2018


20180106_135506

IV ZDUŃSKOWOLSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

 

      6 stycznia 2018r. ulicami Zduńskiej Woli przeszedł IV Orszak Trzech Króli, w którym udział wzieło ok. 4 tys. uczestników.
Patronat honorowy nad IV OTK objął: ks. bp Wiesław Alojzy Mering ordynariusz diecezji włocławskiej, Starosta Zduńskowolski, Prezydent Miasta Zduńska Wola oraz Wójt Gminy Zduńska Wola. Organizatorem Zduńskowolskiego Orszaku Trzech króli były parafie zduńskowolskie, a głównym koordynatorem ks. Andrzej Jaworski proboszcz parafii p.w. św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli.

      Zgodnie z lokalną tradycją to wielkie święto w naszym mieście rozpoczęto od udziału w Mszach Świętych w poszczególnych parafiach. Następnie 4 orszaki wyruszyły z różnych stron miasta, by wspólnie jak niegdyś Mędrcy ze wschodu powędrować do Nowonarodzonej Dzieciny. Za królem EUROPY – Kacprem– z parafii p.w. św. Antoniego z Padwy oraz p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa – wędrował orszak czerwony, za królem Azji – Melchiorem – z parafii p.w. św. Maksymiliana – orszak zielony, a za królem AFRYKI – Baltazarem – orszak niebieski z parafii p.w. św. Pawła Ap. Złoty orszak prowadziła GWIAZDA Betlejemskiej – z parafii WNMP w Zduńskiej Woli. Kolorystyką strojów  podkreślano tożsamość, przynależność i wspólnotowość danej parafii. Hasło tegorocznego orszaku brzmiało BÓG JEST DLA WSZYSTKICH!

       Finał tegorocznego orszaku odbył się na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej w Zduńskiej Woli, gdzie Mędrcy spotkali się z królem Herodem, a następnie oddali pokłon Jezusowi w Betlejem. Obie historyczne sceny biblijne „Na dworze króla Heroda” i „Pokłon trzech Mędrców Nowonarodzonemu” odegrali wspólnie Amatorski Teatr CULTUS z parafii św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli pod kierunkiem p. Zygmunta Leguna oraz Zespół FUNDAMENTUM z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli i grupa teatralna „FACE TO FACE” z Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i rekreacji w Zduńskiej Woli. Przed rozwiązaniem wspólnoty orszakowej rozstrzygnięto XII POWIATOWY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ I OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ wykonaną przez dzieci i młodzież ze szkół Powiatu Zduńskowolskiego.  Podczas trwania całego orszaku prowadzona była zbiórka pieniędzy na wsparcie Polskiego Przedszkola we Lwowie. Elementem ubogacającymi był koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z parafii p.w. św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Czech przygotowało gorący poczęstunek dla uczestników uroczystości.

      Orszak Trzech Króli w Uroczystość Objawienia Pańskiego był pięknym świadectwem wiary mieszkańców Zduńskiej Woli. Przypomniał on wszystkim, że Bóg czeka na człowieka, że chce go zbawić, że zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść ponownie na drogę wiodącą do Niego.