2018


 

 

Pamiątka I Komuni Św.003

Uroczystość I Komunii Świętej

 

„ Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do  niego „

 

      W niedzielę, 6 maja 2018 r. nasza wspólnota parafialna przeżywała piękną uroczystość.Pierwsza Komunia Święta to dla dziecka i dla jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Eucharystia wraz z komunią świętą jest niezwykłym darem Boga, który pragnie być pokarmem dla człowieka już tu, w wymiarze życia doczesnego. Los każdego z nas w dużej mierze zależy od tego, czym się karmimy na co dzień. Ważna jest zdrowa żywność dla naszego ciała, ale jeszcze ważniejsze jest to, czym karmimy nasz umysł i nasze serce.

       Do sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii Świętej dzieci przystąpiły w dwóch grupach. Podczas Mszy Świętej o godz. 12 do Stołu Pańskiego „zasiadło” 102 dzieci ze szkół podstawowych nr 9 oraz 10 . Grupa druga, to 24 dzieci z Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli, które Pana Jezusa przyjęły podczas Mszy Świętej o godz. 15. Po niedzielnej uroczystości dzieci przeżywały Biały Tydzień. W poniedziałek miały robione zdjęcia grupowe, a w czasie Mszy Świętej wraz z Celebransem  rozmawiały o misjach. Wtorek to poświęcenie pamiątek i dewocjonaliów. Środa była dniem wyjazdowym – dzieci wraz ze swoimi rodzicami odbywały pielgrzymkę do Matki Bożej w Licheniu. Tam dziękowały za udzielone im sakramenty i powierzyły swoje rodziny opiece Bolesnej Królowej Polski. Czwartek w naszej parafii jest dniem nowenny do św. Pawła, za jego wstawiennictwem prosiliśmy we wszystkich intencjach, powierzaliśmy zmarłych, a po Mszy były rozdawane pamiątki komunijne. Tematem piątkowego spotkania były obietnice Pana Jezusa pozostawione św. Małgorzacie Alacoque, a dotyczące czcicieli Najświętszego Serca Jezusowego. W sobotę miało miejsce spotkanie przy grillu i poświęcenie wszelkich pojazdów kołowych.

 


 

 30927165_2162738687293001_1645181930_o

ROCZNICA I KOMUNII

 

    „Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie”.

     W niedzielę 27 kwietnia 2018 r. dzieci, ich rodzice, wychowawcy i goście wraz  ze wspólnotą parafialną przeżywali Rocznicę I Komunii Świętej. Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godz. 12.00. Dzieci dziękowały za to, że rok temu mogły  przyjąć po raz pierwszy do swojego serca Jezusa Chrystusa. Uroczystość Komunii Rocznicowej przyniosła za sobą ogromne przeżycie dla dzieci jak ich rodziców, którzy aktywnie włączyli się w oprawę liturgiczną Mszy Świętej. Jest to piękne świadectwo wspólnego przeżywania tak doniosłej chwili. Do Komunii Rocznicowej przystąpiło 78 dzieci.

On nam daje pokarm najlepszej jakości. Wprawdzie czasami boleśnie nas oczyszcza i „przycina”, ale zawsze po to, byśmy żyli jeszcze pełniej.


 

plakat tydzien dla zycia 2018

III TYDZIEŃ DLA ŻYCIA W ZDUŃSKIEJ WOLI pod hasłem „POLSKA RODZINĄ SILNA”

 

     Za nami III TYDZIEŃ DLA ŻYCIA w Zduńskiej Woli pod hasłem „POLSKA RODZINĄ SILNA” zorganizowany w dniach 7-15 kwietnia 2018r. przez Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli. Pierwszym punktem programu był udział reprezentantów Stowarzyszenia w Pielgrzymce Obrońców Życia na Jasną Górę. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w parafiach zduńskowolskich pod wezwaniem: WNMP, św. Antoniego z Padwy, św. Pawła Ap. przeprowadzono zbiórkę na rzecz Domu Samotnej Matki Caritas Diecezji Włocławskiej, podczas której łącznie zebrano sumę 6534,32 zł i 115 EURO oraz 13 opakowań produktów żywnościowych i 473 produkty kosmetyczne i akcesoria niemowlęce. Ponadto w dniu 25 marca – Uroczystość Zwiastowania NMP, Zduńskowolanie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w parafii p.w. św. Maksymiliana pod przewodnictwem ks. Prał. Ryszarda Kucharskiego, podczas której wiele osób złożyło przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

      W dniach 10 i 11 kwietnia na sali widowiskowej PMOS w Zduńskiej Woli, uczniowie lokalnych szkół jak i mieszkańcy Powiatu Zduńskowolskiego mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „PRAWDA O CZŁOWIEKU”, którego reżyserem i scenarzystą był Pan Ryszard Cyran. Aktorzy to młodzież z Zespołu Szkół im. M.Grzegorzewskiej, SP nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi, SP nr2, SP nr 4 i ILO w Zduńskiej Woli. Przedstawienie opowiadało historię kilku osób realizujących swoje marzenia i rozwijających swoje zainteresowania, pomimo własnych indywidualnych ograniczeń, czy presji ze strony środowiska. Wykonawcy swoją fantastyczną grą aktorską dostarczyli widzom niezwykłych, niezapomnianych przeżyć. Poruszyli ich serca, ale także skłonili do refleksji nad tym, jakie wartości są a jakie powinny być ważne w życiu człowieka oraz nad tym, w jaki sposób traktujemy innych ludzi, w tym osoby z niepełnosprawnością.

