezwykłym darem Boga – jest umocnieniem na drodze do świętości. Od tego dnia dzieci będą mogły brać czynny, pełny i owocny udział w Najświętszej Ofierze, podczas której z wiarą, nadzieją i miłością przyjmujemy do naszych serc Boskiego Odkupiciela pod postaciami chleba i wina. Jak mówił do św. s. Faustyny Kowalskiej sam Pan Jezus, taki udział w Eucharystii jest „przytuleniem się do miłosiernego Serca Pana Jezusa” (Dz 1074).

Natomiast w niedzielę 22 maja 2016 r. wspólnota parafialna radowała się z faktu przeżywania Komunii Świętej Rocznicowej. Był to moment, w którym dzieci upamiętniły dzień swojej Pierwszej Komunii Świętej, dziękowały Bogu za dar Eucharystii.  Wszystkim dzieciom życzymy, aby w swoim życiu potrafiły dochować wierności Panu Bogu  i świadczyły o Nim, przystępując jak najczęściej do Komunii Świętej, by jak niegdyś św. s. Faustyna mogły powiedzieć „w czasie Komunii Świętej radość zalała duszę moją, czułam ze jestem złączona ściśle z Bóstwem” (Dz 346).


 

Herb bp Meringa

VII ROCZNICA POWOŁANIA PARAFII

ŚW. PAWŁA APOSTOŁA

13 kwietnia 2009 – 13 kwietnia 2016

         13 kwietnia 2016 r. nasza wspólnota przeżywała wielką, historyczną uroczystość: VII rocznicę powołania parafii i pierwszego Księdza Proboszcza – ks. Andrzeja Jaworskiego oraz poświęcenie dzwonu – św. Paweł Apostoł Narodów, którego dokonał Ks. Bp Wiesław Alojzy Mering. Tego dnia także grupa młodzieży, która jako pierwsza w historii naszej parafii przed laty przystąpiła do I Komunii Świętej, poprzez posługę Księdza Biskupa ordynariusza włocławskiego otrzymała dary Ducha Świętego  i znak przynależności do Chrystusa.

Uroczystej Mszy Świętej dziękczynno – błagalnej przewodniczył Ks. bp Wiesław Mering, a współkoncelebrowali – Ks. Prałat Dariusz Kaliński dziekan zduńskowolski, a także Ks. Prałat Józef Nocny, jeden z inicjatorów powstania naszej parafii. Na wspólnej modlitwie nie zabrakło duszpasterzy z dekanatu zduńskowolskiego, ofiarodawców budowy świątyni, jej wykonawców a także p. Jana Kaczmarka z rodziną, parafian i chorych z parafii św. Pawła Ap. oraz państwa Zofii i Jana Zbęk, Ks. Prałata Józefa Nocnego – fundatorów dzwonów:

  • Św. Paweł Apostoł Narodów (ton „Gis”, 580kg),
  • Św. Jan Paweł II (ton „Ais”, 420kg), poświecony przez Ks. Bp W.A. Meringa P.2014
  • Św. Józef (ton „Cis, 260kg), poświęcony przez Ks. Bp. S. Gębickiego R.P.2015.

Dzwony wszystkie wykonała Ludwisarnia Felczyńskich z Taciszowa, a napędy elektryczne – Firma Szydlak z Krotoszyna.

tablica 1 copy

Ks. Proboszcz witając Pasterza diecezji włocławskiej, przedstawił 7 letni dorobek parafii, zasługi wszystkich osób, które ofiarnie wspomagają budowę kościoła, organizację i rozwój parafii.

Tego dnia J.E. Ks. Biskup Wiesław A. Mering w swoim słowie skierowanym do bierzmowanych oraz obecnych na modlitwie, zwrócił uwagę na fakt, iż to wielkie święto – VII rocznicy powołania naszej parafii – przypadło w przeddzień ogólnopolskich obchodów 1050- lecia Chrztu Polski. Natomiast fakt zaistnienia chrześcijaństwa na naszym kontynencie zawdzięczamy właśnie patronowi naszej parafii – świętemu Pawłowi Apostołowi Narodów. Ksiądz Biskup uświadamiając młodzieży i innym zebranym, czym jest wyznawanie wiary w Chrystusa współcześnie, na przykładzie św. Pawła Apostoła, ukazał jak trudnym jest to zadanie. Dla każdego, bowiem kto przyznaje się do Boga przed ludźmi, głoszenie Jego Słowa swym życiem, to nie tylko doświadczenia radości, ale i trudy, cierpienia, wyzwania, próby. Chrystus, bowiem jest chlebem życia, a każdy kto widzi Syna i wierzy w Niego będzie miła życie wieczne. (por. Ewangelia wg. Św. Jana 6,35-40). Ks. Bp Wiesław A. Mering wzywał młodych, by dzięki przyjętemu Sakramentowi Ducha Świętego, byli odważnymi i wiernymi świadkami swojej wiary na wzór św. Pawła Ap. Podczas uroczystości Ks. Biskup pobłogosławił także pamiątki Sakramentu Bierzmowania – ikony Jezusa Miłosiernego, które mają przypominać o wezwaniu Chrystusa do czerpania ze źródeł Bożego Miłosierdzia, a w tym i o tym, iż „błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

W tym roku bierzmowani w darze dla naszej parafii złożyli Krzyż procesyjny, który jest wystawiony przed ołtarzem w kaplicy. Serdeczne podziękowania młodzież skierowała wobec J. E. Ks. Bp. W.A. Meringa za modlitwę i udzielenie Sakramentu Bierzmowania. Nie zabrakło także płynących z głębi serc słów wdzięczności wobec Ks. Proboszcza Andrzeja Jaworskiego, każdego dnia posługującemu w budowaniu świątyni, ale i Kościoła, jako wspólnoty wiernych, którego młodzież jest członkami. Bierzmowani podziękowania swoje skierowali wobec Ks. Jacka Jabłońskiego za opiekę duchową i przygotowania do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, a także wobec Ks. Piotra, obecnych na modlitwie kapłanów, rodziców, wychowawców, katechetów: p. Annie i Beacie oraz ubogacających liturgię: scholi młodzieżowej „Uwielbienie”, panu organiście i panu kościelnemu, ministrantom i całej wspólnocie parafialnej. Słowom podziękowań towarzyszyły kwiaty.

            Bogu niech będą dzięki za to wielkie dobro, w którym możemy od 7 lat istnienia naszej parafii uczestniczyć, za Ks. Proboszcza budowniczego kościoła, za każdą osobę, która podejmowała i nadal podejmuje dzieło budowania naszej wspólnoty parafialnej. Z ufnością nie ustawajmy w modlitwie błagalno – dziękczynnej. Niech Pan Bóg darzy swym błogosławieństwem wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów budowy Kościoła.


 

Zmartwychwstały

„ O zaiste błogosławiona noc,

 w której się łączy niebo z ziemią,

 sprawy boskie ze sprawami ludzkimi”

 Bracia i Siostry w Chrystusie!

Poranek Wielkanocny przynosi nam miłość i pokój Boga Ojca,

łaskę naszego Pana Jezusa Chrystusa,

który prawdziwie zmartwychwstał.

Ta radosna wieść od wieków przemierza świat

i dla nas jest źródłem nadziei.

Zmartwychwstały Pan, Zbawiciel Świata

niech obdarzy Wszystkich Parafian

i Dobrodziejów budowy kościoła

obfitym błogosławieństwem.

Aby Święta Wielkiej Nocy stały się czasem radości, pokoju

i realizacji przykazań miłości w życiu codziennym.

Z pamięcią w modlitwie

                                                                              Duszpasterze

                                                                                 Parafii św. Pawła Apostoła

Wielkanoc

         Obchody niedzieli zmartwychwstania rozpoczęła Wigilia Paschalna wieczorem i procesja rezurekcyjna, która zgodnie z polską tradycją odbyła się w naszej parafii o świcie. Po jej zakończeniu śpiewaliśmy hymn Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy).

Pochylając się nad Słowem Bożym, ks. proboszcz Andrzej Jaworski, skłaniał nas do refleksji nad naszą wiarą w Jezusa Zmartwychwstałego. Współcześnie człowiek często skupia się wyłącznie na zaspakajaniu własnych, ziemskich potrzeb, na „chceniu, z którego nie zbudujemy mieszkania w niebie” –mówił kapłan. Chrystus cierpiał, umarł, zmartwychwstał i wstąpił do nieba dla nas, by przygotować nam mieszkanie. Ks. proboszcz zachęcał, by szukać odpowiedzi na pytania o to: czy potrafimy zaufać Chrystusowi Zmartwychwstałemu? czy potrzebujemy, by na naszych oczach ukazywał się Pan? Czy wówczas byśmy uwierzyli? Jeśli bowiem prawdziwie wierzymy, nie potrzebujemy dowodów. Kaznodzieja prosił wiernych by trwali w nadziei, że tak jak Chrystus zmartwychwstał, tak i my kiedyś zmartwychwstaniemy, a Pan Bóg za wierność da nam życie wieczne w swym nieskończonym miłosierdziu. W tym szczególnym roku, obchodów rocznicy 1050- lecia Chrztu Polski jesteśmy wezwani, by naszą wiarę z odwagą przekazywać następnym pokoleniom, bo Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał!

Niedziela Wielkanocna rozpoczęła okres Pięćdziesiątnicy, Okres Wielkanocny. Przez osiem kolejnych dni (oktawa) będziemy bez przerwy wciąż powtarzać, że Chrystus Zmartwychwstał. Alleluja!!!