      Niezwykle ubogacającym i pouczającym był kolejny punkt programu III TYGODNIA DLA ŻYCIA w Zduńskiej Woli, tj. wykład Państwa Anny i Leszka Putyńskich (psycholodzy, autorzy publikacji Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie MEN i in.) pt „SZTUKA ROZMAWIANIA- SZTUKĄ KOCHANIA, CZYLI O TYM JAK ROZMAWIAĆ W RODZINIE”, który w dniu 13 kwietnia 2018r. odbył się w Ośrodku Pamięci św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli. Specjaliści przybliżyli między innymi problemy związane z prawidłową komunikacją w relacjach ludzkich oraz sposoby rozwiązywania konfliktów w rodzinie itp.

      Ostatnim punktem obchodów III TYGODNIA DLA ŻYCIA była NIEDZIELA DLA RODZINY zorganizowana dnia 15 kwietnia w Zduńskowolskim Centrum Integracji RATUSZ w Zduńskiej Woli. Tego dnia miał miejsce finał VI Edycji Konkursu Plastycznego Stowarzyszenia dla Życia i Rodziny pt. „POLSKA RODZINĄ SILNA” pod patronatem Starosty Zduńskowolskiego i wręczenie nagród laureatom oraz projekcja filmu: „Ze wszystkich sił”. Wśród nagrodzonych byli w kategorii I  – uczniowie szkół podstawowych z klas I-IV: Lena Sobczak – S.P.nr 4 w Sieradzu (I miejsce), Klaudia Musialska – S.P.nr 4 w Sieradzu (II miejsce), Amaya Pachny – S.P.nr 4 w Sieradzu (III miejsce). W kategorii II – uczniowie szkół podstawowych z klas V-VII i klas gimnazjalnych nagrodzeni zostali: I miejsce – Dawid Jankowski (S.P. nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi  w Zduńskiej Woli), II miejsce – Martyna Skiba (S.P. nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli) oraz III miejsce ex aequo – Anna Przygodzka (S.P. w Rossoszycy) i Wiktoria Markiewicz (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Zduńskiej  Woli).

     III TYDZIEŃ DLA ŻYCIA był to szczególny czas, który przypadał w roku niezwykle ważnych rocznic i wydarzeń: 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 40 rocznicy wyboru św. Jana Pawła II czy wyborów samorządowych. Hasło „Polska rodziną silna!” podkreślało zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości Ojczyzny. Aby to zadanie mogło być przez rodziny realizowane, potrzeba zrozumienia i wszelkiej pomocy ze strony władz publicznych, instytucji kultury, edukacji, mediów i Kościoła. Tegoroczny III TYDZIEŃ DLA ŻYCIA  w Zduńskiej Woli niech będzie płaszczyzną budowania narodowej solidarności wokół tych zadań do realizacji których zachęcał nas Jan Paweł II.

 

 

 

 

 


 

 ALLELUJA

 

 

29955472_1725636917503049_632582819_o

 

„Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał,

 aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny” (J3,16)

 


 

Niech Zmartwychwstały Pan niesie ulgę i bezpieczeństwo każdemu z nas.

Niech sprawi, by wszędzie dało się odczuć jego moc życia, pokoju i wolności.

Jezus zmartwychwstał i daje nam pokój, a Kościół z mocą powtarza:

„Chrystus zmartwychwstał”.

Obyśmy nie lękali się otworzyć Mu serca.

Niech Zmartwychwstały Mesjasz Pan błogosławi i darzy potrzebnymi łaskami

Parafian i Dobrodziejów budowy świątyni.

Z pamięcią w modlitwie.

Duszpasterze

Parafii św. Pawła Apostoła.


 

29954946_1725545080845566_488628270_o

 REZUREKCJA

 

     W niedzielę wczesnym rankiem, w uroczystej procesji rezurekcyjnej wspólnota parafii św. Pawła radowała się ze Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. W tym roku uroczysta Msza święta, którą sprawował ksiądz proboszcz Andrzej Jaworski, odbyła się w nowej świątyni. Tego dnia główna intencja Mszy Świętej skupiała się wokół parafian i dobrodziejów budowy świątyni.