TRIDUUM PASCHALNE MĘKI I ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Triduum Paschalne, trzy dni, w których w sposób szczególny rozpamiętujemy ostatnie chwile Jezusa przed sądem, mękę, drogę krzyżową, śmierć Pana i Jego Zmartwychwstanie. Ten święty czas rozpoczął się wieczorną Mszą Świętą  w Wielki Czwartek, a zakończył drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej.

Kielich

WIELKI CZWARTEK

– USTANOWIENIE KAPŁAŃSTWA

I EUCHARYSTII

Wieczorem odprawiona została w naszej parafii uroczysta Msza Wieczerzy Paschalnej. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch sakramentów- Kapłaństwa i Eucharystii. Ta wieczorna Eucharystia jest powiązana z obrzędem obmycia nóg 12 mężczyznom. Jak w zwrócił uwagę w homilii ks. Piotr Kowalski otrzymujemy dziś wszyscy lekcję pokory, lekcję uniżenia od samego Pana naszego.

„Bóg Człowiek staje przed człowiekiem, by obmyć jego nogi, klęka by nas oczyścić, by nas do Boga Ojca doprowadzić.” Człowiek jednak nie zawsze jest świadomy tego daru, tego że Chrystus który daje nam siebie jako pokarm, który uniża się przed człowiekiem by obmyć go, tak często do nas wychodzi, by przyjść do naszego serca, do naszego domu. Kaznodzieja skłonił obecnych do refleksji nad tym „co z tej lekcji postawy chrześcijańskiej, naśladujemy my w codziennym życiu?

Tego dnia dziękowaliśmy Panu Bogu za dar Eucharystii i Kapłaństwa, Jak mówił w jednym z kazań Proboszcz z Ars: „Gdyby nie było sakramentu kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana wśród nas. Kto bowiem włożył Go do tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął wasze dusze do [społeczności] Kościoła, kiedyście się narodzili? Kapłan. Kto karmi je, by miały siłę do ziemskiego pielgrzymowania? Kapłan. A kiedy dusza popadnie w grzech śmiertelny, kto ją wskrzesi do życia? Kto przywróci jej spokój sumienia? Tylko kapłan. (…) Kapłan nie żyje dla siebie, żyje dla was” (Alfred Monnin, Zapiski z Ars, Warszawa 2009, s.117-123).

Przedstawicielki wspólnoty Świętej Marty i ministranci składali Kapłanom posługującym w naszej parafii podziękowania za służbę i życzenia.  Pamiętajmy, każdego dnia naszego ziemskiego pielgrzymowania, że to modlitwa innych bardzo pomaga kapłanom w ich codziennej pracy duszpasterskiej.

 

KrzyżWIELKI PIĄTEK

– DZIEŃ MĘKI I ŚMIERCI

JEZUSA CHRYSTUSA

To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. Tego dnia w naszej parafii trwała od rana adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy.

W Godzinie Miłosierdzia Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęliśmy nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Najważniejsza tego dnia była Liturgia Męki Pańskiej. Wysłuchaliśmy opisu Męki Pańskiej według św. Jana, adorowaliśmy Krzyż, przyjęliśmy komunię Świętą.

W homilii proboszcz naszej parafii ks. Andrzej Jaworski podkreślał, iż krzyż -symbol cierpienia i śmierci – staje się symbolem miłości do każdego z nas. „Nie można zrozumieć Chrystusa bez krzyża, bez zmartwychwstania”, mówił kaznodzieja. Chrześcijanin nie może odrzucać krzyża, męki i zmartwychwstania. Uczeń Chrystusa idąc za Nim przyjmuje krzyż, obelgi i słabości, by wszystko to złożyć w ręce Pana, który jest mocą. Ks. Proboszcz w swym słowie, skłaniał każdego z nas do refleksji nad tym: czy przyjmujemy krzyż Chrystusa, czy nie wstydzimy się Pana naszego, czy potrafimy w codziennym życiu być prawdziwym świadkiem ukrzyżowanego? „Bez krzyża, cierpienia i miłości Chrystusa życie nie ma sensu, prowadzi w tym zabieganiu do śmierci.  Kapłan zachęcał, byśmy każdego dnia nie ustawali w spoglądaniu na krzyż Chrystusa i prosili byśmy mieli siłę nieść krzyże swojego życia. „Rok Miłosierdzia, który przeżywamy – jak mówił ks. Proboszcz – ma odzwierciedlenie w postawie Apostołów (…) jeśli wszyscy wyjdziemy jak Apostołowie głosić chwałę Pana, to sam Bóg w swym miłosierdziu przebaczy nam nasze zaniedbania i da siłę, moc do świadczenia o Nim”. Zadanie przed jakim obecnie stajemy, to „wezwanie byśmy się modlili za siebie nawzajem, a zwłaszcza za pogubionych na drogach tego świata, dla których krzyż jest niczym”.

Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego i do godz.23.00 trwaliśmy na modlitwie.

OgienWIELKA SOBOTA

– DZIEŃ WYCISZENIA

I PRZYGOTOWANIA

DO WIGILII PASCHALNEJ

Tego dnia w naszej parafii odbywało się święcenie pokarmów. Przez całą sobotę adorowaliśmy Najświętszy sakrament. Głównym punktem Wielkiej Soboty była Wieczorna Wigilia Paschalna – najważniejsza liturgia w roku liturgicznym. Obrzędy Wigilii Paschalnej rozpoczęły się o godz.20.00, po zachodzie słońca, a skupiały się na liturgii światła, Słowa Bożego, chrzcielnej oraz Eucharystii, podczas której rozbrzmiewało radosne Alleluja, zwiastujące Zmartwychwstanie Chrystusa.

Droga do zmartwychwstania – jak głosił w swym słowie ks. Jacek Jabłoński – wiedzie przez cierpienie i krzyż, bo nie ma zwycięstwa, chwały bez ofiary. „Dziś w Wielką Sobotę Pan Jezus zstąpił do piekieł tzn., że godzina śmierci jest ściśle związana z objawieniem się Mesjasza, umarłym” mówił kaznodzieja. Przypomniał też zebranym, że Pascha tzn. przejście, a wszystkich nas czeka przejście na spotkanie z Jezusem. Jak nauczał patron naszej parafii św. Paweł, gdyby „Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.” (1Kor 15,14). Stąd wyłania się nasza nowa perspektywa patrzenia na życie, które zaczyna się na ziemi, a dzięki zmartwychwstaniu jest wieczne – głosił Ks. Jacek Jabłoński. Zmartwychwstanie Pana jest tajemnicą, a w każdą niedziele obchodzimy jego pamiątkę. Dowodem na ten cud jest pusty grób, a także Nowy Testament – świadectwo ludzi, którzy wierzyli w zmartwychwstałego. Zmartwychwstały  Pan – jak zauważył kapłan – małą grupę uczniów Chrystusa przemienił w Wielki Kościół Chrześcijan, który istnieje do dziś. „Chrystus narodził się i umarł jako Człowiek, ale zmartwychwstał jako Bóg, byśmy i my mogli kiedyś zmartwychwstać. Alleluja!!!”.


 

Obraz Milosiernego

 

 REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 21 – 23 marca 2016 r.

 

 

 

                 MIŁOSIERDZIE, TO IMIĘ BOGA – to temat przewodni Rekolekcji Wielkopostnych dla dzieci klas IV- VI szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej, które poprowadził ks. Tomasz Fischer. Inspiracji do nauk Rekolekcjonista czerpał, jak sam przyznał, zarówno z ksiązki papieża Franciszka pt. „Miłosierdzie, to imię Boga”, świadectwa św. s. Faustyny Kowalskiej Sekretarki Bożego Miłosierdzia, a także z osobistych doświadczeń płynących z relacji z Bogiem Ojcem. Poprzez słowo, obraz, śpiew prowadził uczestników rekolekcji do źródeł Miłosierdzia – do spotkania z Ojcem w Najświętszym Sakramencie. Przypominał, a niektórym uświadomił, iż miłosierdzie Jezusa objawia się, gdy odpuszcza wiernym grzechy w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Ks. Tomasz ukazywał także dzieciom i młodzieży, jak nieskończona jest Miłość Miłosierna Boga do każdego człowieka, bez wyjątku. Przypomniał o formach kultu Bożego Miłosierdzia: Godzinie Miłosierdzia, Obrazie Miłosierdzia Bożego, Koronce do Miłosierdzia Bożego, Nowennie do Bożego Miłosierdzia i Święcie Bożego Miłosierdzia. W naukach rekolekcyjnych ks. Tomasz ukazywał jak ogromne znaczenie zaś w życiu dzieci, młodzieży, ale i każdego innego człowieka jest wypełnianie w codziennym życiu uczynków miłosierdzia, co do duszy i ciała, bowiem „przy końcu życia będziemy sądzeni z miłości”(św. Jana od Krzyża).

Bóg zapłać ks. Tomaszowi za skłanianie dzieci i młodzieży do refleksji nad własnym postępowaniem i za zachęcanie do doświadczania na nowo niezgłębionego miłosierdzia Jezusa. Życzymy, by Pan Księdzu błogosławił każdego dnia za nieustanną gotowość bycia narzędziem Jego miłosierdzia.

Szczęść Boże


 

PalmaNIEDZIELA PALMOWALogo ŚDM

 XXXI ŚWIATOWY

 DZIEŃ MŁODZIEŻY

W WYMIARZE DIECEZJALNYM

                 Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej przypadająca w tym roku 20 marca, wprowadziła nas w nastrój Świąt Paschalnych. Zgodnie z tradycją naszej parafii, przeprowadzony został konkurs dla dzieci i młodzieży na najładniejszą palmę. Rozstrzygnięcie nastąpiło po Mszy Świętej o godz. 11.00. Poświęcenie palemek miało miejsce na terenie nowo-budowanej świątyni, a następnie wierni w uroczystej procesji przeszli do kaplicy na wspólną modlitwę.