      Ks. Proboszcz także wygłosił do zebranych swoje słowo. Jak mówił ks. Andrzej Jaworski wspólnota nasza zebrana dzisiejszego dnia o poranku jak  Apostołowie Piotr i Jakub przyszła by zobaczyć pusty grób, miejsce które jest dowodem zmartwychwstania naszego Pana. Kaznodzieja pobudzał zebranych do refleksji nad tym: czy tak jak niewiasty przybyłe do grobu jesteśmy świadkami Chrystusa? Co jest celem naszego pielgrzymowania tu na ziemi? Czy wierzysz w życie pozagrobowe? Każdy człowiek powinien uświadomić sobie, że celem jego ziemskiego pielgrzymowania jest życie wieczne, a kariera, praca, rodzina, i inne doświadczenia tego życia mają nam pomagać w jego osiągnięciu. Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem mówi Pan – to prawda naszej wiary. Wierzyć tzn. nie szukać racjonalnych dowodów zmartwychwstania Pana, to przyjąć ten fakt sercem. Kaznodzieja zachęcał byśmy zastanowili się nad sposobem przestrzegania przez nas przykazań Dekalogu, a w sposób szczególny trzech pierwszych wzywających nas do miłości względem Boga. Człowiek winien zastanawiać się w obliczu zmartwychwstałego Pana jaka jest jego postawa wobec rodziców, wobec poczętego życia, wobec łaski sakramentu małżeństwa, poszanowania własności itp. To podstawowe pytania dotyczące naszej wiary. Bądźmy prawdziwymi świadkami Chrystusa i nie ustawajmy w ćwiczeniu cnót: miłości, dobroci, uczciwości- apelował Ks. Proboszcz. Zmieniajmy świat zaczynając od zmieniania siebie samych.

 


 

 WIGILIA PASCHALNA 29750700_2148318688735001_1759146629_n

 

      Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego, to był czas święcenia pokarmów. Ofiary składane tego dnia do skarbony były przeznaczone na pomoc rodzinom syryjskim dotkniętym skutkami wojny, w ramach akcji Caritas „Rodzina Rodzinie”. Dopełnieniem wszystkiego, co rozważaliśmy i przeżywaliśmy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek stanowiła Wigilia Paschalna. Stanowiła ona centralny moment celebracji naszej wiary. Liturgia składała się z obrzędu światła, liturgii Słowa Bożego, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, Eucharystii.

     W tej niezwykle uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył ks. Piotr Kowalski. W słowie skierowanym do wiernych zwrócił uwagę na bogactwo symboli liturgicznych Wielkiej Soboty: ogień, woda, światło. Kaznodzieja budził do refleksji nad zdolnością współczesnego człowieka do rozpoznawania symboli, znaków otrzymywanych od Boga swego Stwórcy. Symbole Liturgii Wigilii Paschalnej, jak i tablice kamienne Dekalogu i inne znaki, prowadzą nas ku prawdzie o zmartwychwstaniu Jezusa nad grzechem, śmiercią i szatanem – mówił ks. Piotr. Jak ukazywała liturgia Słowa Bożego opisująca dzieje zbawienia od dnia stworzenia świata, wszystko co od Boga pochodzi jest dobre, choć nie zawsze człowiek potrafi to dostrzec, docenić. Ile dziś człowiek ofiarowuje Bogu z siebie?- pytał kaznodzieja –bo Jezus daje nam całego siebie, cały za nas umiera. Tym różni się miłość Pana Boga od miłości człowieka. Bogu zawdzięczamy nasze odkupienie. Człowiek dziś jest wzywany do tego by uczynił tylko jeden krok w kierunku swego Pana, bo wszystko inne dokonał już Bóg.

     Zgodnie z bardzo dawną tradycją tej nocy czuwaliśmy na cześć Pana,  aby gdy powróci zastał nas czuwających i zaprosił do swego stołu.

 


29883817_1725544214178986_679505643_o

MĘKA NASZEGO PANA

 

     Wielki Piątek, to dramatyczny dzień sądu, męki i śmierci Pana Jezusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Święta. Przez cały dzień wierni adorowali Pana Jezusa w ciemnicy, zaczynając od modlitwy Liturgii Godzin – Jutrzni, przez Godzinę Miłosierdzia Bożego, aż do wieczora. O godz. 17.00 w murach naszej nowobudowanej świątyni, tak jak i w innych kościołach, odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej składająca się z czterech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunia Święta, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Tego dnia ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone zostały na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

     Podczas homilii ks. Cezary Garnuszek kierował naszą uwagę na krzyż. Wspominając wydarzenia związane z targowaniem się Abrahama z Bogiem o mieszkańców Sodomy, przypomniał wiernym, że Bóg wobec nieuchronności kary za nasze winy, przyjął ją sam na siebie. To w Jego ranach jest nasze odkupienie – mówił kaznodzieja – to Ten Najświętszy Odkupiciel zakupił nas na własność, za cenę swojej Krwi. Bóg biorąc krzyż na swoje ramiona i oddając na nim swoje życie, schodzi w głąb swej miłości i z każdej naszej nieprawości wyprowadza nas do nowego życia.

      Pochylając się nad tajemnicą krzyża wierni trwali przy grobie Pańskim na adoracji do godz. 23.00. Wielki Piątek dzień pełny smutku, to jednocześnie dzień budzenia na nowo naszej wiary, umacniania nadziei i odwagi niesienia swego krzyża z pokorą, ufnością przy wsparciu samego Zbawiciela: „Wielbimy Krzyż Twój, Panie Jezu. Wysławiamy Twoje święte zmartwychwstanie, bo przez drzewo Krzyża przyszła radość dla całego świata”.