            Tego dnia również delegacja młodzieży z naszej parafii pod opieką ks. Jacka Jabłońskiego uczestniczyła w obchodach XXXI Światowego Dnia Młodzieży przeżywanego w wymiarze diecezjalnym w kościele św. Józefa we Włocławku. Zgromadzonym przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Młodzież w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie w lipcu 2016 r., po raz kolejny jednoczyła się na wspólnej modlitwie, śpiewie, ubogacała się wzajemnie świadectwem swego życia. Udział w tym wydarzeniu był szczególnym spotkaniem duchowego przygotowania duchowego na ostatniej prostej do ŚDM Kraków 2016.


20160319_175933OBŁÓCZYNY WE WSPÓLNOCIE BIELANEK

19 marca 2016 r.

     WSPÓLNOTA LITURGICZNA BIELANEK, to grupa dziewcząt, która od kilku lat działa w naszej parafii pod opieką ks. Jacka Jabłońskiego. Bielanki, to dziewczęta w różnym wieku, m.in. ze szkoły podstawowej, gimnazjum. Zajmują się one m.in. oprawą liturgiczną podczas Mszy Świętej niedzielnej, adorują Najświętszy Sakrament, ale także w ostatnim czasie upiększały niebieski orszak Króla Baltazara (6 I), uczestniczyły w uroczystościach odpustowych naszej parafii (25 I). Wśród wielu pozytywnych inicjatyw Bielanek warto wymienić sprzedaż zniczy przez kilka tygodni przed Uroczystością Wszystkich Świętych, własnoręczne wykonywanie kartek świątecznych i ich sprzedaż w Adwencie i Wielkim Poście (dochód przeznaczony jest na działalność grupy), a także zorganizowanie spotkania opłatkowego. W ciągu całego roku dziewczęta znajdują czas na wspólną formację podczas m.in. comiesięcznych spotkań w każdy pierwszy wtorek miesiąca po Mszy Świętej o godz.17.00, na które serdecznie zapraszamy kolejne kandydatki.

W liturgiczne wspomnienie św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – 19 marca br., w naszej parafii miało miejsce bardzo ważne wydarzenie – obłóczyny. Wspólnota Bielanek przyjęła do swego grona 9 nowych kandydatek. Była to także okazja do świętowania dla tych, które dziękują Bogu za kolejny rok pobytu we wspólnocie.

Niech św. Józef nauczy nasze drogie Bielanki kochać wszystkich czystą miłością i być gotowymi do poświęceń dla bliźnich. Niech nauczy dziewczęta pokory i posłuszeństwa woli Bożej. Dla miłości Jezusa i Maryi niech przyjmie św. Józef Wspólnotę Bielanek  pod swą Ojcowską opiekę. Amen


 

CaritasPOMOC WIELKANOCNA 2016

          Parafialny Zespół Caritas przy Parafii św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli oraz Szkolne Koło Caritas działające przy Zespole Szkół nr 1 podczas ogólnopolskiej akcji Caritas  „Tak pomagamy” w dniach 4 – 5 marca 2016 roku zebrało w dyskoncie Biedronki 1 000 kg żywności. Z ofiar złożonych na jałmużnę postną zakupiono 650 kg żywności.

W sobotę 12 marca rozdano podopiecznym prawie 2 tony jabłek a pół tony przekazano dla dzieci w przedszkolach i szkołach z terenu parafii. Sobotę 19 marca rozdano paczki na święta wielkanocne dla 116 rodzin objętych pomocą Caritas, a Szkolne Koło Caritas przygotowało i rozniosło 48 paczek świątecznych ze słodyczami  dla dzieci.


20160316_190453

MŁODZI MISJONARZE MIŁOSIERDZIA

Z PARAFII ŚW. PAWŁA AP. W ZDUŃSKIEJ WOLI DZIAŁAJĄ…

            Już po raz kolejny w Wielkim Poście MŁODZI MISJONARZE MIŁOSIERDZIA z parafii św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli działają na rzecz bliźnich. Młodzież jednocząc Parafialny Zespół Caritas i SKC z ZS nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli w dniach 4-5 marca br. włączyła w się  w Ogólnopolską Akcję „TAK, POMAGAM!” polegającą na zbiórce żywności dla rodzin potrzebujących, a objętych pomocą PZC. Zebrano aż 950kg produktów spożywczych i 50kg słodkości. W swych uczynkach miłosierdzia MŁODZI MISJONARZE zorganizowali także z zebranych produktów paczki świąteczne pełne słodkości dla dzieci z tych rodzin, a następnie obdarowywali je składając im wizyty w domach. Jak przyznają wolontariusze ich bycie posłanymi do spełniania uczynków miłosierdzia, to pokazywanie innym jak dobry i miłosierny jest Pan Bóg. Możliwość spełniania uczynków miłosierdzia przez młodych i miłosiernych duchem, jak przyznają misjonarze, „dodawała im skrzydeł, pozwoliła budować więzi, a także była niezastąpioną lekcją miłosierdzia da nich samych”.


Miłosierdzie

PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

poprowadził ks. Mariusz Koronowski

21-23.02.2016r.

Za nami szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła – Rekolekcje Wielkopostne. Te święte dni duchowych ćwiczeń poprowadził w naszej wspólnocie parafialnej Ks. Mariusz Koronowski, proboszcz parafii Orchowo w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Temat przewodni głoszonych nauk to MIŁOSIERDZIE. Kaznodzieja u progu tych świętych spotkań z Bogiem uświadomił naszej wspólnocie fakt, iż rekolekcje mogą dla każdego z nas stać się początkiem nawrócenia. Tak naprawdę tym, co oddala człowieka od Boga jest pośpiech, a praca nad sobą, nad relacją z Panem, wymaga stawiania małych, przemyślanych kroków. Każdy taki mały, a właściwy krok przybliża nas do świętości. Współczesny człowiek zaś chce robić wszystko na raz, a powinien „żyć swoim tempem”, jak mówił rekolekcjonista. W tym stawianiu małych kroków pomoc swoją ofiaruje nam sam Bóg w Sakramencie Pokuty i Pojednania oraz asystencja świętego. Za wzór dla nas postawił rekolekcjonista patrona naszej parafii św. Pawła Apostoła, który dążył do jednego, wyznaczonego sobie raz celu, by u kresu swego ziemskiego pielgrzymowania móc powiedzieć „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (2Tm 7). Każdy z nas w oczach Boga jest jedyny i niepowtarzalny, wyjątkowy, obdarzony wieloma talentami i powołany do ich rozwijania. Szczęście zaś człowiek osiąga, gdy zatrzyma się i otworzy na Łaskę Pana jakiej udziela nam w Eucharystii. Jak zaświadczył rekolekcjonista – szczęście to Bóg.
Serdeczne „Bóg zapłać!” księdzu Mariuszowi Koronowskiemu za prowadzenie nas przez ten święty czas Rekolekcji Wielkopostnych, za ubogacanie nas słowem, świadectwem swego życia i radością tryskającą z doświadczania miłosierdzia Bożego. Życzymy, by Pan mocą swojej łaski, każdego dnia czynił Księdza narzędziem swego miłosierdzia.

Bóg zapłać!


 20160212_184923Młodzież dekanatu zduńskowolskiego czuwa na modlitwie przygotowując się do ŚDM Kraków ’2016

W ramach comiesięcznych spotkań, w piątek 12 lutego w parafii św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli młodzież przygotowująca się do Światowych Dni Młodzieży zjednoczyła się na modlitwie. Tego dnia w świątyni zgromadzili się młodzi wraz z księżmi opiekunami z parafii św. Maksymiliana i Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli oraz z parafii św. Wojciecha – Sieradz Męka. Zgodnie z tematem „Odkupienie w Chrystusie” a także z racji Wielkiego Postu uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej odprawianej przez parafialnego opiekuna młodych – ks. Jacka Jabłońskiego. Łączyła ona elementy celebracji słowa (tekst biblijny) i znaku (niesionego krzyża, rozważania). Krzyż procesyjny uroczyście tego dnia poświęcony, był darem młodzieży dla tut. parafii. Modlitwa w tej wspólnocie zachęcała do czynienia dzieła miłosierdzia, ale też sama w sobie stanowiła realizację tego wezwania. Droga Krzyżowa młodych za młodych oparta została na tekstach przesłania papieży na Światowe Dni Młodzieży i na krótkich rozważaniach oraz wezwaniach modlitewnych. Nie zabrakło w niej pamięci o młodych, chorych, cierpiących, więzionych, potrzebujących, nienarodzonych, zniechęconych, obojętnych na zło, samotnych, skłóconych i prześladowanych. Młodzi po raz kolejny zostali zaproszeni do kontynuowania dzieła miłosierdzia i by nie zapominali, iż to „w ranach” Chrystusa otrzymujemy nową szansę na życie, na zbudowanie godności. Ks. Łukasz Ściślewski, rejonowy duszpasterz młodych, po raz kolejny w imieniu duszpasterzy i katechetów, zaprosił młodych do przygotowania się do aktywnego udziału w ŚDM Kraków 2016 wg oferowanych pakietów pielgrzyma. Przypomniał o programie tygodnia w naszej diecezji pod hasłem „Misericordia” (miłosierdzie). Zachęcał młodych, by zanim pojadą do Krakowa, na spotkanie z papieżem Franciszkiem pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), warto by przeżyli czas w diecezji włocławskiej, gdzie św. s. Faustyna Kowalska doświadczyła Bożego Miłosierdzia i przygotowywała się, by ogłosić je całemu światu. Podkreślał jak niepowtarzalną okazją, będzie możliwość dotknięcia wielu miejsc związanych ze świętymi Kościoła.
Po zakończonym spotkaniu modlitewnym przygotowanym przez młodzież z parafii św. Pawła, wolontariusze i młodzi z opiekunami spotkali się przy wspólnym stole, by po raz kolejny dzielić się swoimi planami i doświadczeniami płynącymi z podejmowanych dotąd działań związanych z przygotowaniem do ŚDM Kraków’ 2016.