29748572_2147468818819988_985652007_oOSTATNIA WIECZERZA

 

 

    29 marca 2018r. w Wielki Czwartek o godz.17.00 Mszą Świętą, celebrowaną tego dnia po raz pierwszy w murach nowobudowanej świątyni, rozpoczęły się w naszej parafii obchody  Triduum Paschalnego. To szczególne dni w ciągu roku liturgicznego, w których rozważamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W liturgii Wielkiego Czwartku upamiętniona została Ostatnia Wieczerza, w czasie której Pan Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Sakrament Kapłaństwa oraz dał polecenie o miłości bratniej. Dlatego w ten wyjątkowy dzień wszyscy księża pracujący w naszej parafii stali razem przy ołtarzu.  Główny celebrans Ksiądz Proboszcz naśladując Chrystusa dokonał obrzędu obmycia nóg 12 chłopcom z grupy Ministrantów, przypominając tym samym zobowiązanie mające być znakiem rozpoznawczym Jego uczniów: „Dawałem wam przykład, abyście tak czynili, jak Ja wam uczyniłem” (J13,15).

    Pochylając się nad Słowem Bożym w homilii Ks. Proboszcz Andrzej Jaworski zwrócił uwagę wiernych na piękny dar łaski, jaki otrzymuje każdy przychodząc na Eucharystię, przyjmując sakramenty. Sama łaska nie wystarczy, konieczne jest jej przekuwanie w czyny – czyny miłości. Jak mówił Kaznodzieja, człowiek idący za Jezusem, musi być człowiekiem pokory na wzór swojego Pana, który przyszedł by służyć, a nie aby Mu służono. Ks. Proboszcz zachęcał, byśmy nie ustawali w modlitwach o pokorę, o gotowość do służby drugiemu człowiekowi, a tym samym Bogu.

    Tego dnia nie brakowało wyrazów wdzięczności Bogu za dar Eucharystii i za Sakrament Święceń. Z tej okazji wspólnota parafialna swoją wdzięczność Bogu i Kapłanom posługującym w naszej parafii wyraziła w słowach modlitwy i życzeniach:

„Panie Jezu, Ty kazałeś swoim Apostołom, by na całym świecie głosili Twoją Ewangelię,
by rozgrzeszali
i podczas każdej Mszy św., aż do Twojego przyjścia, głosili Twoją śmierć i zmartwychwstanie.  Wiemy, Panie, jak bardzo kochasz swoich kapłanów. Dziękujmy Ci za księdza Proboszcza, za księdza Piotra i księdza Cezarego. Dziękujemy za Ich posługę w naszej wspólnocie. Niech będą kapłanami według Twego Serca. Niech będą mądrzy i święci, przytul Ich z miłością do swego serca, a my modlitwą będziemy podtrzymywać Ich ręce.
Amen”

 CZCIGODNY KSIĘŻE PROBOSZCZU, DRODZY KSIĘŻA POSŁUGUJĄCY W NASZEJ PARAFII

W tym szczególnym dniu pamiątki ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Święceń, dziękujemy za pozytywną odpowiedź na głos Chrystusa, który wezwał Księży do pójścia za Nim. Na straży rozwoju parafii stoi sam Bóg, ale to Wy drodzy Kapłani poświęcacie swój czas w modlitwach, w swych czynach, by wspólnota nasza rozwijała się. Dziękujemy za każdy dzień pracy w naszej parafii. Bóg zapłać za każdą Eucharystię, kazanie, spowiedź, modlitwę, błogosławieństwa, za wszystkie udzielone sakramenty i łaski, które dzięki Księży posłudze otrzymaliśmy od Pana. Jesteśmy także wdzięczni za Księży serdeczność, uśmiech, życzliwość, poświęcony czas i energię wkładaną w budowanie naszej wspólnoty. Życzymy wierności Chrystusowi, który „umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował” (J 13,1) Niech Pan obdarza Księży potrzebnymi łaskami  do jeszcze pełniejszego realizowania kapłańskiego powołania. Życzymy zdrowia, radości, a także entuzjazmu i sił do pracy z ludźmi, których Pan stawia każdego dnia na drodze kapłańskiej posługi oraz  realizacji osobistych pragnień.
Szczęść Boże

     Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza adoracji – ciemnicy , gdzie adoracja trwała do godz.22.00


29680837_1603621386359509_124724002_o

NIEDZIELA PALMOWA

 

      Szósta niedziela Wielkiego Postu, to Niedziela Palmowa – Niedziela Męki Pańskiej. Rozpoczęła ona Wielki Tydzień, najważniejszy okres w roku liturgicznym. I w naszej parafii tego dnia wspominaliśmy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, tłumy zgromadzone na spotkaniu z Jezusem, rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”.  Podniosła Msza Święta  o godz. 12.00 rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i tryumfalnej procesji do kościoła. Zgodnie z wielowiekową tradycją, podczas Mszy Świętej czytany był opis Męki Pańskiej. Nie brakowało tego dnia palm wielkanocnych, będących znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Zgodnie z tradycją naszej parafii, dzieci i młodzież wzięli też udział w konkursie na najpiękniejszą palmę. Wszystkie wykonane palmy zostały nagrodzone.


29404557_1716983088368432_1774304280_oDROGA KRZYŻOWA

 

      W okresie Wielkiego Postu trwając na modlitwie rozważamy mękę i śmierć Pana Jezusa m.in. podczas Drogi Krzyżowej. W różnych formach przekazu przypominamy sobie te wydarzenia z życia naszego Zbawiciela. W piątek 23 marca 2018r. o godz.17.30 w naszej nowej świątyni, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli wraz z Przyjaciółmi, przedstawili przygotowaną przez siebie inscenizację Męki Pańskiej. Młodzież ukazała poszczególne sceny w formie pantomimy. Rozważania do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej czytali: p. A. Rychlewska i p. Ł. Kaczmarek. Celem takiej formy przekazu było ubogacenie rozważań medytacyjnych,  ukazanie że miłość Chrystusa wyrażona w postawie męki i śmierci na krzyżu ma być dla każdego człowieka pierwszorzędnym bodźcem nawrócenia. Taka forma rozważań miała pobudzić naszą miłość i dziękczynny powrót do Boga. Po zakończonej inscenizacji zebraliśmy bardzo pozytywne opinie od wiernych zgromadzonych w kościele: „kolejny raz dostarczyliście wszystkim parafianom niesamowitego przeżycia. Dreszcze przechodziły z wrażenia, muzyka dopełniała całość”, „nie sposób być obojętnym na Miłość, Bogu niech będą dzięki”.  I tym razem młodzi ludzie pokazali też, że można przeżyć Misterium Męki Pańskiej inaczej.

      Nie ustawajmy w postawie nawrócenia, trwajmy w miłosnej wdzięczności za dar odkupienia Chrystusa.


1450184375

PROBOSZCZOWIE

Parafii Wniebowzięcia NMP

 

      W dniu 12 marca po Mszy Świętej wieczornej odbyło się spotkanie w ramach Duszpasterstwa Inteligencji Katolickiej z ks. Mariuszem Budkiewiczem nt. „Losy Kościoła Zduńskowolskiego i jego pasterzy”. Pierwotną katolicką parafią dla ludności zamieszkującej teren obecnej Zduńskiej Woli był pobliski Korczew. W 1599 r. powstała kaplica na górze Krzemienicy, jako filia parafii w Korczewie. Wzrost ludności wpłynął na to, że w 1707 roku pobudowano tu drewniany kościółek filialny. W 1767 roku przy kościółku tym została erygowana parafia. Parafię Wniebowzięcia NMP ufundował Feliks Złotnicki. Wskazał, z czego ta parafia mogłaby się utrzymać.Proboszcza mianował kolator. Parafia liczyła 600 wiernych. Ziemia nie była w stanie utrzymać na stałe w parafii proboszcza. Z tego powodu bardzo często następowały zmiany na tym stanowisku.

       Proboszczowie parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli:

 • Ks. Ignacy Kolbe  – rozpoczął budowę Kościoła, fundamenty i wieżę. Z powodu głodu mieszkańców – tkaczy musiał przerwać prace nad budową Kościoła.  Kolbe znał dwa języki: niemiecki i polski.
 • Ks. Kanonik Franciszek Zając (1879 – 1885) – ukończył budowy murów Kościoła i pokrycie dachu blachą.
 • Ks. Prałat Franciszek Kapałczyński- ukończył budowę Kościoła, sprowadził główny ołtarz z Katedry włocławskiej z 1634 r., 2 ołtarze boczne, chrzcielnicę, obrazy, udzielił ślubu rodzicom Maksymiliana Kolbego udzielił chrztu przyszłemu św. Maksymilianowi.
 • Ks. Kanonik Władysław Górzyński został proboszczem, bo znał dobrze język niemiecki, sprowadził tabernakulum, które potem zaginęło
 • Ks. Tadeusz  Stawowski (1906 – 1906) – zachorował na serce, poprosił o zmianę i wkrótce zmarł.
 • Ks. Kanonik Wojciech Kmieć (1906 – 1920) – utworzył jadłodajnię przy parafii.
 • Ks. Franciszek Ligenza (1920 – 1923) – orionista, w roku 1921 Kościół uległ pożarowi.
 • Ks. Jan Hewelke – orionista.
 • Ks. Kanonik Stanisław Masłowski- spłacił długi zaciągnięte przez poprzedników na odbudowę świątyni.
 • Ks. Kanonik płk Józef Balcerczyk – pochodził z rodziny szlacheckiej, zaangażowany w harcerstwo, odznaczony został Orderem Wojennym Virtuti Militari,  w czasie bitew zawsze był do końca, napisał swoje wspomnienia, wyjechał do Konina, gdzie został proboszczem parafii św. Bartłomieja, zawsze z sentymentem wspominał Zduńska Wolę.
 • Ks. Prałat dr Bogumił Kasprzak (1958 – 1963) – zwalczał komunizm, studia doktoranckie odbył w Rzymie, w listopadzie 1953r. został skierowany do pracy w parafii Osięciny. Efektem jego pracy tutaj było między innymi wzniesienie nowej wieży przy kościele. W 1957 r. został przeniesiony do parafii w Zduńskiej Woli. Tam doszła go wiadomość, że nowo pobudowana wieża w Osięcinach zawaliła się. Chociaż nikt przy tym nie ucierpiał, to jednak obciążono ks. Kasprzaka odpowiedzialnością za katastrofę budowlaną.
 • Ks. Prałat Jan Katarzyński(1963 – 1976) – zmarł na nowotwór mózgu.
 • Ks. Prałat Kazimierz Chłopecki (1976 – 1989) – pochodzi z Zalesia, obecnie Ukraina, rozpoczął budowę Ośrodka Maksymiliana.
 • Ks. Prałat Józef Nocny – zakończył budowę Ośrodka Maksymiliana,  przeprowadził renowacje Kościoła, wyposażył Dom Urodzin św. Maksymiliana, doprowadził do uzyskania tytułu Sanktuarium, doprowadził do uzyskania tytułu Bazyliki.
 • Ks. Prałat dr Dariusz Kaliński – doprowadził do powstania kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