dik„DUCHOWY WYMIAR ŻYCIA CZŁOWIEKA A RESOCJALIZACJA”
prelekcja ks. Adama Gołębiaka

 

               W dniu 2 lutego 2016 po Mszy Świętej o godz. 17.00.  w Święto Ofiarowania Pańskiego odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Inteligencji Katolickiej z ks. Adamem Gołębiakiem, orionistą nt. „Duchowy wymiar życia człowieka a resocjalizacja”. Ks. Adam jest dyrektorem w Centrum Edukacyjnym Trampolina, w podwarszawskim Aninie. Pomaga nastolatkom, często z dysfunkcyjnych rodzin, odnaleźć to, co w życiu ważne. Trampolina to dom dla chłopaków, którzy mieli najróżniejsze problemy w życiu, najczęściej spowodowane kwestią braku.

  1. Brak miłości – poczucie odrzucenia. Jednym z najważniejszych momentów życia jest jego afirmacja. To co najsilniej zapisuje się w życiu człowieka to emocje. Duże znaczenie ma poczucie bliskości w rodzinie.
  2. Brak figury ojca – nikt nie nauczy przeżywać dzieciaka lepiej emocji niż ojciec przeżywający te emocje. Dobra relacja ojca z synem ma szczególne znaczenie. Dzięki niej chłopiec nabywa przekonania „Jeżeli wiem kim jestem mam poczucie własnej wartości”.

Dobra relacja ojca z córka uczy odmienności. Jeżeli córka nie ma potwierdzenia   swej atrakcyjności szuka rywalizacji z inną koleżanką lub jej ustępuje. Skuteczność resocjalizacji w Trampolinie wynosi 60 %. Jest to bardzo wysoki wskaźnik. Ks. Adam pokazuje młodym ludziom właściwą drogę, ale przede wszystkim rozmawia. Według niego najważniejsze w procesie resocjalizacji są rozmowa i budowanie relacji opartych na szacunku i zainteresowaniu.


Sw. Pawel 2016

 ODPUST PARAFIALNY

25 stycznia 2016r.

            W poniedziałek 25 stycznia, w naszym kościele zgromadzili się wierni, by przez udział w uroczystościach odpustowych uczcić patrona parafii św. Pawła. To wielkie święto (niejako imieniny parafii) przypada w dniu liturgicznego wspomnienia nawrócenia Apostoła. Niezmiernie ważnym akcentem jest wymiar duchowy, gdyż odpust w rozumieniu nauki Kościoła Katolickiego jest darowaniem kary, która słusznie się nam należy za popełnione grzechy. Aby dostąpić odpustu należało wypełnić warunki odpustu, który można ofiarować tylko za siebie lub za zmarłego.
Tegoroczną Mszę św. odpustową sprawował i homilię wygłosił ks. Zbigniew Raj, proboszcz parafii Broniewo, rodowity Zduńskowolanin. Kaznodzieja pochylając się nad postacią patrona naszej parafii, zwrócił uwagę na fakt, iż nawrócenie to powrót do pierwotnej świętości, do tego co najpiękniejsze, do rozpoczęcia nowego życia w Chrystusie. To nowe życie w Chrystusie jest możliwe tylko, gdy dokona się w nas Łaska Miłosierdzia Boga. Pan wzywa każdego człowieka, tak jak niegdyś wezwał św. Pawła, by odpowiedział swym życiem, realizując swoje powołanie. Nawrócenie św. Pawła uczy każdego z nas, iż dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych – mówił ks. Zbigniew. Od tego Apostoła Narodów możemy uczyć się gorliwości (byśmy przyjmowali wszystkie zadania i obowiązki swojego stanu i je sumiennie wypełniali), życia w Prawdzie (ta Prawda oświetla drogę człowieka), stawania się prawdziwie wolnymi w swym powołaniu ( wolność jest w nas za sprawą Boga i dzięki Bogu).
W święcie patrona parafii uczestniczyli kapłani z dekanatu zduńskowolskiego i spoza jego granic: m.in. ks prał. dr Dariusz Kaliński dziekan dekanatu zduńskowolskiego proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, ks. prał. Bolesław Kawczyński rezydent, ks. kan. Piotr Czopiński proboszcz parafii św. Wojciecha w Sieradzu (Męka), ks. Przemysław Dominiak (pochodzący z naszej parafii).
Słowami hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” zgromadzeni wyśpiewali Bogu wdzięczność za dar uroczystości odpustowej i wszelkie otrzymane łaski, zarówno dla Kościoła- jako wspólnoty wierzących, jak i kościoła – jako świątyni, która jest budowana na chwałę Pana.