         Ks. Mariusz mając rozległą wiedzę z pasterzowania Proboszczów niezwykle ciekawie opowiedział fragment historii zduńskowolskich proboszczów. Już wkrótce ukaże się pozycja ks. Mariusza Budkiewicza pt. „Losy Kościoła Zduńskowolskiego i jego pasterzy”, gdzie obszernie będą opisani proboszczowie parafii Wniebowzięcia NMP. Zachęcamy do zapoznania się z tą ciekawą publikacją.


29216396_10210981859518626_8092824099224551424_nMATURZYŚCI NA JASNEJ GÓRZE

 

      W dniu 14.03.2018 grupa maturzystów z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli leżącego na terenie Parafii św. Pawła Ap. , uczestniczyła w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.
Tegoroczna pielgrzymka maturzystów odbywała się w przededniu ŚDM w Panamie, październikowego Synodu nt. młodych, a także w roku patrona młodzieży – św. Stanisława Kostki podkreślali organizatorzy. Podczas odprawianej Drogi Krzyżowej maturzyści ponieśli replikę Krzyża Światowych Dni Młodzieży. W diec. włocławskiej jest to zwyczaj, który zrodził się po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Maturzyści z diecezji włocławskiej pielgrzymowali pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.


 

28879442_1703364533063621_978467216_o

TAK POMAGAMY

 

   „TAK, POMAGAM!”, to ogólnopolska akcja zbiórki żywności dla osób potrzebujących, w którą po raz kolejny włączył się Parafialny Zespół Caritas (PZC). Przedświąteczna zbiórka w odbyła się w dniach 9-10 marca 2018 r. i tym razem w dyskontach „Biedronka” przy ul. Getta Żydowskiego 29 i ul. Długiej 128.

       Dzięki życzliwości ludzi dobrej woli i wielkiego serca zebrano 720 kg artykułów spożywczych o długim terminie ważności. Wszystkie produkty w dniu 17 marca 2018 r. trafiły do 79 rodzin objętych pomocą PZC w naszej parafii. Tego samego dnia wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli, dostarczyli do 34 rodzin paczki ze słodyczami dla  61 dzieci.

      Ponadto 8 osób samotnych spełniających określone kryteria, od 1 marca br. zostało włączonych w program „Na codzienne zakupy” realizowany przez Caritas Polska i sieci Biedronka. Dzięki tej akcji osoby te będą otrzymywać pomoc w każdym miesiącu 2018 r.

      Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak Boże Narodzenie, to szczególny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu podczas akcji Caritas można pokazać ludziom, którzy z różnych powodów znajdują się w trudnej sytuacji, że nie są sami. Bóg zapłać wszystkim którzy włączyli się w tą wielką pomoc dając świadectwo pod hasłem: „Tak, pomagam!”.


 

28642887_1691680524232022_1460269933_o

     REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

       Od 25 do 27 lutego 2018 roku przeżywaliśmy  Rekolekcje Wielkopostne, które przebiegły pod hasłem: „nie zamykajcie drzwi zbawienia nadszedł czas”. Dla naszej wspólnoty parafialnej poprowadził je ks. Tomasz Fiszer wikariusz z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Lubrańcu. Podczas trzydniowych ćwiczeń duchowych rekolekcjonista zwrócił naszą uwagę na fakt, iż wiara bez uczynków jest martwa, a tym samym martwa staje się nadzieja i miłość. Prawdziwe szczęście  człowiek może odnaleźć tylko w zjednoczeniu z Bogiem. Istotnym momentem było ponowne skierowanie naszych spojrzeń na krzyż Jezusa Chrystusa, który stoi w centrum okresu Wielkiego Postu. Kaznodzieja przypomniał, że przeżywane przez nas cierpienia, osamotnienie, odrzucenie, choroba, brak zrozumienia i trudne doświadczenia są dla nas swoistymi krzyżami. Uciekanie przed nimi jest unikaniem drogi prowadzącej do zbawienia,  gdyż tylko zjednoczenie z cierpiącym i konającym Chrystusem prowadzi do szczęścia wiecznego. W naukach swoich rekolekcjonista przypominał, że Chrystus w niezmierzonej miłości zawsze czeka na każdego człowieka, pragnie obdarzać go swoimi łaskami.

      Bóg zapłać Księdzu Tomaszowi za te duchowe ćwiczenia umacniające nas na  drodze do nawrócenia. Życzymy, by Zbawiciel błogosławił każdego dnia w dalszej posłudze kaznodziejskiej i duszpasterskiej.


dik

PATER NOSTER

 

      12 lutego 2018 r. po Mszy Świętej wieczornej odbyło się comiesięczne spotkanie Duszpasterstwa Inteligencji Katolickiej. W tym miesiącu gościem naszym był ks. prof. Leonard Pawlak, orionista z wykładem „Burza nad szóstą prośbą w Modlitwie Pańskiej – i nie wódz nas na pokuszenie”. W mediach ukazały się sensacyjne doniesienia, że papież Franciszek chce rzekomo zmiany szóstej prośby Modlitwy Pańskiej. Jak wyjaśnił Ks. Leonard zmiana szóstej prośby modlitwy Pańskiej jest już ujęta w Ewangelii św. Mateusza – oryginalny tekst grecki jest zapisany w trybie przypuszczającym czasu przeszłego w stronie czynnej, który wyraża wolę i pragnienie: „me eisenegkeis hemas eis peirasmon” (Mt 6, 13). Dosłownie należałoby przetłumaczyć „i byś nie wprowadził nas na pokuszenie”. W przekładzie Wulgaty według Wujka, jezuity, szósta prośba Modlitwy Pańskiej brzmi: – „i nie wódź nas na pokuszenie”. Od 1500 r. zastanawiano się, czy to tłumaczenie jest poprawne, gdyż mogłoby sugerować, że to Bóg „wodzi nas na pokuszenie”, czyli… kusi nas do złego. A przecież, to nie Bóg posyła nas w pokusy, czyni to szatan, by obserwować następnie upadek człowieka.

        W Modlitwie Pańskiej występuje siedem próśb. Siedem to liczba doskonała. Trzy pierwsze prośby oddają cześć Bogu, cztery kolejne nawiązują do relacji z bliźnimi. Tłumaczenie to nawiązywało do semickiego ujęcia, które wszystko przypisywało Bogu.  (por. Hiob). Podobnie u Ozeasza „Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę zawiąże (OZ 6,1). Według grecko – rzymskiego ujęcia – Bóg powołał nas do istnienia według obrazu i podobieństwa Bożego. Tylko człowiek jest tak stworzony.

Greckie wprowadzać = ulegać.

Słowa prośby „i byś nie wprowadził nas na pokuszenie” = „abyśmy nie ulegli pokusie”.

Bóg nie ulega pokusie ani nikogo nie kusi (Jk 1,13), bo jest Bytem w samym sobie dobrym.

W grudniu minionego roku nowe sformułowanie („I nie dozwól, abyśmy ulegli pokusie”) weszło w życie w Kościele francuskim. W przyszłości i nas czeka taka zmiana tłumaczenia, gdyż bardziej oddaje istotę Boga.

Ks. Leonard odpowiadał również na pytania. Przypomniał, że „sama pokusa nie jest grzechem”.

Dziękujemy Ks. Leonardowi za bogatą ucztę duchową i przybliżenie rozumienia Modlitwy Pana.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie już w drugi poniedziałek marca.


27398474_1650319935034748_688855176_o ODPUST PARAFIALNY

 

           W święto nawrócenia św. Pawła Apostoła, które w liturgii kościoła przypada  25 stycznia – obchodziliśmy święto patronalne naszej parafii. Dzień odpustu jest bowiem związany z możliwością uzyskania daru duchowego, jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych z popełnione grzechy.

            W tej dorocznej uroczystości rodzina parafialna zebrała się na wspólnej uroczystej Mszy Świętej o godz. 17 , sprawowanej w intencji wspólnoty naszego kościoła. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Wojciech Sznyk z Zakonu Kaznodziejskiego Ojców Dominikanów. Uczestniczyło w niej wielu gości, wśród nich księża z całego dekanatu zduńskowolskiego.