II ORSZAK TRZECH KRÓLI W ZDUŃSKIEJ WOLI

6 stycznia 2016r.

Orszak 3 Kroli 2016

       Podobnie jak w ponad 400 innych miejscowościach w Polsce, tak i w Zduńskiej Woli, 6 stycznia uczestniczyliśmy w II Orszaku Trzech Króli. Pięciotysięczna grupa osób tego dnia będąc razem, śpiewając kolędy Jezusowi, już po raz drugi uczestniczyła w największych w naszych mieście ulicznych jasełkach, tworząc pozytywną kulturę, dając świadectwo naszej wiary. Patronat honorowy nad II Orszakiem Trzech Króli w Zduńskiej Woli objął J.E. Ks.Bp Wiesław Alojzy Mering Ordynariusz diecezji Włocławskiej. To wielkie wydarzenie rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej odprawianej w każdej Zduńskowolskiej Parafii: WNMP, św. Maksymiliana, św. Antoniego, św. Pawła Ap., a także NS Pana Jezusa w Karsznicach. W naszej parafii przewodniczył Jej ks. Andrzej Jaworski – proboszcz. W swoim słowie skierowanym do wiernych przypomniał, iż Zbawiciel Nowonarodzony, któremu dziś podążamy by oddać pokłon, przyszedł na świat dla każdego człowieka bez wyjątku. Po Mszy Świętej podążając za królem Baltazarem w rolę, którego wcielił się jeden z naszych parafian, w „niebieskim” orszaku udaliśmy się na spotkanie z Dzieciątkiem Jezus. W tym samym czasie ulicami miasta ze swoich parafii (łącznie czterema trasami) zduńskowolanie wyruszyli na Plac Wolności- na dwór króla Heroda. Orszaki królewskie miały różne kolory: króla Kacpra czerwony- parafia św. Antoniego, do której przyłączyła się parafia NS Pana Jezusa z Karsznic, króla Melchiora zielony – parafia św. Maksymiliana, Gwiazdy Betlejemskiej biały – parafia Wniebowzięcia NMP. Wszyscy Zduńskowolanie razem obejrzeli inscenizację „Na dworze Heroda” w wykonaniu połączonych grup teatralnych: CULTUS pod kierunkiem p. Zygmunta Leguna, „Pod napięciem” z ZSE i „Face To Face” z Powiatowego Centrum Kultury Sportu i rekreacji w Zduńskiej Woli pod kierunkiem p. Zbigniewa Rudeckiego. Następnie w kolorowym orszaku pełnym dam, pasterzy, aniołów i królów, kolędując dotarli do Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia NMP, gdzie odegrana została scena „Złożenie darów”, podsumowanie X Powiatowego Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę i Ozdobę Bożonarodzeniową organizowanego przez Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. T. Kościuszki w Zduńskiej Woli oraz koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z parafii św. Maksymiliana.
Podczas orszaku wolontariusze przeprowadzili zbiórkę na przyjęcie w gościnę młodzieży z Korei w ramach ŚDM Kraków 2016. Nie zabrakło także młodzieży częstującej uczestników orszaku słodyczami ofiarowanymi przez władze Samorządowe Zduńskowolskie i przez lokalnych Przedsiębiorców, a w tym i czekoladowymi cukiereczkami, jakie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Głosuj na wielbłąda” wygraliśmy zajmując w nim drugie miejsce (Organizator- warszawska Fundacja Orszak Trzech Króli).
Organizatorami II Orszaku Trzech Króli w Zduńskiej Woli pod kierunkiem ks. Andrzeja Jaworskiego proboszcza parafii św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli były Parafie Zduńskowolskie oraz Powiatu Zduńskowolskiego, Miasta Zduńska Wola i Gminy Zduńska Wola. Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz wielu ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w organizację i pomoc.
Przede wszystkim jednak Bogu niech będą dzięki za łaskę uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli, za okazję do odbudowywania więzi w naszej społeczności lokalnej, pielęgnowania tradycji polskiej, a także radosnego spotkania rodzin, wspólnot, mieszkańców. Spraw Panie abyśmy byli tak mądrzy jak mędrcy, którzy wędrowali do Betlejem, by spotkać Zbawiciela i byśmy nie ustawali w kroczeniu drogą do Ciebie.