          Ks. Wojciech Sznyk pochylając się nad Słowem Bożym, zwrócił uwagę na dar jakim jest dla nas możliwość uczestnictwa w każdej Mszy świętej. To Chrystus nas gromadzi na Eucharystii i nam błogosławi. Na przykładzie Apostoła Pawła Pan ukazuje jak bardzo kocha każdego człowieka, bez względu na zło którego się dopuszcza. Kocha a więc i nie oskarża za to, co źle czyni. Kaznodzieja przywołał 3 momenty Mszy Świętej i ich ogromne znaczenie:

 • procesyjne wejście kapłana wraz z służbą liturgiczną – znak obecności wśród ludu samego Chrystusa, który przychodzi,
 • pocałunek ołtarza przez Kapłana – symbolizującego Chrystusa kotnemu Kapłan oddaje cześć,
 • pozdrowienie Kapłana „Pan z wami” na którą otrzymuje odpowiedź „I z duchem twoim” – ze strony kapłana potwierdza obecność Boga wśród nas poprzez swojego Ducha, a my odpowiedzią potwierdzamy że Kapłan z ludu wybrany, mocą Ducha dla ludu został ustanowiony.

Bogu niech będą dzięki za dar Eucharystii, za wszelkie dobro jakiego doświadcza nasza wspólnota, nasza parafia. Nie ustawajmy w modlitwie i prośmy św. Pawła Apostoła patrona naszej parafii o opiekę i wstawiennictwo przed Bożym Majestatem.


27267277_1646775258722549_115062505_oODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ

 

        W III niedzielę zwykłą, która przypadła 21 stycznia 2018 roku podczas Mszy Świętej, miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci, które w tym roku w naszej parafii przystąpią po raz pierwszy do Komunii Świętej. Dzieci wraz z rodzicami, trzymając płonące  świece symbolizujące, że Jezus Chrystus jest prawdziwym światłem świata wyznały wiarę i wyrzekły się grzechu i szatana.

        Również tego dnia, pamiętaliśmy w naszych modlitwach o naszych drogich babciach i dziadkach – dziękując za to, że uczyli i uczą nas jak żyć i kochać. Prosiliśmy dla żywych o zdrowie i Boże Błogosławieństwo, a dla zmarłych o dar życia wiecznego.

            To kolejny etap przygotowania dzieci i rodziców do I Komunii Świętej.


20180106_141053IV ZDUŃSKOWOLSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

 

        6 stycznia 2018r. ulicami Zduńskiej Woli przeszedł IV Orszak Trzech Króli, w którym udział wzięło ok. 4 tys. uczestników. Patronat honorowy nad IV OTK objął: ks. bp Wiesław Alojzy Mering ordynariusz diecezji włocławskiej, Starosta Zduńskowolski, Prezydent Miasta Zduńska Wola oraz Wójt Gminy Zduńska Wola. Organizatorem Zduńskowolskiego Orszaku Trzech króli były parafie zduńskowolskie, a głównym koordynatorem ks. Andrzej Jaworski proboszcz parafii p.w. św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli.

      Zgodnie z lokalną tradycją to wielkie święto w naszym mieście rozpoczęto od udziału w Mszach Świętych w poszczególnych parafiach. Następnie 4 orszaki wyruszyły z różnych stron miasta, by wspólnie jak niegdyś Mędrcy ze wschodu powędrować do Nowonarodzonej Dzieciny. Za królem EUROPY – Kacprem– z parafii p.w. św. Antoniego z Padwy oraz p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa – wędrował orszak czerwony, za królem Azji – Melchiorem – z parafii p.w. św. Maksymiliana – orszak zielony, a za królem AFRYKI – Baltazarem – orszak niebieski z parafii p.w. św. Pawła Ap. Złoty orszak prowadziła GWIAZDA Betlejemskiej – z parafii WNMP w Zduńskiej Woli. Kolorystyką strojów  podkreślano tożsamość, przynależność i wspólnotowość danej parafii. Hasło tegorocznego orszaku brzmiało BÓG JEST DLA WSZYSTKICH!

       Finał tegorocznego orszaku odbył się na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej w Zduńskiej Woli, gdzie Mędrcy spotkali się z królem Herodem, a następnie oddali pokłon Jezusowi w Betlejem. Obie historyczne sceny biblijne „Na dworze króla Heroda” i „Pokłon trzech Mędrców Nowonarodzonemu” odegrali wspólnie Amatorski Teatr CULTUS z parafii św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli pod kierunkiem p. Zygmunta Leguna oraz Zespół FUNDAMENTUM z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli i grupa teatralna „FACE TO FACE” z Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i rekreacji w Zduńskiej Woli. Przed rozwiązaniem wspólnoty orszakowej rozstrzygnięto XII POWIATOWY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ I OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ wykonaną przez dzieci i młodzież ze szkół Powiatu Zduńskowolskiego.  Podczas trwania całego orszaku prowadzona była zbiórka pieniędzy na wsparcie Polskiego Przedszkola we Lwowie. Elementem ubogacającymi był koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z parafii p.w. św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Czech przygotowało gorący poczęstunek dla uczestników uroczystości.

      Orszak Trzech Króli w Uroczystość Objawienia Pańskiego był pięknym świadectwem wiary mieszkańców Zduńskiej Woli. Przypomniał on wszystkim, że Bóg czeka na człowieka, że chce go zbawić, że zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść ponownie na drogę wiodącą do Niego.